محسن غرویان در گفت‌وگو با«وقایع اتفاقیه»:

شرایط اقتصادی برنوع حضور مردم در انتخابات اثر می‌گذارد/ احتمال بازگشت پوپولیست ها به قدرت دور از ذهن نیست

۱۹ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۶ کد : ۵۵۳۵ اصلی تیتر یک
این استاد حوزه و دانشگاه گفت: جریان سیاسی پوپولیستی در ایران وجود دارد که شعارهای مردم گرایانه می‌دهند و درگذشته نیز با این شعارها شرایط بد اقتصادی به وجود آورده‌اند این افراد احتمالا در این دوره به صحنه خواهند آمد. افرادی که تحت پوشش شعارهای پوپولیستی  دینی و  ظهور امام زمان فعال هستند درگذشته  نیز مردم را فریب دادند
شرایط اقتصادی برنوع حضور مردم در انتخابات اثر می‌گذارد/ احتمال بازگشت پوپولیست ها به قدرت دور از ذهن نیست

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: هرچند فضای انتخاباتی هنوز گرم نشده است اما در هفته‌های اخیر شاهد اظهار نظر سیاست‌مداران در مورد انتخابات بودیم. پرونده تحریم انتخابات از سوی اصلاح‌طلبان بسته ‌شده است و پیش‌بینی می‌شود مشارکتی مشروط به تعداد تائید صلاحیت‌هایی که جریان اصلاحات از پیچ ‌وخم شورای نگهبان ، عبور خواهند داد، محدود شود اما در میان اخبار انتخاباتی دیدار دو چره اصولگرا (قالیباف و احمدی نژاد) توانست فضای انتخاباتی را کمی متحول کند. برای بررسی  شرایط انتخابات«وقایع اتفاقیه» با آیت الله محسن غرویان به گفت‌وگو پرداخته است.


*  طرح موضوع برای ایجاد شور انتخاباتی


هرچند فضای سیاسی کشور انتخاباتی نیست اما برای داغ کردن این فضا، گروه‌های مختلف باید طرح و برنامه‌های خود را برای آینده اقتصادی کشور طرح‌هایی برای ایجاد تحول در عرصه سیاست داخلی و دیپلماسی بین‌المللی را  در نشست‌های  حزبی به صورت تخصصی مطرح کرده تا مردم احساس کنند شرکت در انتخابات باعث ایجاد تحول زندگی آنها می‌شود. همچنین درمجموع اقدامات عملی  برای حضور پرشور مردم در انتخابات صورت گیرد. نمایندگان فعلی مجلس باید اقدامات عملی به همراه دولت انجام دهند تا مردم آن اقدامات را مشاهده و احساس کنند شرکت در انتخابات می‌تواند تحول مناسبی در شرایط معیشتی جامعه ایجاد کند.


* مردم لحظه‌های آخر تحول ساز می‌شنود


 در یاد داشته باشیم که در انتخابات مجلس شورا و خبرگان مردم پای صندوق رأی حاضر شدند و تحولی اساسی در آرایش مجلس ایجاد کردند و چهره مجلس را تغییر دادند. اکنون نیز می‌توان برای ایجاد تحول در زندگی مردم با ارائه برنامه‌های اقتصادی آن‌ها را مجاب به شرکت در انتخابات کرد.


* معیشت مردم در انتخابات اثرگذار است


 البته شکی نیست که  ثروت نقش اساسی ای در تحولات سیاسی دارد و اگر کسی بتواند پول به جیب مردم بریزد،  شرایط را به نفع خود تغییر خواهد داد. اگر واقع‌گرا باشیم مردم در شرایطی هستند که هر شخصی بیشتر بتواند شکم آن‌ها را سیر کند و اندکی رفاه ایجاد کند، به سمت او متمایل می‌شوند. این موارد و نام‌گذاری‌ها نشان می‌دهد که معیشت مردم بسیار مهم است. نمایندگانی که بتوانند شعارهای معقول برای ایجاد رفاه برای مردم سر بدهند، شانس بیشتر خواهند داشت. البته مردم ایران مردم مومن، با فرهنگی و اهل بیش هستند. اما اگر کسی بتواند از احرم مسائل مالی در کنار مسائل معنوی به‌خوبی استفاده کند می‌تواند پیروز انتخابات شود.


* احتمال بازگشت پوپولیستی


 جریان سیاسی پوپولیستی در ایران وجود دارد که شعارهای مردم گرایانه می‌دهند و درگذشته نیز با این شعارها شرایط بد اقتصادی به وجود آورده‌اند این افراد احتمالا در این دوره به صحنه خواهند آمد. افرادی که تحت پوشش شعارهای پوپولیستی  دینی و  ظهور امام زمان فعال هستند درگذشته  نیز مردم را فریب دادند، این افراد پرونده خوبی در  نزد مردم ندارند و مردم نیز به آن‌ها گرایش ندارند. البته مردم نیز باید  هواسشان باشد که همانند خاوری‌ها که نماد رزمندگان را به گردن انداختند  و خرانه ملت را غارت کردند، دوباره به مسند نشینند.
 

کلید واژه ها: غرویان محسن غرویان وقایع اتفاقیه انتخابات احمدی نژادی ها پوپولیست احتمال ظهور پوپولیست ها


نظر شما :