احمد توکلی در گفتگو با «وقایع اتفاقیه» مطرح کرد:

بیچاره کردن مردم مستضعف، جرم نیست؟

۲۶ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۶:۵۳ کد : ۵۳ سیاسی
قوه قضاییه باید چهار دار در میادین تهران بلند کند. چطور اخلال در اقتصاد کشور و بیچاره کردن مردم مستضعف، جرم نیست؟ اول انقلاب ما با جرم‌های کمتر از این برخورد نمی‌کردیم؟ حالا اگر قوه قضاییه نشان دهد که بی‌طرفانه و قاطعانه حرکت می‌کند در کوتاه مدت هم می‌توان جواب گرفت.
بیچاره کردن مردم مستضعف، جرم نیست؟

وقایع اتفاقیه-کورش چهاردوری: یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با خبرنگار وقایع اتفاقیه در تبیین چرایی نابسامانی ارزی این ایام کشور ضمن اشاره به این نکته که قوه قضاییه باید چهار دار در میادین تهران بلند کند، تاکید کرد که اگر رئیس جدید بانک مرکزی صادقانه بگوید که آقای سیف این خطاها را مرتکب شده و دولت هم خطای بزرگتری را مرتکب شد که این فرد نااهل را منصوب کرد و از مردم عذرخواهی کند، اعتماد احیا می‌شود.

 

روز شنبه، شورای عالی هماهنگی اقتصادی، سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی و راهکارهای تسریع در برخورد با مفاسد و اخلالگران اقتصادی را بررسی و تصویب کرد. احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس انجمن دیده‌بان شفافیت و عدالت، در گفتگو با خبرنگار وقایع اتفاقیه، از تاثیرگذاری این بسته جدید، علت اصلی بحران ارزی در کشور و راهکارهای حل آن گفت.

 

*شما تا چه اندازه به اثرگذاری سیاست‌های جدید ارزی مصوب شورای عالی هماهنگی اقتصادی خوش بین هستید و فکر می‌کنید این بسته‌ی جدید، می‌تواند باعث کاهش قیمت دلار و ثبات در بازار ارز شود؟

بازار ارز تحت تاثیر عوامل نسبتا بلند مدت است که مقدم و مقارن این تلاطم‌ها، چنین وضعی ایجاد شده است که بخش اصلی آن، به میزان اعتماد مردم به مسئولین پولی و بانکی کشور باز می‌گردد. پس عامل اصلی این مشکل، کاهش اعتماد مردم و فعالان اقتصادی به قوای سه گانه است. چاره این مشکل باید از سنخ اقدامات اعتماد ساز باشد. البته سیاست‌های اتخاذی تعیین کننده است و نقش مهمی دارند، اما اگر اعتماد تقویت نشود و رابطه مردم و فعالان اقتصادی با دولت ترمیم نشود، بدیهی است که این مشکل به آسانی حل نخواهد شد.

*فکر نمی‌کنید وضعیتی که در خصوص ارز دولتی بوجود آمد، ضربه دیگری بر اعتماد مردم بود؟

البته همین طور است. مردم باید حکومت و دولت را خیرخواه، دانا و توانا بدانند. وقتی مردم می‌بینند که ارز به افراد خاصی می‌دهند که بعضا حتی نمی‌توانند اسم آن ها را هم بگویند، چرا باید فکر کنند که دولت خیرخواه است؟ وقتی که دولت تصمیمی می‌گیرد و دو روز بعد، آن تصمیم را تغییر می‌دهد، چرا مردم باید فکر کنند که دولت دانا است؟ وقتی اعلام می‌کنند که اخلال‌گران در بازار ارز را می‌گیریم، اما آنها راست راست در خیابان‌ها راه می‌روند، چرا مردم باید فکر کنند که آنها توانا هستند؟

طبیعی است حوادثی که همزمان با بحران ارزی رخ داد، مردم را بی اعتماد کرده و به این نتیجه می‌رساند که دولت این سه صفت مهم را ندارد. بنابراین تردید می‌کنند و در نهایت خود تصمیم می‌گیرند و سیاست‌پذیری حذف می‌شود.

اگر سیاست‌گذاری مطلوب باشد، اما سیاست‌پذیری وجود نداشته باشد، کار خراب می‌شود و دولت نتیجه نمی‌گیرد. بر همین اساس، ما در شرایطی هستیم که صرفا تنها یک بسته‌ی سیاستی چاره‌ی کار نیست. البته موثر است اما اگر این بسته مناسب نباشد، وضع را وخیم‌تر می‌کند و اگر این بسته کارشناسی شده باشد، اعتماد را احیا می‌کند و تاثیر مثبت می‌گذارد. بنابراین من آرزو می‌کنم که حالت دوم پیش بیاید. سران سه قوه که در شورای عالی هماهنگی اقتصادی حضور دارند، بزرگان کشور هستند و تصمیم نهایی را می‌گیرند، اما اگر نیروی کارشناسی، قابلیت علمی و وطن دوستی وجود داشته باشد و کسانی باشند که دانش آنها ثابت شده، صریح باشند، حقیقت را بگویند و استعداد علمی هم داشته باشند، نتیجه مثبت حاصل خواهد شد.

*با این تفاسیر فکر می‌کنید که راهکار کوتاه مدت و عاجلی برای ایجاد ثبات در بازار ارز وجود دارد؟

بله، درد بی‌درمان نداریم. باید دید چه کسانی این بسته را محیا و تقدیم روسای سه قوه کرده اند؟ اگر کسانی باشند که در وفاداری آن ها به اسلام، ایران و مردم و البته در دانش آنها، تردید نباشد، موفق خواهند بود. این مشکل هم راهکار کوتاه مدت دارد و هم میان مدت و بلند مدت. اما بصورت کلی، راهکار کوتاه مدت اثر کمتری دارد. اگر رفتارها تغییر کند، حرف و عمل مسئولین یکسان باشد و تلاش برای جمع‌آوری ثروت در دست یک عده صورت نگیرد و کسانی که اهل باندبازی، خویشاوند سالاری و تبار گرایی هستند، سر کار نباشند و کار در دست کاردان بیفتد، اعتماد احیا می‌شود.

اگر اعتماد احیا شود، مردم با دولت همراهی می‌کنند. امروز رفتار مردم، رفتار قابل دفاعی نیست. کسانی که ارز می‌خرند، درست است که تلاش می‌کنند دارایی خود را در برابر کاهش ارزش پول ملی حفظ کنند؛ اما به این فکر نمی‌کنند که همین اقدام وضع را بدتر خواهد کرد. بچه‌های ما باید چه کنند؟ باید یک نسل خودخواه تربیت کنیم؟ مردم هم به منافع شخصی خود فکر می‌کنند. البته مقصر سیستم است. اگر ما که مسئولین سیاسی کشور هستیم، درست رفتار کنیم، مردم هم درست رفتار خواهند کرد. به هر حال همه مسئول هستیم. چه مسئولان کشور که قدرت در دستشان است و چه مردم که باید به فکر ایران و اسلام باشند و تحت تاثیر جانورانی وحشی نظیر ترامپ قرار نگیرند.

 

*به نظر می‌رسد که شما نسبت به موضوع ثبات در بازار ارز چندان خوش بین نیستید!

من واقع بین هستم. فرض کنید که رئیس کل بانک مرکزی در تلویزیون حاضر شود. بگوید سلف من چنین اشتباهاتی کرد، اما من آن اشتباهات را تکرار نمی‌کنم. بگوید من دروغ نمی‌گویم و وعده بی‌جا نمی‌دهم. الان هم به شما می‌گویم که این مشکل فردا و پس فردا حل نخواهد شد، اما دو روز بعدش، حل خواهد شد. اگر این رئیس جدید، به مردم دروغ نگوید و از طرف سازمانش، از مردم عذرخواهی کند، در اعتماد مردم تاثیر نخواهد گذاشت؟ قطعا تاثیر گذار است.

اما اگر رئیس جدید بیاید و باز لاپوشانی کند و بگوید که سلف من خوب عمل کرد، مردم می‌گویند که وظیفه اصلی شما این بود که ارزش پول ملی را حفظ کنید، اما چنین فضاحتی را ایجاد کردید. اگر صادقانه بگوید که آقای سیف این خطاها را مرتکب شده و دولت هم خطای بزرگتری را مرتکب شد که این فرد نااهل را منصوب کرد و از مردم عذرخواهی کند، اعتماد احیا می‌شود.

رئیس جدید بانک مرکزی به مردم بگوید که دروغ نخواهد گفت. بگوید که وقتی به موسسات مالی اعتباری فاسد و مقصر و مخرب جواز دادیم، بعدا به دروغ نخواهیم گفت که جواز نداشت. از سوی دیگر، قوه قضاییه باید چهار دار در میادین تهران بلند کند. چطور اخلال در اقتصاد کشور و بیچاره کردن مردم مستضعف، جرم نیست؟ اول انقلاب ما با جرم‌های کمتر از این برخورد نمی‌کردیم؟ حالا اگر قوه قضاییه نشان دهد که بی‌طرفانه و قاطعانه حرکت می‌کند (البته کارهایی می‌کنند و ما هم ناسپاس نیستیم و تشکر می‌کنیم) در کوتاه مدت هم می‌توان جواب گرفت.

اگر عمل قاطعانه باشد و قوه قضاییه معطل نکند، اگر قوه مجریه اشتباهات خود را به صراحت بپذیرد و دقت کند که وعده بی‌جا ندهد، اگر کار کارشناسی توسط همه نیروهای کشور صورت بگیرد، اگر همین چند کار انجام شود که نشانه تغییر رفتار است، تاثیر فوق‌العاده‌ای خواهد داشت. مجلس را ببینید. اوضاع به این  حد از وخامت است، مجلسی‌ها چه می کنند؟ معلوم است که درد مردم را ندارند. در این وضعیت که من اسم آن را «هرج و مرج قیمتی» گذاشته‌ام، هیچ فردی کنترل و نظارت نمی‌شود. معلوم است که در این شرایط، هرکس به فکر خودش است و به فکر هموطن خود نخواهد بود.

 


نظر شما :