تنها راه آمریکا برای پیروزی مذاکره است

۱۳ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۳:۳۶ کد : ۵۳۶۱ اصلی آخرین اخبار
نشنال اینترست تاکید دارد نگاه آمریکا به ایران باید تغییر کند. آمریکا قادر نیست ایران را با فشار و تهدید عقب براند پس باید از طریق دیپلماسی منافع خود و متحدانش را تامین کند.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه   مدتی است رسانه‌های آمریکایی به طرق مختلف به مساله سیاست خارجی ترامپ در قبال ایران پرداخته و آن را به باد انتقاد گرفته اند. چند روز پیش وبگاه دهیل طی مقاله ای به این موضوع پرداخت که ترامپ برای پیشبرد اهدافش باید به برجام بازگردد و به جای دنبال کردن سیاست شکست خورده "فشار حداکثری" سیاست ریگانیسم( مبنی بر حمایت از رفورمیستهای داخلی ایران) را دنبال کنند

دیروز هم وبگاه خبری نشنال اینترست طی مقاله ای به این موضوع پرداخت. این مقاله که به قلم دنیل دیویس(تحلیلگر مسائل نظامی و سیاسی مشهور آمریکایی) نوشته شده است تاکید دارد که سیاست فشار حداکثری ترامپ شرایط قدرت ایران را تغییر داده و موجب اقزایش کمی و کیفی تسلیحات ایران شده است.

فشار حداکثری شکست خورده است
نشنال اینترست ادعا دارد که رئیس جمهور ایران گفته است که در صورتی که شرایط قبل از خروج آمریکا از برجام فراهم شود، مشکلی برای ادامه همکاری ندارد و اعلام کرده اگر مذاکرات در چارچوبی عادلانه و شفاف باشد، مذاکره با مقامات آمریکایی محتمل است. اما روحانی در ادامه گفته است که مذاکره در شرایط فعلی معنی ندارد چون هر گونه دیالوگی تحت این فشار دیگر معنی مذاکره نمی‌دهد.

این سخنها به خوبی نشان می‌دهد که کمپین "فشار حداکثری" تا چه حد در مسیر تعامل با ایران مشکل ایجاد کرده است. نویسنده معتقد است که این شرایط باعث افزایش فشار بر ایران، دور شدن از برجام و محتمل تر شدن جنگ در خاورمیانه می‌شود. جنگی که به هیچ وجه به نفع آمریکا و متحدانش نیست.

نشنال اینترست تاکید دارد نگاه مقامات آمریکایی به ایران باید تغییر کند و آنها باید به مساله ایران با نگاه واقع نگرانه‌تری نگاه کنند. آمریکا قادر نیست ایران را با فشار و تهدید عقب براند پس باید از طریق دیپلماسی منافع خود و متحدانش را تامین کند.

آمریکا به برجام بازگردد
دنیل دیویس در ادامه تاکید دارد که موافقان فشار حداکثری نباید این واقعیت را نادیده بگیرند که قبل از خروج ایالات متحده از برجام، ایران کاملا در چارچوب برجام حرکت می‌کرد و آزادی عمل در توسعه تسلیحات خود نداشت. اما اکنون و به خصوص در هفته های اخیر، به راحتی  و با دست باز طرحهای نظامی خود را پیش می‌برد.

خروج آمریکا از برجام همچنین، روابط ما را با متحدینمان( به خصوص اروپایی‌ها) به هم ریخته است چرا که آنها دوست دارند به تبع برجام با ایران رابطه تجاری برقرار کنند. همچنین غرب هنوز اقناع نشده است که ایران در حال توسعه تسلیحات هسته ای یا بازگشت به برنامه آن است. مشخص است که این مساله برای آمریکا جز از طریق بازگشت به دیپلماسی حل نمی‌شود.

نویسنده معتقد است کمپین فشار حداکثری به معنی تحریم است و تحریم زندگی شهروندان ایرانی را هدف قرار می‌دهد. این امر باعث می‌شود، شهروندان ایرانی احساس تنفر بیشتری نسبت به آمریکا داشته باشند و نسبت به آمریکا بی‌اعتمادتر باشند. این خشم روزافزون شهروندان هم یک عامل دیگر است که می‌تواند منجر به جنگ بین ایران و آمریکا شود.

نشنال اینترست در ادامه تاکید دارد که آمریکا به جای سیاست تغییر حکومت در ایران باید به فکر منافعش در منطقه باشد و این مهم جز از طریق مذاکره حل نمی‌شود. نویسنده ادعا دارد که برخی صداها حاکی از این است که مذاکره مجدد با ایران ممکن است. منتها آمریکا نباید فراموش کند که به خاطر خروج از برجام باید بها بپردازد و امتیاز بیشتری از برجام به ایران بدهد. با این حال، حتی در این صورت، اگر توافق جدیدی حاصل شود باز هم این به نفع آمریکا و متحدان منطقه ایش خواهد بود.

جنگ با ایران فاجعه بار خواهد بود
دنیل دیویس در انتها تاکید دارد که آمریکا نباید به هیچ وجه قدرت نظامی ایران را دست کم بگیرد. طبق گفته حسین دهقان(وزیر سابق دفاع جمهوری اسلامی ایران) و الجزیره اکنون ایران به سیستم دفاعی مجهز است که می‌تواند به راحتی پایگاههای آمریکا در خاورمیانه و متحدان ایالات متحده را نشانه بگیرد. بنابراین، بهتر است آمریکا فکر جنگ با ایران را از سر خود بیرون کند.

 

کلید واژه ها: مذاکره ایران و امریکا تنش بین ایران و آمریکا صلح وقایع اتفاقیه


نظر شما :