نعمت احمدی در گفت و گو با «وقایع اتفاقیه»:

ایران مهره حساس شطرنج انتخابات آمریکاست / مقاومت توأم با صبر ایران تا آبان ماه حیاتی است/ ظریف از ادبیات دیپلماتیک فاصله گرفته است

۳۰ تیر ۱۳۹۸ | ۱۶:۱۷ کد : ۴۹۶۰ اصلی تیتر یک
نعمت احمدی معتقد است: ایران اکنون مهره اصلی انتخابات آمریکاست. شرایط امروز مانند زمانی است که کارتر و ریگان با یکدیگر مبارزه انتخاباتی می‌کردند. ازاین‌رو نباید اجازه تندروی داد. اکنون مخالفان ایران قصد دارند تا آبان ماه صفحه شطرنج را بر هم زنند.
ایران مهره حساس شطرنج انتخابات آمریکاست / مقاومت توأم با صبر ایران تا آبان ماه حیاتی است/ ظریف از ادبیات دیپلماتیک فاصله گرفته است

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه شرایط خلیج ‌فارس از مرزهای عادی عبور کرده و در حال بحرانی شدن است. ایالات ‌متحده به  اسم امنیت خلیج‌فارس درحال  گرد آوردن تجهیزات نظامی کشورهای مختلف در منطقه است و از سوی دیگر قرار است در عربستان نیز عملا بر تعداد نیروهای نظامی خود بی افزاید. به نظر می‌رسد همه‌چیز به نقطه‌جوش رسیده است. برای بررسی شرایط خاورمیانه «وقایع اتفاقیه» با نعمت احمدی، استاد دانشگاه و کارشناس روابط بین الملل به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* اوج‌گیری فتنه‌گری بین ایران و آمریکا


 ظرفیت اختلافات ایران و آمریکا و ضریب مقاومت هر دو به نقطه ‌جوش رسیده است. اکنون گروه‌ها و افرادی که درصدد بودند که ایران و آمریکا با چالش مواجه شوند و  منافع خود را در برخورد ایران و آمریکا می‌دیدند، شادمان هستند. این کشورها در حداکثر استفاده در شرایط ایران و آمریکا هستند.


* انتخابات آمریکا و مسئله ایران


 ترامپ تا نوابر فرصت دارد که شرایط را در داخل و خارج آمریکا آن‌گونه که می‌خواهد تعریف کند. تا براساس آن تعریف وارد انتخابات شود. سیستم انتخابات آمریکا کاملا ویژه است. در ابتدا انتخابات درون‌حزبی برگزار می‌شود و یا اینکه افراد مستقل وارد انتخابات می‌شوند  که در هر صورت تا پایان آبان ماه باید این روند به نتیجه برسد. ترامپ باید تا آبان ماه باید تکلیف قصه ونزوئلا، کره شمالی و ایران را مشخص کند. ترامپ عضو  حزب جمهوری‌خواه است و احزاب در آمریکا رقیب درون جناحی برای رئیس‌جمهورحاضر تعیین نمی‌کنند.  دمکرات‌ها نیز با بایدن به صحنه آمده‌اند هرچند وی فرد سالمی در میان دموکرات‌هاست اما بالاخره توان کمتری از ترامپ دارد. او تئوری سیاست خارجه اوباما را برنامه‌ریزی کرد. درنتیجه ترامپ باید به نتایجی قطعی دراین‌ارتباط دست یابد. عکس گرفتن ترامپ با اون کافی است تا او از پرونده کره پیروز بیرون آید. ونزوئلا نیز البته با تصمیمات ترامپ در حاشیه‌ای قرارگرفته که دیگر اهمیتی برای آمریکایی‌ها ندارد اما در مورد ایران باید احساس خطر کرد و اگر ایران بتواند در شرایط مناسبی تا آبان ماه قرار بگیرد بعد از آبان ماه، ترامپ وارد عرصه انتخابات خواهد شد و دیگر نمی‌تواند تصمیم مهمی در مورد ایران بگیرد.


*  اهمیت ایران برای انتخاب مجدد ترامپ


 ایران اکنون مهره اصلی انتخابات آمریکاست. شرایط امروز مانند زمانی است که کارتر و ریگان با یکدیگر مبارزه انتخاباتی می‌کردند. ازاین‌رو نباید اجازه تندروی داد. اکنون مخالفان ایران قصد دارند تا آبان ماه صفحه شطرنج را بر هم زنند. با بر هم خوردن صفحه شطرنج، ترامپ در وضعیت جدیدی قرار خواهند داده و هم  وضعیت ایران را سخت‌تر خواهند کرد. ازاین‌رو باید  ایران دست به مدیریت زده و از هرگونه تشنج  فاصله گیرد. ادبیات امروز برخی دیپلمات‌های ایران از جمله وزیر خارجه، دیپلماتیک نیست. باید بر این نکته تأکید کرد راه برون‌رفت از این وضع جز از مسیر دیپلماسی نمی‌گذرد.

کلید واژه ها: نعمت احمدی وقایع اتفاقیه اختلاف ایران و آمریکا ظریف نقطه جوش روابط ایران و آمریکا انتخابات آمریکا بایدن دونالد ترامپ شطرنج


نظر شما :