کدام بهترین سرویس پخش موسیقی هستند؟

اپل موزیک و یا اسپاتیفای ؟

۱۷ مهر ۱۳۹۷ | ۲۳:۲۷ کد : ۵۱۰ خواندنی‌ها
اپل موزیک و یا اسپاتیفای ؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: انتخاب یک سرویس پخش موسیقی آسان نیست. ما دو نفر از بزرگ‌ترین نام‌ها را باهم مقایسه می‌کنیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم که کدام‌یک برای شما مناسبت‌تر است.

هردو سرویس یعنی اسپاتیفای و اپل موزیک یک دوره آزمایشی برای خدمات رایگان را ارائه می‌دهند که به‌طورمعمول هزینه‌ای در حدود 10 دلار یا 10 پوند در ماه می‌شود. این هزینه برای دانش آموزان 5 دلار و برای برنامه‌های خانوادگی 15 دلار است.

با نسخه پرمیوم شما می‌توانید هر آهنگ را از کاتالوگ انتخاب کرده و به‌صورت آفلاین گوش دهید.

اسپاتیفای تنها سرویسی است که پشتیبانی تبلیغات رایگان دارد، بنابراین حتی اگر نمی‌خواهید نسخه پرمیوم را پرداخت کنید، بازهم می‌توانید از آن استفاده و به آن گوش دهید. اما بسیاری از آلبوم‌ها و پلی لیست‌ها به‌جای اینکه به‌طور متوالی و درحالی‌که محدودیت شش بار اسکیپ کردن دارند، پخش شوند باید در حالت شافل شنیده شوند.

اپل موزیک تنها این اجازه را به‌صورت رایگان به کاربران می‌دهد که رادیو Beats1 را پخش کنند و یا به آهنگ‌هایی که در iTunes وجود دارد، گوش دهند.

پس در اینجا برنده اسپاتیفای است.

ازلحاظ کیفیت پخش، اسپاتیفای از فرمت Ogg Vorbis استفاده می‌کند. در موبایل شما می‌توانید مقدار ارسال هربیت برای پخش را، تا سقف 320 کیلوبایت بر ثانیه انتخاب کنید؛ مخصوصاً اگر نگران استفاده بیش‌ازحد از موبایلتان هستید. پخش در دسکتاپ برای کاربران پرمیوم 160 کیلوبایت بر ثانیه تا 320 کیلوبایت بر ثانیه است. اگر اسپاتیفای را از طریق Chromecast و یا وب گوش کنید، کیفیت پخش آن در AAC، 128کیلوبایت بر ثانیه برای کاربران رایگان و برای کاربران پرمیوم 256 کیلوبایت بر ثانیه است.

اپل موزیک در AAC، با کیفیت 256 کیلوبایت بر ثانیه فایل را پخش می‌کند.

شما می‌توانید اکولایزر را در هردو سیستم پخش موسیقی به تنظیمات مخصوص خود تنظیم کنید. (هرچند که تنظیم EQ اپل موزیک در خارج از برنامه و در قسمت تنظیمات، بخش موسیقی در آیفون قرار دارد).

احتمالاً اختلاف زیادی بین کیفیت پخش اسپاتیفای و اپل موزیک وجود ندارد. پس اگر برای شما بالاترین میزان کیفیت پخش اهمیت دارد، سرویس دیگری مانند Tidal که کیفیت پخش بی‌نظیری دارد را در نظر بگیرید.

پس در این قسمت هردو مساوی هستند.

اپل موزیک دارای یک مجموعه‌ای بزرگ‌تر برای آهنگ‌هاست که 45 میلیون نفر در برابر 35 میلیون نفر اسپاتیفای را شامل می‌شود. هردو به‌موقع به برخی آهنگ‌ها دسترسی پیدا می‌کنند و گاهی اپل موزیک، موزیک ویدئوهای خاصی را ارائه می‌دهد.

به‌جز موسیقی، اسپاتیفای دارای یک بخش پخش پادکست اختصاصی است. همچنین هردو به شما اجازه می‌دهد تا موزیک ویدئوها را تماشا کنید و اگر چیزی را در اپل موزیک شنیده‌اید، می‌توانید آن موزیک یا ویدئو را به‌طور مستقیم از طریق iTunes خریداری کنید.

اگر شما در اپل موزیک قسمت iCloud را فعال کنید، می‌توانید به مجموعه شخصی آهنگ‌های خود از طرق تمام دستگاه‌ها دسترسی پیدا کنید. بنابراین شما می‌توانید با ویژگی iTunes Match در هرکجا و فقط با اپل آی دی به موسیقی خود گوش دهید. و تا 100 هزار آهنگ ذخیره کنید.

توجه داشته باشید که iTunes Match حتی بدون اشتراک 25 دلار در سال اپل موزیک نیز در دسترس است.

اسپاتیفای نیز به شما امکان می‌دهد که موسیقی را در دستگاه خود از برنامه اسپاتیفای پخش کنید، اما فقط برای فایل‌های مرکزی کار می‌کند( به‌طوری که آن‌ها را در کلود ذخیره نمی‌کند).

پس در اینجا اپل موزیک برنده است.

با توجه به آهنگ، اسپاتیفای دارای انیمیشن‌ها و ویدئوهای کوتاه است که در هنگام گوش دادن به موزیک بر روی صفحه‌نمایش نشان داده می‌شود. هردو سیستم به شما این امکان را می‌دهند که متن آهنگ‌ها درصورتی‌که در دسترس هستند را روی صفحه‌نمایش ببینید.

اما تنها اپل موزیک به شما این اجازه را می‌دهد که با نوشتن قسمتی از متن موزیک، آهنگ‌هایی که نام آن را نمی‌دانید پیدا کنید.

گوگل مپ به شما این امکان را می‌دهد که  از طریق رابط کاربری در IOS و اندروید، موسیقی را در اسپاتیفای و اپل موزیک بشنوید و کنترل کنید. اپلیکیشن Waze نیز مانند این ویژگی مشابه برای کاربران اسپاتیفای ارائه می‌دهد.

هردو سیستم یعنی اپل موزیک و اسپاتیفای در IOS و اندروید در دسترس هستند. هردو دارای یک برنامه جداگانه برای ویندوز و مک هستند بنابراین شما محدود به استفاده و گوش دادن از آن‌ها در تلفن همراه نیستید. درباره اپل موزیک؛ این برنامه iTunes است.

شما همچنین می‌توانید در مرورگر خود نیز به موسیقی گوش دهید: اسپاتیفای در وب‌سایت open.spotify.com قابل پخش است. اما اپل موزیک ازلحاظ فنی، یک پخش‌کننده کامل وب نیست، بیشتر یک ویجت وب در tools.applemusic.com است.

وقتی صحبت از دستیار هوشمند است که خدمات اصلی را ارائه می‌کند – با کنترل صوتی- با یک داستان کاملاً متفاوت روبه‌رو هستیم. اپل موزیک با سیری محدود به صفحه اصلی است. اپل موزیک همچنین در سایر دستگاه‌های اپل مانند اپل واچ و اپل طی وی نیز در دسترس است.

درعین‌حال اسپاتیفای در دستیار هوشمند آمازون یعنی الکسا و گوگل اسمارت در دسترس است. و اگر دستگاهی با اسپاتیفای معتبر شده باشد، به این معنی است که می‌توانید برنامه اسپاتیفای را با کنترل از راه دور پخش و استفاده کنید. اسپاتیفای در دستگاه‌های دیگری مانند ایکس باکس و پلی‌استیشن نیز قابلیت استفاده و پخش دارد.

در اینجا برنده اسپاتیفای است.

یکی از دلایل استفاده از سرویس‌های پخش، امکان جستجوی موسیقی جدید است. هردو سرویس یعنی اسپاتیفای و اپل موزیک آهنگ‌های جدید را بر اساس آنچه شما دوست دارید پیدا می‌کنند.

اسپانیفای دارای لیست پخش مانند جستجوی هفتگی و رادار است که به‌طور خودکار هر هفته آهنگ‌های جدید را پخش می‌کند. اپل موزیک دارای لیست پخش مشابهی است، ازجمله New Music Mix.

اسپاتیفای و اپل موزیک همچنین دارای ایستگاه‌های رادیویی بر اساس هنرمندان موردعلاقه، آهنگ‌ها و یا ژانرهای خود هستند. اپل موزیک همچنین دارای یک ایستگاه رادیویی جداگانه به نام Beats1 Radio است که توسط دی جی های واقعی اجرا می‌شود و شما می‌توانید آن‌ها را مانند یک ایستگاه رادیویی سنتی گوش دهید.

در اینجا برنده بازهم اسپاتیفای است.

هردو سرویس به شما این امکان را می‌دهند تا هنرمندان موردعلاقه خود را دنبال کنید و پست‌های خود را به‌روزرسانی کنید.

شما همچنین می‌توانید دوستانتان را دنبال کنید. کدهای اسپاتیفای یک‌راه برای به اشتراک‌گذاری آهنگ‌ها، آلبوم‌ها و لیست پخش‌ها برای دوستانتان است. این کدها نوعی کد QR سفارشی است که می‌توان با دوربین در اسپاتیفای اسکن کرد و از طریق پیام به اشتراک گذاشت.

به نظر می‌رسد که بسیاری از موزیسین‌های مشهور برای انتشار آخرین اخبار و کارهای خود بر روی اپل موزیک فعال‌تر هستند و آن را آسان‌تر ازآنچه در اسپاتیفای است پیدا می‌کنند.

شما همچنین می‌توانید دوستان خود را فالو کرده و مشاهده کنید که چه چیزی در هردو سیستم وجود دارد. درحالی‌که پروفایل‌ها در اپل موزیک راحت‌تر از اسپاتیفای پیدا می‌شوند.

در اینجا برنده اپل موزیک است.

درهرحال برای به دست آوردن هریک از این خدمات لازم است تا واقعاً سلیقه خود را بدانید. اسپاتیفای در پیدا کردن و ساختن پلی لیست و ویژگی‌های دیگر به‌خوبی عمل می‌کند اما اپل موزیک به شما امکان انعطاف‌پذیری بیشتری در ترکیب آهنگ‌ها از طریق مجموعه خود می‌دهد.

کلید واژه ها: اپل اپلیکیشن موبایل


نظر شما :