از تعلیق در برابر تعلیق تا توقف در برابر توقف

۱۴ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۳:۴۹ کد : ۵۳۹۲ اصلی دیپلماسی
آمریکایی ها در اوج تنهایی به سر می برند و کشور تحریم های آنها را همراهی نمی کند، تحریم آقای ظریف به سود دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران تمام می شود و تریبون های جمهوری و شخص وزیر امور خارجه بیشتر شد.
از تعلیق در برابر تعلیق تا توقف در برابر توقف

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، با اشاره به گفت‌وگو تلفنی 100 دقیقه ای رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور فرانسه، گفت: نهایت طرح آقای مکرون توقف در مقابل توقف است، یعنی اینکه طرفین برجام در همین نقطه ای که هستند توقف کنند، این یعنی حفظ وضع موجود که به ضرر جمهوری اسلامی ایران است، چرا که ایران تازه استفاده از ابزارهای خود را در قالب برجام شروع کرده است.
اعتمادآنلاین| فلاحت پیشه گفت: آمریکایی ها در اوج تنهایی به سر می برند و کشور تحریم های آنها را همراهی نمی کند، تحریم آقای ظریف به سود دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران تمام می شود و تریبون های جمهوری و شخص وزیر امور خارجه بیشتر شد.

 

رایزنی های برجامی مکرون و روحانی طی چند هفته اخیر، نگاه ها را بر سر نقش آفرینی های فرانسه برای حفظ برجام متمرکز کرده است. آخرین گفتگوی تلفنی روسای جمهور دو کشور هم هفته پیش صورت گرفت که بنا به روایت محمود واعظی  این مکالمه نزدیک به 100 دقیقه  به طول انجامید.

 

 در همین راستا، حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، با اشاره به گفت‌وگو تلفنی 100 دقیقه ای رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور فرانسه، گفت: نهایت طرح آقای مکرون توقف در مقابل توقف است، یعنی اینکه طرفین برجام در همین نقطه ای که هستند توقف کنند، این یعنی حفظ وضع موجود که به ضرر جمهوری اسلامی ایران است، چرا که ایران تازه استفاده از ابزارهای خود را در قالب برجام شروع کرده است.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ادامه داد: از سوی دیگر ابزارهای تحریمی آمریکا عملا پایان یافته و چیزی نمانده که آمریکایی ها تحریم کنند، به نظر می رسد آثار منفی تحریم های آمریکا که مستقیم علیه ایران بوده به آمریکا بر می گردد، به طور نمونه می توان به تحریم آقای ظریف اشاره داشت.

 

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس دهم شورای اسلامی اظهار داشت: انگلیسی ها و آمریکایی ها در دهه 1390 هجری به دنبال آن بودند که ذیل ماده 41 فصل هفتم منشور سازمان ملل تحریم دیپلماتیک ایران را پیش ببرند تا به واسطه آن رفت و آمد دیپلمات ها و سفرای ایران محدود شود، این کار به سرانجام نرسید و در نهایت توافق ژنو و برجام شکل گرفت.

 

آمریکا در اوج تنهایی به سر می برد
 

وی تاکید کرد: اکنون آمریکایی ها در اوج تنهایی به سر می برند و کشور تحریم های آنها را همراهی نمی کند، تحریم آقای ظریف به سود دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران تمام می شود و تریبون های جمهوری و شخص وزیر امور خارجه بیشتر شد.

 

فلاحت پیشه با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی 2 رئیس جمهور، گفت: درست است که 100 دقیقه مکرون با روحانی صحبت کرده و و بعد از آن موضع مثبتی از سوی روحانی شکل گرفت که امیدوار است گفت‌وگو ها به نتیجه برسد اما فرانسه طرح توقف در مقابل توقف است که نمی تواند منافع ایران را تامین کند.

 

این نماینده مجلس بیان کرد: در واقع طرح بازگشت در مقابل بازگشت طرح فرانسه را تکمیل می کند و می توان امیدوار بود، در واقع با طرح بازگشت همه طرف های به شرایط اجرای برجام بر می گردند، این ضعف اروپاست که نمی تواند آمریکایی ها را قانع کند. به هر حال در طول یکسال گذشته تلاش اثر بخشی از سوی اروپایی ها برای قانع سازی آمریکایی ها ندیده ایم در واقع اروپا نوعی وقت کشی در قبال ایران و تلاش برای ملزم کردن ایران به تعهداتش داشته است.

 

منبع: خانه ملت

کلید واژه ها: تعلیق تعلیق در برابر تعلیق توقف در برابر توقف وقایع اتفاقیه فرانسه


نظر شما :