تنگه هرمز خالی از کشتی های بریتانیا

۰۲ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۹:۵۵ کد : ۵۰۳۰ اصلی بین الملل
در دو هفته گذشته عبور کشتی‌های بریتانیایی از تنگه هرمز به صفر رسیده است
تنگه هرمز خالی از کشتی های بریتانیا

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: دو هفته پیش شش نفتکش بریتانیایی با پرچم این کشور به نیت تجارت از تنگه هرمز عبور کردند که این میزان در هفته گذشته به صفر رسید. توقیف نفتکش بریتانیایی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باعث شد که عبور و مرور برای کشتی‌های بریتانیایی تماما منتفی شود.

به گزارش ایلنا به نقل از بلومبرگ، از نهم جولای بسیاری از کشتی‌هایی که قصد عبور از تنگه هرمز را داشتند با پرچم «جزیره من» که یک جزیره خودمختار تحت حاکمیت بریتانیا است در سامانه کشتیرانی بین المللی ثبت شدند تا با پرچم بریتانیا از تنگه هرمز عبور نکنند.

ولی همین مسئله نیز کافی نبود و یک کشتی که قصد داشت با پرچم این جزیره نفت خام عراق را منتقل کند با تعقیب قایق‌های نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مجبور شد عملیات خود را متوقف کند.

حدود ۲۴۳ تانکر نفتکش بریتانیایی با پرچم بریتانیا، «جبل الطارق» و «جزیره من» در سامانه کشتیرانی بین المللی ثبت شده است که نیمی از آنها با پرچم «جزیره من» حرکت می‌کنند و نیم دیگر با پرچم بریتانیا و جبل الطارق هستند.

معمولا این کشتی‌ها با ورود به خلیج فارس بار خود را خالی می‌کنند و با بار مجدد خلیج فارس را ترک می‌کنند و عجیب آن است که در دو هفته گذشته هیچ کشتی تحت پرچم بریتانیا از این تنگه عبور نکرده است.

تنها نفتکشی که در دو هفته گذشته با پرچم بریتانیا از این تنگه عبور کرد نفتکش« استنا امپرو» بود که توسط نیروهای سپاه پاسداران توقیف شد.

توقیف نفتکش بریتانیایی نشان داد که کنترل تنگه هرمز برای ایران تا چه اندازه آسان است ولی آنچه مسجل است این است که تا پایان نیافتن تنش‌ها، نفتکش‌های بریتانیایی از عبور و مرور از تنگه هرمز خودداری خواهند کرد.

کلید واژه ها: تنگه هرمز روابط بریتانیا-ایران کشتی های انگلیسی خلیج فارس


نظر شما :