پیام های حمله احتمالی اسرائیل به حشد الشعبی عراق

۳۱ تیر ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۷ کد : ۴۹۶۷ اصلی تیتر یک
این اقدام اسرائیل در اوج تنش میان ایران و ایالات متحده صورت می گیرد. ظاهرا اسرائیل قصد دارد با این کار این پیام را به ایران بدهد که توانایی حمله به منافعش را دارد. همچنین در هر گونه تنشی از سوی ایالات متحده یا متحدانش علیه ایران در کنار آنها می ایستد. اسرائیل همچنین این اقدام را در حالی انجام داد که از یک سو محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در ایالات متحده به سر می برد و کارزار دیپلماسی رسانه ای را علیه ایالات متحده فعال کرده و توانسته بود نبض فضای رسانه ای علیه دولت ترامپ را به دست بگیرد و از سوی دیگر خلیج فارس دست خوش تحولاتی از جمله ادعای امریکا به سرنگونی پهپاد ایرانی و همچنین توقیف نفتکش انگلیسی بود.
پیام های حمله احتمالی اسرائیل به حشد الشعبی عراق

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: روز جمعه 19 ژوئیه پایگاهی از نیروهای حشد الشعبی در شمال عراق مورد حمله هوایی قرار گرفت و در آن تنی چند از نیروهای حشد الشعبی کشته شدند. برخی منابع خبری می گویند شماری از نیروهای مستشاری ایرانی نیز در میان کشته شدگان هستند. اگر چه اخبار در این باره ضد و نقیض است اما در شبکه های اجتماعی گفته شده دست کم دو تن از نیروهای ایرانی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این حمله کشته شده اند.

برخی منابع خبری می گویند که این حمله توسط جنگنده های اف – 35 اسرائیل انجام شده است. اگر این خبر صحیح باشد این نخستین بار است که از سال 1981 که اسرائیل به تاسیسات هسته ای اوراسیک در دهوک عراق حمله کرد، به حمله هوایی به خاک عراق اقدام می کند. برای همین می توان گفت این حادثه برای حدودا 38 سال گذشته بی سابقه بوده است.

پیش از این ایالات متحده امریکا مسئولیت تامین منافع اسرائیل در عراق را بر عهده گرفته بود و در واکنش به نگرانی های اسرائیل درباره وجود گروه های ضداسرائیلی در عراق از جمله حشد الشعبی و حفظ ایران در آن دائما گوشزد می کرد که عراق حوزه امنیتی امریکاست و از آنجا که به سرنگونی حکومت حاکم بر این کشور اقدام کرده، وظیفه تامین امنیت خارجی آن نیز بر عهده اش است. برای همین در گذشته همواره نسبت به هر گونه اقدامی از سوی اسرائیل در خاک عراق هشدار می داد و مانع از انجام آن می شد. اما این بار به نظر می رسد که اقدام اسرائیل با هماهنگی کامل با ایالات متحده صورت گرفته و امریکا کاملا در جریان آن بوده است.

نکته دیگر این که حدود یک هفته قبل از انجام این حمله، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در دیدار از اسکادران جنگنده های اف – 35، ایران را تهدید کرد که باید از این جنگنده ها بترسد چون قادرند به خاک ایران برسند. بعد از آن حمله به پایگاه حشد الشعبی در غرب عراق انجام می شود. محل مورد حمله قرار گرفته به مرز ایران بسیار نزدیک است. به نظر می رسد این حادثه پیامی از سوی اسرائیل به ایران باشد.

مساله دیگر این که هیچ کدام از مقامات ارشد عراقی واکنشی نسبت به این حمله نشان نداده اند. گویی که هیچ اتفاقی نیفتاده است، آیا آنها هم در جریان حمله بوده اند که این گونه سکوت اختیار کرده اند؟ مجلس عراق گفته است که درباره این موضوع کمیته حقیقت یاب تشکیل می دهد. آیا واقعا کمیته حقیقت یاب می تواند بدون فشارهای بیرونی در این رابطه تحقیق کند؟

این اقدام اسرائیل در اوج تنش میان ایران و ایالات متحده صورت می گیرد. ظاهرا اسرائیل قصد دارد با این کار این پیام را به ایران بدهد که توانایی حمله به منافعش را دارد. همچنین در هر گونه تنشی از سوی ایالات متحده یا متحدانش علیه ایران در کنار آنها می ایستد. اسرائیل همچنین این اقدام را در حالی انجام داد که از یک سو محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در ایالات متحده به سر می برد و کارزار دیپلماسی رسانه ای را علیه ایالات متحده فعال کرده و توانسته بود نبض فضای رسانه ای علیه دولت ترامپ را به دست بگیرد و از سوی دیگر خلیج فارس دست خوش تحولاتی از جمله ادعای امریکا به سرنگونی پهپاد ایرانی و همچنین توقیف نفتکش انگلیسی بود. گویا اسرائیل قصد داشت این حمله را زمانی انجام دهد که افکار عمومی جهان متوجه حادثه دیگری است تا چندان در رسانه ها پوشش داده نشود و اسرائیل در مظان اتهام و تنش آفرینی قرار نگیرد./

منبع: میدل ایست نیوز/دیپلماسی ایرانی

 

کلید واژه ها: الحشد الشعبی ایران و حشد الشعبی اسرائیل هشدار حشد الشعبی به آمریکا عراق وقایع اتفاقیه


نظر شما :