صادق زیباکلام در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

مقایسه مردم ایران و ژاپن سخیف است / آقای روحانی مگر شما آبه هستید که توقع دارید مردم ایران مانند مردم ژاپن باشند

۲۹ تیر ۱۳۹۸ | ۱۶:۱۸ کد : ۴۹۲۴ اصلی تیتر یک
صادق زیباکلام معتقد است: اشتباه‌ترین اقدام در اداره مملکت این است که یک جنبه و ویژگی کشور خود را (مناسبات سیاسی و اجتماعی) را با کشور دیگری مقایسه کنید. حال اینکه این مقایسه با کشور پیشرفته‌ای مانند ژاپن باشد و یا کشور عقب‌مانده‌ای در آفریقا. این مقایسه صحیح نیست.
مقایسه مردم ایران و ژاپن سخیف است / آقای روحانی مگر شما آبه هستید که توقع دارید مردم ایران مانند مردم ژاپن باشند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   مسئولین کشورها توقع دارند که شهروندان ایران مانند شهروندان کشورهایی مانند ژاپن وجدان کاری داشته باشند و زیادکار کنند و کمتر حقوق‌بگیرند. حسن روحانی چند روز پیش در یک سخنرانی اعلام کرد: مردم ژاپن در برابر کار اضافی حقوق نمی‌گیرند و مردم ایران نیز باید این‌گونه باشند دراین‌ارتباط با صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه می‌خوانید.


* مسئولین ایران هر چیز خوبی را مصادره به مطلوب می‌کنند


 اشتباه‌ترین اقدام در اداره مملکت این است که یک جنبه و ویژگی کشور خود را (مناسبات سیاسی و اجتماعی) را با کشور دیگری مقایسه کنید. حال اینکه این مقایسه با کشور پیشرفته‌ای مانند ژاپن باشد و یا کشور عقب‌مانده‌ای در آفریقا. این مقایسه صحیح نیست. چنین مقایسه ای مصادره به مطلوب است زیرا معمولا حکومت‌ها و زمامداران اموری که به نفعشان است را در ارتباط با سایر کشورها برای ملت خود مثال می‌زنند اما آن رویه قضیه را اعلام نمی کنند. برای مثال حسن روحانی می‌گوید ببنید که مردم ژاپن در برابر اضافه‌کار حقوق بیشتر مطالبه نمی‌کنند و این مردم تا چه میزان وظیفه‌شناس هستند و چقدر به قانون احترام می‌گذارند اما آن روی سکه را نمی‌بینند و به مردم نمیگوید.


* روحانی فقط مطالبه گر نباشد


 در مقابل این‌گونه مطالبه مسئولین از مردم، باید از آن‌ها پرسید که آیا در ژاپن چیزی به نام زندانی سیاسی وجود دارد؟ آیا دادگاه‌های ژاپن پشت درب‌های بسته برگزار می شود؟ آیا در ژاپن مسئولی توسط مردم انتخاب می‌شود که مانند حسن روحانی 24 میلیون رأی داشته باشد و آن مسئول حتی زحمت این را به خود ندهد که یکی از مطالبات مردم را پاسخ دهد؟ من زیبا کلام از روحانی می‌پرسم که آقای روحانی درست است که مردم ژاپن بیشتر از مردم ایران کار می‌کنند اما در ژاپن مردم می‌توانند به راحت سؤال بپرسند که در کشورشان چقدر هزینه امور فرهنگی و چقدر خرج امور محیط‌زیست می‌شود اما آیا ما در ایران بر فرض اینکه چنین سؤال بپرسیم به چه جوابی خواهیم رسید؟. آقای روحانی شما که توقع دارید مردم ایران مانند ژاپن رفتار کنند آیا میدانید که در ژاپن سرانه آموزش ،بهداشت چقدر است. آقای روحانی مگر شما آبه هستید و که توقع دارد مردم ایران مانند مردم ژاپن باشند.


* مقایسه مردم ایران و ژاپن کار سخیفی است


 بنابراین بسیار سخیف است که جنبه‌هایی را که مطابق میل خودمان است را اعلام کنیم و به بسیاری از جنبه‌های دیگر توجه نداشته باشیم. این‌گونه درخواست‌ها در هر سطحی باشد چه در سطح رئیس‌جمهور و چه در سطح مردم؛ مطلوب نیست. حتی اگر صادق زیباکلام به‌عنوان یک استاد دانشگاه اعلام کند که دانشجویان رشته علوم سیاسی در ژاپن فعال هستند و به اساتیدشان احترام می‌گذارند در حالی که در ایران این‌گونه نیست در این صورت باید اززیباکلام پرسید که در ژاپن رفتار اساتید علوم سیاسی با دانشجویان چگونه است و آیا صادق زیباکلام‌ها نیز مانند استاید علوم سیاسی در ژاپن رفتار می‌کنند و به دانشجویان خود احترام می‌گذارند؟

مصاحبه کننده: احسان اسقایی


 

کلید واژه ها: زیبا کلام حسن روحانی مردم ایران و ژاپن مایسه مردم ایران با ژاپن مقایسه روحانی وقایع اتفاقیه


( ۱۳۵ )

نظر شما :