روحانی: آرامش و تلاش مردم در ماه‌های اخیر بیشتر شده است

۱۶ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۴ کد : ۵۴۷۱ اصلی آخرین اخبار
رئیس جمهور با بیان اینکه ما از تهدید و فشار باید بعنوان فرصتی جدید استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: مجموعا علیرغم اینکه مردم ما در فشار بودند، اما آمار و ارقام ما نشان می دهد که در ۳-۴ ماه اخیر آرامش و تلاش مردم بیشتر شده است.


روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور ظهر امروز (چهارشنبه) در جمع مدیران و محققان جهاد دانشگاهی، اظهار داشت: نام مقدسی بر روی نهاد جهاد دانشگاهی قرار دارد، از ماه های اول پیروزی انقلاب یکی از نام هایی که سر زبان افتاد مسئله جهاد بود و دانشجویان و دانش آموزان تلاششان را در زمینه جمع آوری محصولات کشاورزی و دیگر حوزه ها تحت عنوان جهاد شروع کردند. این موضوع پیوند خیلی خوبی را بین دانشجویان و دانش آموزان و محیط تولید برقرار کرد.


به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، وی افزود: پیشتاز علم و دانش، تخیل است و این تخیل است که ما را وادار به حرکت می کند و همه علم و دانش امروز از تخیل شروع شده است. تنها شعر تخیل نیست، علم هم سرآغازش از تخیل بوده. ما الان در شرایطی هستیم که نیاز دولت و ملت به تلاش جوانان، مبتکران و اساتید از هر زمان دیگری بیشتر است. هیچ زمانی بدخواهان ما با این سختی و فشار ما را تحریم نکرده بودند.

رئیس جمهور ادامه داد: اهداف اولیه‌ای که در تحریم سخت ما داشتند به نظر من می دانند که به آن اهداف نمی رسند و این موضوع از همه پیام هایی که به ما می دهند و می بینیم مشخص است، آمریکایی‌ها از شکستن آرمان ملت ایران و تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران کاملا مایوس شده اند. مردم ما سال سختی را پارسال پشت سر گذاشتند، امسال هم در حال گذراندن سال سختی هستند و سختی می کشند. توان و منابع مردم محدود است، اما صبر مردم به نظر من نامحدود است.

روحانی گفت: زمانی که شهید بهشتی زنده بود با خود فکر می کردم که یک انسان چقدر می تواند صبر داشته باشد و از پای در نمی‌آید. یک انسان عالم و فرهیخته و مجاهد پرتلاش از صبح که بیدار می شود به او ناسزا می گویند و تهمت می زنند. هر فولاد و سنگ سختی باشد نمی تواند ایستادگی کند.

وی با بیان اینکه اگر انسان به خداوند تکیه کند، صبرش نامحدود خواهد بود، تصریح کرد: این توانی که خداوند به ما عطا کرده در سختی‌ها فعال می‌شود. خداوند قدرتی به ما داده که می توانیم اوج بگیریم. در ذهن من این است که در دین آنچه خداوند برای آینده ما ترسیم می کند، کلمه نهایی‌اش فلاح است و حتی تقوا که در بسیاری از آیات بعنوان ثمره عبادات بزرگ است، مقدمه ای برای فلاح است.

رئیس جمهور ادامه داد: وقتی تمام استعدادها به شکوفایی برسد، ما به فلاح رسیده ایم و این در سختی ها زودتر رشد می کند. امروز در روز سختی و فشار هستیم که می توانیم از آن استفاده کنیم. بسیاری از کارها در زمان جنگ را توانستیم به آن برسیم که شاید اگر جنگ نبود به آن نمی رسیدیم. ما در زمان جنگ فکر نمی‌کردیم که بشود روی دریا پل زد، اما در فاو که نزدیک خلیج فارس بود، پلی زدیم که هیچ بمبارانی روی آن اثر نداشت؛ این پل را با کمک اساتید توانستیم احداث کنیم.

روحانی با بیان اینکه ما از تهدید و فشار باید بعنوان فرصتی جدید استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: مجموعا علیرغم اینکه مردم ما در فشار بودند، اما آمار و ارقام ما نشان می دهد که در 3-4 ماه اخیر آرامش و تلاش مردم بیشتر شده و کارآفرینان با امید بیشتر کار می کنند و هم اینکه بسیاری از نیازمندی‌هایی که از خارج وارد می کردیم، امروز به دست صنعت گران و محققین ما دارد ساخته می شود که خیلی ارزشمند است.

وی ادامه داد: اینکه ما یک پهپاد آمریکایی را ساقط کنیم یک هنر است، و اینکه ما این پهپاد را با موشک ساخت خودمان بزنیم هنر دوم است و اینکه این پهپاد را با سیستم راداری خودمان جستجو کنیم هنر سوم است و اینکه ما این پهپاد را با سیستم خودمان قفل کنیم هنر چهارم است. طراحی، ساخت، رادار و موشک ساخت ایران است که برای ما بسیار ارزشمند است.

رئیس جمهور تاکید کرد: جهاد دانشگاهی در مقام عمل نشان داده که می تواند کمک بسیار بزرگی برای ما باشد. باید  در جهاد دانشگاهی دانشجویان، محققین و استعدادها را جذب کنید تا در نهایت به محصولی که میخواهیم دست پیدا کنیم. در خودکفایی، درمان بیماری‌ها، استخراج نفت و فناوری های نو می توانیم به جهاد دانشگاهی تکیه کنیم.

روحانی افزود: از جهاد دانشگاهی میخواهم که مقداری محیط فعالیتش را محدودتر کند و لازم نیست همه چیزهایی که در عالم وجود دارد ما در جهاد دانشگاهی درست کنیم، در علوم انسانی خیلی جاهای دیگری هستند که اگر جهاد دانشگاهی تلاش نکند، آنها می توانند این کار را انجام دهند. از طرف دیگر باز هم توصیه می کنم دستگاه های مختلف به یکدیگر نزدیک باشند.

وی با بیان اینکه بدون ریسک نمی توانیم پیشرفت و نوآوری داشته باشیم، عنوان کرد: اگر پنج مرحله جلو رفتیم و به نتیجه نرسیدیم در نهایت به نتیجه خواهیم رسید. خارجی ها هم اینگونه پیشرفت کرده اند، از نظر خلقت که از ما برتر نیستند و تجربیات می گوید هوش ما ایرانی ها اگر بیشتر از دیگران نباشد، کمتر نیست.

رئیس جمهور گفت: هیچ ملتی نیست که در طول سال چندبار کامل بازسازی شود، اما ما کامل بازسازی می شویم. هر سال ایم محرم و عشقی که به امام حسین(ع) در این ایام در سرتاسر کشور وجود دارد، ما را کامل تغییر می دهد. ماه مبارک رمضان هم این چنین است و ما روحیه جدیدی می گیریم.

روحانی در پایان خاطرنشان کرد: در سایه تلاش و وحدت از این دوره سختی عبور خواهیم کرد و نباید در آن تردیدی داشته باشیم.

کلید واژه ها: روحانی اقتصاد آرامش اقتصادی کاهش تورم وقایع اتفاقیه


نظر شما :