سرگردانی ارز مسافرتی در بین بخشنامه های بانک مرکزی

۲۶ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۶:۳۵ کد : ۵۰ اصلی اقــتــصــادی
به دنبال نوسانات ارزی در بازار، بانک مرکزی تصمیماتی برای تک نرخی کردن ارز اتخاذ کرد تا التهاب را از بازار بگیرد، اما نه تنها باعث آرامش شد که عامل داغ شدن تب دلار و یورو در کوچه و پس کوچه‌های شهرهای بزرگ و کوچک شد.
سرگردانی ارز مسافرتی در بین بخشنامه های بانک مرکزی

وقایع اتفاقیه: آشفته بازار ارز، کلید واژه‌ای است که این روزها به محور اصلی اخبار اقتصادی کشور تبدیل شده، ارز اگر تا سال گذشته نقش مهمی در زندگی عادی و روزمره مردم سطح شهرها و روستا ها تاثیر نداشت، امروز به عنوان مهمترین شاخص برای تغییر وضعیت معشیتی مردم  شناخته می‌شود. در این میان ارز مسافرتی  که از جمله بی اهمیت‌ترین بخش‌های ارزی کشور بود، سرگردانی بی‌سابقه‌ای را بین بخشنامه‌های یک بام و دو هوایی بانک مرکزی را تجربه می‌کند.

به دنبال نوسانات ارزی در بازار، بانک مرکزی تصمیماتی برای تک نرخی کردن ارز اتخاذ کرد تا التهاب را از بازار بگیرد، اما نه تنها باعث آرامش شد که عامل داغ شدن تب دلار و یورو در کوچه و پس کوچه‌های شهرهای بزرگ و کوچک شد. در این بین تصمیم دولت برای اختصاص ارز 4 هزار و 200 تومان به مسافر شرایطی را ایجاد کرد تا عده ای از فضای پیش آمده سو استفاده کند به همین جهت در بسته جدید ارزی بانک مرکزی اختصاص ارزی دولتی به سفرهای خارجی حذف شد و از آنجایی که دولت فعالیت صرافی ها را ممنوع کرده بود بانک مرکزی برای فعال کردن صرافی ها در سیاست ارزی جدید تامین ارز مسافری را برعهده صرافی ها گذاشت.

در طول هفته گذشته که ارز مسافرتی حذف شد و تامین آن بر عهده صرافی ها قرار گرفته مسافران صف‌های خود را از مقابل بانک ها به سمت صرافی‌ها برده‌اند اما طبق معمول بانک مرکزی نتوانست براساس سیاست‌های خود ارز مسافری را در صرافی ها ارائه کند و مسافران بین بانک ها و صرافی ها سرگردان ماندند.

امروز بانک مرکزی در بخشنامه ای جدید، برای ارز مسافرتی تعیین تکلیف کرد و مجدد ارز مسافرتی را از صرافی‌ها گرفت و به بانک ها برد، نهاد تصمیم گیر ارز و پول کشور در بخشنامه 45 بندی  تکلیف تامین ارز مصارف خدماتی را تعیین کرد و در بند (4) تاکید کرد که " تأمین و پرداخت ارز مسافرتی (به صورت اسکناس) از طریق بانک‌های‌ ملی ایران، ملت، سامان، تجارت و پارسیان با رعایت ترتیبات مندرج در نامه‌های منتهی به شماره‌های ۳۹۸۴۱‌/۹۷ تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ و ۱۶۸۴۴۲‌/۹۷  تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ به نرخ بازار بلامانع است."

از بعد این بخشنامه مسافران به جای مراجعه به صرافی‌ها مجدد باید در مقابل بانک ها صف بکشند تا به ارز با نرخ آزاد دسترسی پیدا کنند. با توجه به اینکه بانک مرکزی در دوره التهاب ارزی 32 بخشنامه متعدد صادر کرده بود بعید نیست مجدد این نهاد در بخشنامه دیگر برای ارز مسافرتی برنامه متفاوتی را در نظر بگیرد و به کلاف سردرگم مسافران بیافزاید.

کلید واژه ها: ارز مسافرتینرخ ارز


نظر شما :