صادق زیباکلام در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

اصلاح‌طلبان و اصولگرایان قصدگرم گردن فضای انتخابات را دارند / مردم شهرهای بزرگ تمایلی به حضور در انتخابات ندارند / گرایش‌های قومیتی اجازه نخواهد داد آمار شرکت در انتخابات زیر ۵۰ درصد شود / باید به سؤالات مهم مردم پاسخ داده شود

۱۶ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۴:۴۴ کد : ۵۴۷۳ اصلی تیتر یک
زیبا کلام معتقد است: اینکه قالیباف با احمدی نژاد دیدار می‌کند، رهبران احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب با وزیر کشور دیدار می‌کنند فایده‌ای برای افزایش مشارکت در انتخابات ندارد و این دیدارها نمی‌تواند پاسخی به این سؤال مردم بدهد که درنتیجه حضور مردم در انتخابات چه چیزی تغییر کرده است؟
اصلاح‌طلبان و اصولگرایان قصدگرم گردن فضای انتخابات را دارند / مردم شهرهای بزرگ تمایلی به حضور در انتخابات ندارند / گرایش‌های قومیتی اجازه نخواهد داد آمار شرکت در انتخابات زیر ۵۰ درصد شود / باید به سؤالات مهم مردم پاسخ داده شود

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   احمدی‌نژاد با قالیباف دیدار کرد، اصلاح‌طلبان با وزیر کشور. اخباری ازاین‌دست در هفته اخیر بیش از گذشته در مطبوعات منتشر شد. به نظر می‌رسد تحریم انتخابات برای اصلاح‌طلبان به حاشیه رفته و اصولگرایان نیز در نظر دارند با توجه به اینکه مردم این بار به مخالفان روحانی و اصلاح‌طلبان رای خواهند دارد، در نظر دارند پویاتر از گذشته در انتخابات شرکت کنند. با این ‌وجود به نظر میرسد هنوز فضای سیاسی جامعه آن‌گونه که باید برای شرکت در انتخابات گرم نشده است. برای بررسی آنچه پیرامون انتخابات مجلس می‌گذرد و همچنین نگاه مردم به انتخابات «وقایع اتفاقیه» با صادق زیباکلام، استاد دانشگاه و فعال سیاسی به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* اصلاح‌طلبان و فضای روانی برای انتخابات


اصلاح‌طلبان به تلاش و تقلا افتاده‌اند. در هفته گذشته به دیدار وزیر کشور رفته‌اند، پیام‌هایی برای شورای نگهبان فرستادند، برای روحانی پیغام ارسال کردند و قصد دارند با رئیس مجلس دیداری داشته باشندو  در تلاشند که فضای سیاسی را به لحاظ روانی انتخاباتی جلوه دهد.


* اصولگرایان به دنبال انتخابی شدن فضا


 از سوی دیگر اصولگرایان نیز در تلاش‌ند نشان دهند که به دنبال ایجاد وحدت هستند حتی قصد دارند با جبهه پایداری ائتلاف کنند و به‌گونه‌ای فضا را جلو می‌دهند که گویا جامعه آماده پذیرش و شرکت در انتخابات مجلس است. تمام این تلاش‌ها به‌ این ‌علت است که مردم را پای صندوق بکشانند.


* هدف ، گرم کردن فضای سیاسی است


 اقدامات دو جناح سیاسی کشور برای این است که مردم را به هر طریق پای صندوق رأی بکشند. چه اصولگرایان که همواره در هر انتخاباتی شرکت می‌کنند و چه اصلاح‌طلبان که کج دار و مریض با انتخابات مجلس رفتار کرده و می‌کنند. اصولگرایان قصد دارند از اکنون سیاست‌گذاری کرده تا بخش عمده‌ای از آن 17 میلیونی که در انتخابات ریاست جمهوری به ابراهیم رئیسی رأی داده‌اند و یا آن 300 تا 400 هزارنفری که درهرصورت در تهران به نامزدهای اصولگرا رأی می‌دهند را مجددا پای صندوق رأی بیاوند.


* تردید جدی مردم


 جز رأی ثابتی که در سطح ملی و در سطح شهرهای بزرگ در انتخابات شرکت می‌کنند، بخش عمده‌ای از 46 میلیونی که در انتخابات 96 شرکت کردند برای شرکت در انتخابات تردید دارند. در انتخابات 96 حدود 46 میلیون رأی‌دهنده وجود داشت اما ‌جز 30 تا 40 درصد از این آمار بعید است که تصمیمی برای حضور در انتخابات داشته باشند. البته پایین‌ترین آمار شرکت در انتخابات، مربوط به مجلس هفتم بود. با این ‌وجود 51 درصد واجدین شرایط در  آن انتخابات شرکت کردند.


*چرا مردم ناامید هستند


 به‌احتمال‌زیاد آمار شرکت در انتخابات اسفندماه کمتر از 50 درصد نیست اما طبیعی است که هم اصولگرایان تلاش کنند که تعداد بیشتری در انتخابات شرکت کنند تا به دشمنان نظام بگویند که مردم توجه ویژه‌ای به اصل نظام سیاسی دارند و اصلاح‌طلبان نیز دلایل ویژه‌ای دارند تا مردم در انتخابات شرکت کنند بااین‌وجود ناامید گسترده‌ای در جامعه وجود دارد. مردم از رأی به روحانی در سال 96 پشیمان هستند مردم یک سؤال ساده از اصولگرایان و اصلاح‌طلبان می‌پرسند و آن اینکه کدام سیاست درنتیجه شرکت در انتخابات ما تغییر کرده است؟ بنابراین آمار قابل‌توجهی از آن 24 میلیون، بنا ندارند که در انتخابات شرکت کنند و بسیاری از افرادی که به لیست امید در تهران و شهرستان‌ها رأی دادند این سؤال را می‌پرسند که فراکسیون امید در سال‌های گذشته چه‌کاری انجام داد. البته حوزه‌های کوچک، کاری به مسائل جناحی ندارند و تابع رقابت‌های منطقه‌ای هستند و درهرصورت در انتخابات شرکت می‌کنند. بنابراین اگر در حوزه‌های کوچک 30 درصد در انتخابات شرکت کنند در حوزه‌های دیگر بالای 60 در انتخابات شرکت می‌کنند و درنهایت مردم زیر 50 درصد در انتخابات مجلس شرکت نخواهند کرد.


* تبلیغاتی که پاسخ نمی‌دهد


 اما اینکه قالیباف با احمدی نژاد دیدار می‌کند، رهبران احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب با وزیر کشور دیدار می‌کنند فایده‌ای برای افزایش مشارکت در انتخابات ندارد و این دیدارها نمی‌تواند پاسخی به این سؤال مردم بدهد که درنتیجه حضور مردم در انتخابات چه چیزی تغییر کرده است؟ اینکه قالیباف احمدی نژاد دیدارمی کند، تقی به علی لبخند زده و عباس برای رضا علائم مثبتی فرستاده در رأی مردم فعلا اثری ندارد و بیش از 40 درصد مردم فعلا بنا ندارند در انتخابات شرکت کنند.

کلید واژه ها: زیبا کلام صادق زیبا کلام انتخابات مردم و انتخابات تحریم انتخابات حضور مردم در انتخابات انتخابات و قومیت آمار شرکت در انتخابات احمدی نژاد حسن روحانی سید محمد خاتمی حزب اتحاد دیدار های انتخاباتی


نظر شما :