محسن هاشمی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب:

شورایاری نماد مردم‌سالاری

۳۰ تیر ۱۳۹۸ | ۱۲:۲۳ کد : ۴۹۴۴ اصلی برگزیده ها
محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران در یادداشتی می نویسد: یکی از آسیب‌هایی که می‌تواند نهاد شورایاری را تضعیف کند، درگیری‌های سیاسی و جناحی است. در مورد ماهیت و کارکرد شورایاری‌ها باید به ارتباط آنها با احزاب سیاسی توجه داشته باشیم که اگر ما مدیریت محله و شورایاری را سیاسی و لیستی کنیم و براساس لیست احزاب بخواهیم فضا را دو قطبی یا چند قطبی کنیم، با ماهیت و کارکرد شورایاری سازگاری چندانی ندارد. برداشت من این است که بهتر است احزاب سیاسی در موضوع شورایاری مستقیما مداخله نکنند و این نهاد، کارکردی فرهنگی، اجتماعی و خدماتی داشته باشد تا سیاسی. خوشبختانه در این انتخابات شاهد فضای سیاسی و جناحی نبوده‌ایم و خط‌کشی حزبی نداشته‌ایم.
شورایاری نماد مردم‌سالاری

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: امروز خوشبختانه پس از حدود یک‌سال پیگیری در آستانه برگزاری انتخابات شورایاری هستیم و با دستورات صریح رئیس‌جمهور، معاون اول، وزیر کشور و سایر مسئولان استارت این انتخابات در هفته جاری زده شد و ان‌شالله در جمعه آینده شاهد برگزاری انتخاباتی پرشور خواهیم بود.

شورایای می‌تواند یکی از ارکان اصلی حوزه رسمی تشکیل جامعه مدنی در ایران باشد. شورایاری مظهر مردم‌سالاری نام‌گذاری شده و می‌تواند باشد چرا‌که با مشارکت اقشار مختلف اجتماعی، این نمایندگی جامعه مدنی به‌صورت کیفی نیز در شورایاری‌ها متبلور می‌گردد.

خوشبختانه با استقبال خوبی که در زمان ثبت‌نام صورت گرفت، حدود ۱۲ هزار تن از شهروندان تهرانی برای کاندیداتوری انتخابات شورایاری ثبت‌نام کردند و با سیاست احراز صلاحیت حداکثری، حدود ۹۹ درصد از کاندیداها تایید شدند و مابقی نیز عمدتا به‌خاطر نقص مدرک هنوز تایید نشده‌اند که فرصت دارند تا پایان امروز مدارک خود را تکمیل کنند.

نکته جالب توجه در این انتخابات کیفی شدن کاندیداها و افزایش سطح تحصیلات و تنوع اقشار و صنوف مختلف است؛ به نحوی که سهم زنان با چهار درصد افزایش نسبت به دوره گذشته به ۲۵ درصد رسیده و از اقشار گوناگون نظیر اساتید دانشگاه، طلاب، ایثارگران و صنوف مختلف حضور پررنگی در کاندیداها داریم.

شاید در دوره فعلی، یکی از ویژگی‌ها، توسعه و دسترسی بالا به فضای مجازی و شبکه‌های مجازی باشد که اطلاع‌رسانی و تبلیغات را کاراتر و کم‌هزینه کرده است و از امروز که فرصت شش روزه تبلیغات آغاز شده است می‌توان با ایجاد کمپین‌های محلی و فضاهای مناسب در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی ایده‌های کاندیداها و کارشناسان برای بهبود مدیریت شهری را به قضاوت عمومی گذاشت و به گرم شدن رقابت انتخاباتی نیز کمک کرد.

یکی از آسیب‌هایی که می‌تواند نهاد شورایاری را تضعیف کند، درگیری‌های سیاسی و جناحی است. در مورد ماهیت و کارکرد شورایاری‌ها باید به ارتباط آنها با احزاب سیاسی توجه داشته باشیم که اگر ما مدیریت محله و شورایاری را سیاسی و لیستی کنیم و براساس لیست احزاب بخواهیم فضا را دو قطبی یا چند قطبی کنیم، با ماهیت و کارکرد شورایاری سازگاری چندانی ندارد. برداشت من این است که بهتر است احزاب سیاسی در موضوع شورایاری مستقیما مداخله نکنند و این نهاد، کارکردی فرهنگی، اجتماعی و خدماتی داشته باشد تا سیاسی. خوشبختانه در این انتخابات شاهد فضای سیاسی و جناحی نبوده‌ایم و خط‌کشی حزبی نداشته‌ایم.

الکترونیکی شدن انتخابات شورایاری‌ها نیز امکان جدیدی است تا خطا و کندی را در برگزاری انتخابات و شمارش آرای شهروندان کاهش دهد و همچنین تمرینی برای برگزاری انتخابات الکترونیک مجلس شورای اسلامی، شورای شهر و ریاست‌جمهوری باشد که امیدواریم به نتایج خوبی برسیم.

انتخابات در ۳۵۲ محله به‌عنوان حوزه انتخابیه و ۱۷۰۴ شعبه اخذ رای که مشابه ادوار گذشته عمدتا در مساجد و مدارس قرار دارد در جمعه آینده برگزار می‌شود.

ان‌شالله مطابق با هماهنگی‌های به‌عمل آمده و موافقت دولت، انتخابات شورایاری قرار است در روز چهارم مرداد برگزار شود و تاکنون، تصمیمی از سوی وزارت کشور یا دولت، برخلاف این موضوع به ما ابلاغ نشده است.

پیش از این مکاتباتی با ریاست محترم سازمان بازرسی کل کشور درباره انتخابات شورایاری داشته‌ایم و ایشان برگزاری انتخابات را منوط به به موافقت سران قوا کرده بودند که از رئیس‌جمهور دستور برگزاری انتخابات اخذ شد.

اینکه تشکیل شورایاری‌ها نیازمند مصوبه مجلس شورای اسلامی است یا می‌توان با موافقت هیئت وزیران انتخابات را برگزار کرد، موضوعی است که در گذشته نیز مطرح بوده و تاکنون چهار دوره این انتخابات برگزار شده است با این حال مدیریت شهری تهران به‌صورت قانون‌مند عمل می‌کند و ما تابع تصمیماتی هستیم که از سوی دولت و وزارت کشور به ما ابلاغ گردد و قطعا این موضوع نیز در مراجع ذی‌صلاح بررسی شده و تصمیم قانونی ابلاغ شده است.

منبع: سازندگی

کلید واژه ها: محسن هاشمی انتخابات شورایاری ها انتخابات شورایاری شورای شهر تهران وقایع اتفاقیه


نظر شما :