ایران قهرمان جام جهانی والیبال زیر ۲۱ سال شد

فروتن و سربلند

۰۷ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۵۰ کد : ۵۱۸۳ اصلی ورزشی
این قهرمانی خیال والیبال ایران را از جانشینان نسل فعلی که سال‌هاست بدون جایگزین در تیم ملی توپ می‌زنند، راحت کرده است. اکنون می‌توان با خیالی آسوده و نگاهی خوش‌بینانه به آینده والیبال ایران نگاه کرد. این نسل ۲ سال پیش نیز در مسابقات زیر ۱۹ ساله‌های جهان به قهرمانی رسیده بود.
فروتن و سربلند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: مسابقات والیبال قهرمانی جوانان جهان 2019 در رفاع بحرین با قهرمانی ایران به پایان رسید. تیم ملی جوانان ایران در دیدار فینال موفق شد با شکست 3 بر 2 ایتالیا به مدال خوشرنگ طلا برسد. این اولین قهرمانی والیبال ایران در رده جوانان در مسابقات جهانی است. شاگردان تاریخ‌ساز بهروز عطایی با عملکردی درخشان در این دوره از مسابقات زیر 21 ساله‌های جهان همگان را شگفت‌زده کردند. این قهرمانی خیال والیبال ایران را از جانشینان نسل فعلی که سال‌هاست بدون جایگزین در تیم ملی توپ می‌زنند، راحت کرده است. اکنون می‌توان با خیالی آسوده و نگاهی خوش‌بینانه به آینده والیبال ایران نگاه کرد. این نسل 2 سال پیش نیز در مسابقات زیر 19 ساله‌های جهان به قهرمانی رسیده بود.

ایران در مرحله اول این مسابقات در گروه سوم با تیم‌های روسیه، جمهوری چک و تونس همگروه بود. جوانان ایران در اولین دیدار سه بر صفر تونس را شکست دادند. سپس با نتیجه نزدیک سه بر دو از روسیه شکست خوردند و در دیدار پایانی جمهوری چک را سه بر صفر مغلوب کردند تا به عنوان تیم دوم بعد از روسیه به مرحله بعد برسند. در مرحله دوم ایران با تیم‌های ایتالیا، بحرین و آرژانتین همگروه شد. در نخستین دیدار شاگردان عطایی سه بر یک آرژانتین را شکست دادند و در دیدار دوم با همین نتیجه مقابل ایتالیا شکست خوردند تا دومین شکست سروقامتان ایران در این مسابقات ثبت شود. در دیدار پایانی این گروه ایران موفق شد میزبان را سه بر صفر در هم بکوبد و باز هم به عنوان تیم دوم، راهی مرحله بعدی بشود و به جمع چهار تیم پایانی مسابقات برسد. در دیدار نیمه‌نهایی، ایران به مصاف تیم قدرتمند برزیل رفت. شاگردان عطایی با عملکردی درخشان و شگفت‌انگیز موفق شدند برزیل را با نتیجه جالب توجه سه بر صفر شکست بدهند. ست اول این مسابقه با نتیجه 25-20 به نفع ایران به پایان رسید. ایرانی‌ها ست دوم را با اختلاف یازده امتیاز به نفع خود به پایان رساندند و ست سوم با نتیجه 25-17 به نفع ایران به پایان رسید تا ملی‌پوشان جوان‌مان با یک پیروزی مقتدرانه راهی فینال شوند.

تیم ملی زیر 21 سال ایران در دیدار فینال، مقابل ایتالیایی که قرار گرفت در دور دوم گروهی از آنها شکست خورده بود و حالا فرصت انتقام فراهم شده بود. ست اول با نتیجه 25-17 به نفع ایتالیا به پایان رسید و امیدهای ایرانی‌ها با توجه به نتیجه قبلی مقابل ایتالیا ناامید شده بود. اما ست دوم با شاهکار عطایی و امیرحسین اسفندیار، با همین نتیجه به نفع ایران به پایان رسید. ست سوم بازی بسیار نزدیک بود و ایرانی‌ها با دو اختلاف امتیاز و نتیجه 25-23 این ست را به نفع خود به پایان رساندند. در حالی که رسیدن به عنوان قهرمانی در یک قدمی جوانان ایران بود، ست چهارم با برتری 25-22 ایتالیا به پایان رسید و همه‌ چیز به ست پایانی کشیده شد. در ست پنجم همه‌ چیز بسیار نزدیک پیش می‌رفت و گاه ایتالیا پیش می‌افتاد و گاه ایران. از امتیاز 12 ایران از ایتالیا پیش افتاد و موفق شد این اختلاف را حفظ و بهبود بخشد و در نهایت با نتیجه 15-12 به پیروزی رسید و قهرمان جهان شد.

امیرحسین اسفندیار، به عنوان ارزشمندترین بازیکن این تورنمنت انتخاب شد. کاپیتان تیم ملی والیبال جوانان ایران، پیش از این در سال 2017 نیز به عنوان ارزشمندترین بازیکن تورنمنت قهرمانی جهان زیر
19 سال شده بود. شریفی، به عنوان بهترین پشت خط‌زن و محمدرضا حضرت‌پور به عنوان بهترین لیبرو انتخاب شدند. رییس‌جمهور حسن روحانی، وزیر ورزش، رییس کمیته ملی المپیک، وزیر ارتباطات، سخنگوی دولت و بسیاری دیگر از مسوولان این موفقیت تاریخی را تبریک گفتند. سردار کمالی نیز اعلام کرد ملی‌پوشانی که مشمول خدمت سربازی بودند، معاف شده‌اند. شبکه ورزش در اقدامی عجیب تصمیم گرفت این تورنمنت را پخش نکند. باتوجه به اینکه مسابقه ورزشی مهم‌تری هم در جریان نبود، مظلومیت این ستاره‌های جوان بیش از پیش به چشم می‌آید. انتظار می‌رفت حداقل دو دیدار پایانی که جوانان ایران به مدال نزدیک‌تر شده بودند از تلویزیون پخش شود.
منبع: اعتماد

کلید واژه ها: تیم ملی والیبال قهرمانی وزارت ورزش ورزش والیبال وقایع اتفاقیه


نظر شما :