تضمین‌ ایران به عبدالمهدی برای امنیت عبور نفتکش‌ها از خلیج فارس

۰۲ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۴:۲۷ کد : ۵۰۵۰ اصلی آخرین اخبار
وزیر نفت عراق با اشاره به اهمیت تنگه هرمز گفت که ایران تضمین‌هایی برای عبور نفتکش‌ها از خلیج فارس و تنگه هرمز به عبدالمهدی داده است.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: وزارت نفت عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که ثامر عباس الغضبان، وزیر نفت این کشور گفته است: حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران تضمین‌هایی به هیات عراقی به ریاست عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور در رابطه با امنیت عبور نفتکش ها از خلیج(فارس)، تنگه هرمز و خلیج عمان داده است.

وی که همراه عبدالمهدی به تهران سفر کرده بود گفت که ما شاهد توافق نظر ایران و عراق در رابطه با ضرورت تضمین امنیت عبور نفتکش ها و کشتی های تجاری از خلیج (فارس) و تنگه هرمز و احترام گذاشتن به قوانین بین المللی بودیم که این مساله کشتیرانی تمام کشورها و خصوصا کشورهای منطقه را تضمین می کند.

الغضبان با تاکید بر اهمیت تنگه هرمز و عبور روزانه 18 میلیون بشکه نفت از آن گفت: همه طرف ها خواهان عدم تنش و بحرانی نشدن اوضاع و روی آوردن به گفت وگوهای سازنده هستند و عراق در این راه نقش ایفا می کند.

به گزارش ایسنا، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق اخیرا در راس هیاتی بلند پایه به تهران سفر کرد و با مقامات عالی رتبه کشورمان از جمله حسن روحانی دیدار و گفت‌وگو کرد.


منبع: ایسنا
 

کلید واژه ها: امنیت امنیت نفتکش ها عراق ایران امنیت نفتکش ها را تضمین می کند وقایع اتفاقیه


نظر شما :