آغاز رایزنی اسنادی برای مبادله نفتکش ها

۲۲ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۳:۲۱ کد : ۵۵۵۷ اصلی دیپلماسی
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از علاقه‌مندی انگلیس برای آزادسازی کشتی توقیف‌شده نفتی ایران خبر داد و گفت: اسنادی بین دو کشور مبادله شده که به رفع توقیف این کشتی کمک می‌کند.
آغاز رایزنی اسنادی برای مبادله نفتکش ها

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   جلیل اسلامی در نشست خبری به مناسبت روز جهانی دریانوردی و روز دریانورد که در سازمان بنادر و دریانوردی برگزار شد، در خصوص آخرین وضعیت توقیف کشتی نفتی ایران در جبل الطارق گفت: این کشتی هنور آزاد نشده است.

 

او گفت: توقیف کشتی نفتی ایران ناشی از غرض‌ورزی و بدون دلایل واقعی بود؛ تلاش‌هایی از طرف ایران و سازمان بنادر برای آزادی این کشتی انجام شده است.

 

او خبر داد که انگلیس نیز علاقه‌مندی خود برای حل این مشکل را نشان داده است و اسنادی که برای حل این موضوع کمک‌کننده باشد، مبادله شده است.

 

معاون امور دریایی سازمان بنادر گفت: امیدواریم این مشکل در آینده نزدیک حل‌و‌فصل شود و این کشتی بتواند با پرچم جمهوری اسلامی ایران به تردد خود ادامه دهد.

 

اسلامی در خصوص وضعیت تردد ناوگان دریایی ایران در آب‌های بین‌المللی گفت: عملکرد کشتیرانی چه در حوزه نفتی چه تجاری روند عادی خود را با وجود برخی ناهنجاری‌ها در پیش دارد.

 

او گفت: نسبت به حجم تردد و حجم ناوگان و وسعت دریاها روند فعلی را عادی می‌دانیم.

 

اسلامی اضافه کرد: البته طی یکی دوماه اخیر ملاحظاتی در تردد برخی کشتی های نفتی به وجود آمد که مربوط به تحریم ها و موضوعات سیاسی نبود اما در فضای سیاسی به آن پرداخته شد در حالی که در سالهای گذشته یک اتفاق و خبر عادی محسوب می شد.

 

او تاکید کرد که اشکال به وجود آمده در تردد برخی کشتی‌ها به نسبت حجم مبادلات و تعداد ناوگان جمهوری اسلامی بسیار ناچیز است.

 

اسلامی همچنین در خصوص توقف نفتکش انگلیس در بندرعباس و طرح آمریکا برای تردد با اسکورت کشتی‌های خارجی در خلیج‌فارس گفت: پس از توقف نفتکش انگلیسی، آمریکا و انگلیس اقدام به فضاسازی علیه ایران داشتند.

 

او گفت: هدف این بود که ائتلافی از 60 کشور را به وجود آوردند تا ترتیبات ممنوعیت تردد در تنگه هرمز و خلیج فارس ایجاد کنند اما هیچ‌ کشوری به جز رژیم صهیونیستی به این طرح نپیوست.

 

اسلامی گفت: از نظر ایران طرح آمریکا برای ائتلاف علیه ایران در آب های خلیج فارس شکست خورده است.

 

به گفته اسلامی نیروهای نظامی ایران در خلیج‌فارس برای کشتیرانی دنیا امنیت ایجاد کرده‌اند و هیچ کشوری نباید نگران تردد از خلیج‌فارس با پرچم خود باشد.

 

منبع: ایرنا

کلید واژه ها: نفتکش جبل الطارق ایران اقتصاد انگلستان وقایع اتفاقیه مبادله نفتکش ها


نظر شما :