سیر تا پیاز بسته حمایتی که زمان اجرای آن مشخص نیست

۱۷ مهر ۱۳۹۷ | ۱۶:۰۶ کد : ۵۰۶ تیتر یک برگزیده ها اقــتــصــادی
دولت بعد از هفته های تعلل امروز گزارشی از بسته حمایتی برای جبران گرانی ارائه کرد بسته ای که هنوز مشخص نیست از چه زمانی عملیاتی می شود، دراین بسته به ارائه ۲۵ قلم کالا و سهمیه بندی بنزین اشاره شده است.
سیر تا پیاز بسته حمایتی که زمان اجرای آن مشخص نیست

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: امروز نمایندگان مجلس تمام زمان صحن علنی را پشت درهای بسته به گزارش حمایتی دولت گوش داند تا بدانند قرار است برای جبران گرانی ها چه کمکی به مردم شود، نکته حائز اهمیت این است که محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه اصرار دارد که موضوع بسته حمایتی تا زمان اجرایی شدن، رسانه ای نشود  اما سوال این است چرا مردم نباید در جریان برنامه هایی مرتبط به خودشان قرار گیرند.

 

با وجود غیرعلنی بودن نشست بررسی بسته های حمایتی دولت، نمایندگان از تصمیمات دولت خبرهایی به رسانه ها دادند، دراین بین بهروز نعمتی با حضور در جمع خبرنگاران در توضیح جلسه غیر علنی گفت: با توجه به بحث‌هایی که در بسته حمایتی دولت برای اقشار آسیب پذیر است، مقرر شد برای ۲۰ میلیون نفر از اقشار آسیب پذیر جامعه که زیر ۳ میلیون تومان درآمد دارند که ممکن است بخشی از آنها کارمندان، کارگران، و افراد تحت پوشش کمیته امداد و یا تحت پوشش سازمان بهزیستی باشند در دو مرحله بسته حمایتی بگیرند. هر مرحله حدود ۳۰۰ هزار تومان است که مجموع پرداختی ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.

 

سخنگوی هیات رئیسه مجلس ادامه داد: مقرر شد که کمیسیون‌های اقتصادی، کشاورزی، برنامه و بودجه و صنایع مجلس جلسات متعددی با دولت داشته باشند تا موارد موجود در بحث تولید و گرانی‌ها را مورد بررسی قرار دهند تا ارتباط نزدیکی بین دولت و مجلس برقرار شود که بتوانیم مشکلات بخش تولید را حل کنیم.

 

به گفته‌ی این نماینده مجلس، اصلی‌ترین موضوع مطرح در این جلسه تعیین زمان بندی اقدامات دولت است. مبنی بر این که دولت باید در تمامی موضوعات برنامه‌ها را به مجلس اعلام کند. خوشبختانه آقای نوبخت هم قول داد برنامه زمان بندی مشخص برای اقداماتشان را به مجلس ارائه دهند.

 

 

25 قلم کالا تامین می شود

 

سخنگوی هیات رئیسه مجلس در خصوص اینکه چه مواردی شامل کالاهای اساسی می‌شود گفت: دولت مکلف است که ۲۵ قلم کالا را تامین و به مردم نیازمند بدهد. آنها شامل شش میلیون حقوق بگیر و ۱۴ میلیون اقشار مختلف هستند که زیر ۳ میلیون تومان درآمد دارند. این کالاها مربوط به اقلام روزمره و نیازمندی‌های مردم همچون کره، ماست، تخم مرغ و غیره است.

 

قرار است در شش ماهه دوم سال در دو نوبت این اتفاق بیفتد. محل پرداخت و عدد آن مشخص است که مجموعه پرداختی ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.

 

نعمتی خاطر نشان کرد: افراد مشمول این بسته‌های حمایتی مشخص و بانک اطلاعاتی آنها تشکیل شده است که از طریق آن اقدام صورت می‌گیرد. فرض کنیم فردی که پرداخت کننده به بیمه تامین اجتماعی باشد اگر کمتر از سه میلیون تومان دریافتی داشته باشد خانواده‌اش تحت پوشش قرار می‌گیرد.
ارائه کارت اعتباری 100 هزار تومانی


سلمان خدادادی نیزگفت: به زودی کارت اعتباری ۱۰۰ هزار تومانی، به ۱۱ میلیون نفر پرداخت می‌شود تا بتوانند از فروشگاههای زنجیره‌ای خرید کنند.

 


احتمال سهمیه‌بندی بنزین

 

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دادن کارت سوخت بنزین به مردم در دستورکار است، گفت: با توجه به محاسبات انجام شده قرار است در موضوع سهمیه‌بندی شدن بنزین و دادن کارت سوخت حداکثر تا یک ماه آینده تصمیم گیری شود تا زمان اجرای آن مشخص شود.

 

محمدرضا پورابراهیمی به ایسنا گفت: نزدیک به یک دوم از مصرف بنزین نامتعارف است. این بدان معناست که یا بنزین بیش از حد مصرف می‌شود و یا اینکه قاچاق صورت می‌گیرد. آن هم در شرایطی که قیمت سوخت در کشور ما نسبت به کشورهای همسایه عدد بسیار پایینی است. این یعنی اتلاف انرژی صورت می‌گیرد.

 

وی افزود: در این باره سناریو آن است که سرانه مصرف برای هر خودرو و هر فرد در نظر گرفته شود که هر مدل از آن یکسری ویژگی و نکات مثبت و منفی دارد. با توجه به این مقرر شد حداکثر ظرف یک ماه آینده دولت و مجلس درباره موضوع سوخت تصمیم‌گیری کند.

 

این نماینده مجلس تاکید کرد: قرار است کارت سوخت داده شود که در این کارت سوخت حدود ۶۰ لیتر بنزین برای یک ماه شارژ می‌شود. طبیعتا مصرف مازاد به معنای استفاده بنزین با قیمت آزاد است. در این باره ظرف یک ماه آینده تصمیم‌گیری می‌شود و معلوم خواهد شد این تصمیم از کِی اجرا خواهد شد.

 

 

افزایش حقوق ها چه سرنوشتی دارد

 

پورابراهیمی افزود: موضوع دیگر بررسی امکان افزایش حقوق و دستمزد برای جبران بخشی از کاهش قدرت خرید مردم است که باید در این حوزه تصمیم‌گیری شود. امیدواریم با نشست امروز و جمع بندی هیات رئیسه ظرف یک ماه آینده در این محورها جمع بندی شود و با دولت به توافق مشترک برسیم. تمامی تلاش آن است که در راستای کاهش مشکلات و دغدغه‌های اقتصادی مردم گام برداشت.


با وجوداینکه دولت جزییاتی از بسته های حمایتی خود ارائه کرده است اما مشخص نیست این بسته چه زمانی به دست مردم می رسد، به نظر می رسد دولت با ارائه گزارش های مقطعی در تلاش است اجرایی شدن بسته را به تعویق بیاندازد.
 

کلید واژه ها: بسته حمایتی محمد باقر نوبخت بهروز نعمتی سهمیه بندی بنزین


نظر شما :