حضرتی:

برویم وسط میدان خراسان اطلاعیه بدهیم ایها الناس بیایید کاندیدای اصلاح‌طلبان شوید؟

۱۰ مرداد ۱۳۹۸ | ۲۲:۲۴ کد : ۵۳۰۰ اصلی سیاسی
اگر همه را رد صلاحیت کردند، مسئولیت از گردن منِ اصلاح طلب ساقط است. ان زمان است که دیگر من به به لحاظ عرق ملی از مردم می‌خواهم که در انتخابات شرکت کنند.
برویم وسط میدان خراسان اطلاعیه بدهیم ایها الناس بیایید کاندیدای اصلاح‌طلبان شوید؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: مدتهاست که آمدن یا نیامدن در انتخابات یکی از بحث‌های داغ در اردوگاه اصلاح‌طلبی است. یکی صحبت از تحریم انتخابات را مطرح می‌کند و دیگر پای انتخابات مشروط را به میان می‌آورد. در این میان افرادی هم هستند که معتقد به شرکت در انتخابات تحت هر شرایطی هستند. صحبت‌های رییس دولت اصلاحات تقریبا آب پاکی را بر روی دست حامیان تحریم انتخابات ریخت. او گفت اصلاح طلبان حتما در انتخابات شرکت می‌کنند اما نه تحت هر شرایطی.

 

سوال اما این است که مرز شرایط مطرح شده برای مشارکت یا عدم مشارکت اصلاح‌طلبان در انتخابات کجاست؟ سوالی که الیاس حضرتی نماینده مردم تهران و قائم مقام دبیرکل حزب اعتماد ملی این مرز را رد صلاحیت همه کاندیداهای جریان چپ معرفی می‌کند. او احتمال ائتلاف آن هم مدل سال 94 را رد نمی‌کند. انچه در ادامه می‌خوانید مشروح این گفت‌وگوست:

 

آقای حضرتی! انتخابات نزدیک است و چندین ایده انتخاباتی از مشارکت مشروط تا تحریم انتخابات از سوی اصلاح‌طلبان مطرح می‌شود؟ نگاه شما به این ایده های انتخاباتی چیست؟


احزاب در حال آماده شدن هستند و در انتخابات شرکت خواهند کرد. اصلاح‌طلب‌ها ماه‌هاست که شورایعالی سیاست‌گذاری را برای هماهنگی احزاب تشکیل دادند. همه‌ آنها برای برگزاری انتخاباتی باشکوه آماده می‌شوند. انتخابات متعلق به فرد نیست، متعلق به کل ملت است. انتخابات دستاورد بسیار بزرگی برای انقلاب و نظام است. یکی از شاخص‌هایی که نظام جمهوری اسلامی را نسبت به نظام قبلی ممتاز می‌کند، برگزاری انتخابات است. مردم در طول انتخابات‌های مختلف، تعمد داشتند تا سلیقه‌های‌شان را به حکومت تحمیل کنند. مثلا امکان داشت در حکومت برخی تمایل داشته باشند آقای ناطق نوری رئیس جمهور شود  اما مردم  اصرار کردند وآقای خاتمی را انتخاب کردند؛ یا برخی تمایل داشتند آقای رئیسی یا آقای قالیباف انتخاب شوند اما آقای روحانی رای آوردند. همیشه این داستان در خیلی از شهرستان‌ها وجود داشته است. دستگاه نظارتی شاید علاقه داشته باشه که حسن رای بیاورد، اما مردم به حسین رای می‌دهند. یعنی همچنان اراده مردم در انتخابات ساری و جاری است.

 
در نظام حزبی شورای نگهبان به جای 20 هزار نفر با 10 حزب سروکله می زند

 

البته انتخابات‌های ما عیب و نقص‌هایی هم دارد. از جمله خلاء نظام حزبی در آن  حس می‌شود و همین مسئله مشکلاتی را ایجاد کرده است.  در آخرین جلسه ای که با آیت‌الله جنتی داشتیم، روسای کمیسیون‌ها این نگرانی را مطرح کردند که با توجه به زمان کمی که برای بررسی صلاحیت‌ها  وجود دارد و البته احتمال افزایش شرکت‌ کنندگان، ممکن است  شورای نگهبان وقت نکند به دقت همه را بررسی کند.  من آنجا پیشنهاد دادم که راهی نداریم جز این که به سراغ نظام حزبی برویم.

 

در نظام حزبی شما با 10 تا حزب سر و کار دارید. شورای نگهبان هم بجای سر  کله زدن با 20هزار نفر، با 10 حزب سر و کله می‌زند. می‌گوید که ‌آقای الیاس حضرتی، لیست 290 نفر را برای کاندیداتوری معرفی میکند بعد از آن دیگر این حزب است که باید پاسخگو باشد؛ در چنین شرایطی شورای نگهبان من نوئی را صدا می‌کند و می‌گوید چرا فلان فرد که دارای مشکل بود را معرفی کردی؟ این دیگر نقص حزب  من و امتیاز آن می‌شود. این خودش نقطه ضعفی برای پروانه حزبی من می‌شود.

 

اینجاست که شورای نگهبان می‌گوید، ما اگر به شما پروانه حزبی دادیم، برایتان احترام قائل شدیم، باید این شاخص‌ها را رعایت کنید. در این صورت در واقع خود رئیس حزب مشکل ایجاد می‌کند. شورای نگهبان هم می‌گوید تا زمان هست برو و یک نفر دیگر را انتخاب کن.  این طوری هم احزاب راحت‌ترند و هم شورای نگهبان.

 
همه بار را روی دوش شورای نگهبان گذاشتیم و می گویم چرا همه چیز خراب است

 

معمولا احزاب ناظر حزبی دارند. وقتی یک حزبی رای می‌آورد، آن ناظم حزبی حتی به کت و شلوار یا مدل موی من هم می تواند ایراد بگیرد. خود احزاب در واقع بالاترین فیلترهای نظارت استصوابی را دارند و مسئولیت نظارت استصوابی با آنها است. ما همه بار را روی دوش شورای نگهبان گذاشتیم و می‌گوییم چرا همه چیز خراب می‌شود.

 

آقای خاتمی می‌گویند ما با انتخابات و صندوق رای قهر نمی‌کنیم اما با هر شرایطی هم حاضر نیستیم در این انتخابات شرکت کنیم. حد و مرز این شرایط کجاست؟


شرایطی وجود ندارد. حتما باید کاندیدای خوب را تایید کنند.

 
اگر همه کاندیدای اصلاح طلب ردصلاحیت شوند مسئولیت از گردن ما ساقط می شود

 

یعنی حتی اگر تیغ نظارت استصوابی به کاندیداهای درجه سوم هم برسد؟


اگر همه را رد صلاحیت کردند، مسئولیت از گردن منِ اصلاح طلب ساقط است. ان زمان است که دیگر من به به لحاظ عرق ملی از مردم می‌خواهم  که در انتخابات شرکت کنند.

 
با حرف های خاتمی که مردم دیگر با تکرار پای صندوق نمی آیند موافق نبودم

 

نظرتان درباره صحبت‌های آقای خاتمی چیست؟


من با این حرف آقای خاتمی موافقم. با صحبت‌های قبلش موافق نبودم.( دیگر با تکرار هم مردم پای صندوق رای نمی‌آیند)

 
برویم وسط میدان خراسان اطلاعیه بدهیم ایهاالناس بیایید کاندیدای ما شوید؟

 

شما که موافق این صحبت‌های آقای خاتمی هستید منظور از تحت هر شرایطی چیست؟ یعنی چه اتفاقی رخ بدهد اصلاح‌طلبان در انتخابات شرکت نمی‌کنند؟


حاضر نیستیم یعنی اینکه دیگر کسی را نداشته باشیم. اگر قرار باشد هر کس را معرفی می کنیم رد صلاحیت کنند، نمی‌توانیم معجزه کنیم. نمی توانیم وسط میدان خراسان اطلاعیه بدهیم که ایهاالناس هر کسی جا مانده بیاید کاندیدای انتخابات ما شود.

بحث ائتلاف همیشه مطرح است اما ...

 

آیا ائتلافی مدل سال 94 در کار خواهد بود؟


بحث ائتلاف همیشه مطرح است. این یک مقوله سیاسی است که می‌تواند یک شبه  انجام شود یا 10 ماه از قبل درباره آن بحث شود. ما از امروز نمی‌توانیم به طور قطع بگوییم ائتلاف را رد می‌کنیم یا به طور قطع آن را می‌پذیریم. ائتلاف از موضوعاتی  است که بنابر ضرورت‌های مختلف بنا بر علائق طرفین و مشتراکتشان امکان دارد ایجاد شود یا اصلا ائتلافی شکل نگیرد.

 

آقای نمازی عضو حزب کارگزاران گفته است آقای عارف درباره اختیاراتش در شورایعالی سیاست‌گذاری گلایه داشتند و به دنبال ایجاد یک جبهه جدید هستند چقدر این خبر صحت دارد؟


من بی‌خبرم چون از طرف ما آقای افشانی و گرامی‌مقدم می‌روند و من از این موضوع بی‌خبر هستم.

 

منبع: خبرآنلاین

کلید واژه ها: الیاس حضرتی انتخابات مجلس شورای اسلامی هیات دولت شورای نگهبان رد صلاحیت وقایع اتفاقیه


نظر شما :