آمریکا برای تشکیل ائتلاف نظامی در خلیج فارس متحد زیادی ندارد

۱۰ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۳:۵۷ کد : ۵۲۹۳ اصلی سرخط اخبار
بلوکبرگ در گزارشی به طرح آمریکا برای حضور نظامی در خلیج فارس پرداخت.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه   تنش در تنگه هرمز این موضوع را آشکار کرد که آمریکا برای ایجاد ائتلاف، متحد زیادی ندارد.

دولت آمریکا به طور رسمی از آلمان، فرانسه و انگلیس درخواست کرده تا برای تامین امنیت دریانوردی در تنگه هرمز، به نیروهای این کشور در منطقه بپیوندند، اما دولت آلمان از پذیرش این تقاضا سرباز زده است. این موضع باعث ناراحتی آمریکا شده است.

حضور سربازان آلمان در خارج از کشور باید در مجلس این کشور تصویب شود، این در حالی است که اکثر سیاستمداران آلمانی مخالف شرکت در هرگونه ماموریت نظامی ایالات متحده علیه ایران هستند.

از سوی دیگر آلمان حضور چشم‌گیری در تنگه هرمز ندارد و بیشتر نفت خود را از روسیه تامین می‌کند، بنابراین نیازی به حضور در این منطقه نمی‌بیند.

فرانسه، نیز هنوز تصمیم خود را در این زمینه اعلام نکرده است. اما انگلستان در میان کشورهای اروپایی بعد از توقیف نفتکش، قاطعیت زیادی برای حضور در خلیج فارس نشان داده است که با توجه به کم بودن شمار نیروهای انگلیس در خلیج فارس و کاهش شمار نیروی دریایی این کشور، اشتیاق انگلیس برای همکاری با آمریکا در این زمینه قابل درک است.

با همه این‌ها در چند روز گذشته شاهد این موضوع بوده‌ایم که انگلستان و آمریکا هم اختلافاتی در زمینه چگونگی این ائتلاف برای حضور در خلیج فارس داشته‌اند.

 باید گفت که سیاست خارجی آمریکا در سال‌های گذشته باعث شده است که کشورهای مختلف برای همراهی با تصمیمات آمریکا بسیار محتاطانه تصمیم بگیرند.

کلید واژه ها: ظریفوقایع اتفاقیهوقایع اتفاقتنش در خلیج فارسوقایع


نظر شما :