یک متخصص رادیولوژی در گفت‌وگو با وقایع اتفاقیه:

سرطان کبد در ایران شایع شده است

۲۰ مهر ۱۳۹۷ | ۲۳:۴۵ کد : ۵۳۲ تیتر یک برگزیده ها جامـــعه
یک متخصص در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه سلامت وقایع اتفاقیه می‌گوید که این روزها سرطان کبد بین ایرانیان بسیار شایع شده و سرطان پستان و پروستات دومین سرطان شایع در کشور هستند.
سرطان کبد در ایران شایع شده است

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: بسیاری از پزشکان این روزها خبرهایی از شیوع سرطان در آینده نزدیک در کشور می‌دهند. البته به عقیده متخصصان اگر آگاهی‌مان از این بیماری بیشتر شود و درباره ریسک‌های ابتلا به آن در خانواده خودمان بیشتر بدانیم احتمال ابتلا به صورت چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد. 

 

دکتر نادر گلیان٬ فوق تخصص رادیولوژی اینترونشنال در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی رونامه آنلاین وقایع اتفاقیه می‌گوید: این روزها سرطان کبد شیوع زیادی بین ایرانیان پیدا کرده است و احتمالا به صدر لیست سرطان‌های شایع در ایران تبدیل شود. 

 

این پزشک ادامه می‌دهد: می‌توانم بگویم در میان افرادی که این روزها به کلینیک‌های رادیولوژی تشخیصی مراجعه می‌کنند به ترتیب سرطان کبد٬ بعد سرطان پروستات در آقایان و سرطان سینه در زنان و در نهایت سرطان ریه ریسک ابتلای بیشتری مشاهده می‌شود.

 

وی درباره علل ابتلا به سرطان در ایران می‌گوید: آب و هوا٬ رژیم غذایی و از آنها مهم‌تر مصرف داروهای استرویید و هورمون‌های زنانه که این روزها بسیار تجویز می‌شود را می‌توان از علل اصلی و البته اولیه ایجاد سلول سرطانی در بدن دانست. 

 

این متخصص با مقایسه علل ابتلا به سرطان در ایران و کشورهای آمریکایی ادامه می‌دهد: ببینید در کشورهای آمریکایی اعصاب و مصرف الکل از عوامل ایجاد سرطان‌هایی مانند سرطان پستان در زنان هستند اما در ایران رژیم‌های غذایی و همانطور که اشاره کردم مصرف سرخود هورمون‌های زنانه از عوامل ابتلا به سرطان پستان هستند. 

 

گلیان در پایان می‌گوید: من توصیه می‌کنم که اگر فردی اعضای درجه اول خانواده‌اش مبتلا به سرطانی مانند سرطان پستان شدند حتما بعد از سی سالگی سالی یکبار سونوگرافی دهد. در غیر اینصورت ما توصیه می‌کنیم که زنان تنها بعد از چهل سال سالی یکبار ماموگرافی دهند. 

کلید واژه ها: سرطان سرطان پستان


( ۲ )

نظر شما :