روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه بررسی می‌کند:

چرا جلسه شورای شهر تهران امروز به حاشیه کشیده شد؟

۱۵ مهر ۱۳۹۷ | ۱۷:۵۵ کد : ۴۸۷ تیتر یک جامـــعه
خبرنگار وقایع اتفاقیه حاضر در شورای شهر تهران امروز از حاشیه انتخاب مشاوران کمیسیون ماده ۱۰۰ گزارشی تهیه کرده است. اینکه چرا عده‌ای با این طرح مخالف بودند موضوع دیگری است که به آن پرداخته‌ایم.
چرا جلسه شورای شهر تهران امروز به حاشیه کشیده شد؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: نود و دومین جلسه علنی شورای شهر تهران امروز به حاشیه کشیده شد. هنگامی که قرار شد برای کمیسیون ماده 100 شهرداری مشاور انتخاب شود تعدادی از اعضای شورای شهر تهران با یکدیگر اختلاف نظر پیدا کردند. خبرنگار اجتماعی وقایع اتفاقیه به بررسی این طرح  و علت اختلاف نظر اعضای شورای شهر با یکدیگر پرداخته است.

 

کمیسیون ماده 100 چه می گوید؟

 

مالکین اراضی و املاک واقع در محدوده خدماتی باید قبل از ساخت وساز از شهرداری‌ها پروانه ساختمان بگیرند و شهرداری موظف است از عملیات های ساختمانی بدون پروانه یا خلاف پروانه به وسیله مأموران خود در زمین محصور یا غیر محصور جلوگیری کنند. در صورت خلاف این ماده همان طور که در ماده 100 اشاره شد از عاملان آن جلوگیری می‌شود و جهت رسیدگی به کمیسیون ماده صد ارجاع داده می‌شود.

 

اعضای کمیسیون ماده 100 شهرداری شامل یک عضو شورای شهر، نماینده فرمانداری، نماینده دادگستری و یک نفر نماینده شهرداری است که البته نماینده شهرداری حق رای دادن ندارد. اعضای کمیسیون دارای شخصیت حقوقی مجزا از شهرداری است. محل استقرار این کمیسیون در شهرداری قرار دارد.

 

روند اجرایی این کمیسیون به این صورت است که پس از اعلام موارد تخلف و اخذ لایحه دفاعیه شخص پرونده برای رسیدگی در کمیسیون ماده 100 شهرداری بدون حضور ذینفع صورت می‌گیرد. شهرداری و مالک یا قائم مقام وی می‌توانند ظرف مدت 10 روز پس از ابلاغ رای نسبت به آن اعتراض نمایند. مرجع رسیدگی به این اعتراض کمیسیون دیگر ماده 100 خواهد بود که اعضاء آن غیر از افرادی است که در صدور رأی قبلی شرکت داشته اند. گفتنی است که رأی این کمیسیون قطعی است.

 

اختلاف نظر اعضای شورای شهر بر سر چه بود؟ 

 

دستور آخری که در جلسه امروز( یکشنبه 15 مهرماه) مورد بررسی قرار گرفت انتخاب 10 نفر به عنوان مشاوران اعضای شورای شهر در کمیسیون ماده 100 بود. اعضای شورای شهر باید طبق این دستور به این ده نفر رای برای حضورشان رای موافق و مخالف می‌‎دادند. 

 

مهدی حضرتی، محسن میر محمد، غلامرضا کشمیری اسفندآبادی، محمدرضا درودی، مصطفی آقاعلیخانی، علیرضا آقایی، محمدعلی پنجه فولادگران، بهروز غفاری، محمد شفیعی، یاسر نبی زاده به عنوان کارشناسان متخصص در امور فنی جهت حضور و نه عضویت در کمیسیون‌های ماده صد معرفی شدند. 

 

بسیاری از این مشاوران اما چهره‌های نسبتا شناخته شده هستند. به طور مثال پنجه فولادگران دوره‌ای به عنوان استاندار مازندران انتخاب شده بود و مصطفی آقاعلیخانی، دوره‌ای معاون امور فنی و عمرانی فرماندار اسلامشهر بود. 

 

هنگام بررسی این طرح در شورای شهر تهران اما مانند بررسی هر طرح دیگری تعدادی از اعضا موافق و مخالف وجود داشتند. البته اعضای شورای شهر بر سر اینکه با کدام فرد به عنوان مشاور موافق هستند یا مخالف بحثی نداشتند و به طور کلی بر سر ماهیت این رای گیری اختلاف نظر داشتند. 

 

علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران در جلسه گفت: من خودم در جلسات کمیسیون ماده 100 شاهد مهندسی آرا بودم و معتقدم که هر کدام از اعضا یک مشاور امین می‌خواهد. 

 

محسن هاشمی رفسنجانی، رییس شورای شهر تهران اما در این‌باره گفت:۷۰ هزار پرونده در کمیسیون ماده ۱۰۰ تشکیل شده که ۲۶ هزار پرونده آن مربوط به چند سال اخیر است.

 

وی ادامه داد: کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ سبب کاهش تخلفات نشده بلکه تخلفات را افزایش داده و متأسفانه شهرداری نیز به دنبال وصول مطالبات این کمیسیون نیست.

 

رییس شورای شهر تهران تاکید کرد: من مشکلی با تصویب این طرح ندارم. بحث من اینجاست که ما در شورا حدود 200 نفر مشاور داریم و تا به حال سابقه ندارد که این مشاوران از اعضا رای گیری کنند.

 

شهربانو امانی اما عضو دیگری بود که خواستار موکول شدن بررسی این طرح به جلسه بعدی شورا بدلیل ضیق وقت در این جلسه شد. 

 

محمد سالاری اما در پایان تاکید کرد که نماینده شهرداری با انتخاب این مشاورین مخالف است و علت آن هم این است که آن‌ها نمی‌خواهند اعضای شورا در ارائه پروانه نظارت کنند. 

 

چه کسانی پیروز شدند؟

 

در پایان اما رای گیری انجام گرفت. هفت نفر از ده نفر معرفی شده با رای گیری محرمانه میان اعضای شورا شهر انتخاب شدند و قرار شد که بعد از این به عنوان مشاور اعضا در کمیسیون ماده 100 شهرداری فعالیت کنند. 

 

رییس شورای شهر تهران اما در پایان جلسه امروز در جمع خبرنگاران گفت: در ادامه این جلسه انتخاب مشاوران کمیسیون ماده 100 در دستور کار قرار گرفت که از 10 مشاور معرفی شده 7 نفر از اعضای شورای شهر رای اعتماد دریافت کردند.

 

هاشمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا این دستور جلسه به حاشیه کشیده شد، گفت: براساس مصوبه شورا تعیین مشاوران باید به تائید اعضای شورای شهر برسد و در نهایت در این خصوص 7 نفر انتخاب شدند. اختلاف نظری که در این زمینه بود به موضوعی مطرح می‌شد که رسولی عضو شورای شهر تهران مطرح کرد و بنده نیز توضیحاتی در این باره ارائه دادم.

 

وی در پایان گفته بود:‌ 7 سال است که این مصوبه شورای شهر اجرایی نمی‌شد و در این جلسه پیشنهاد دادم باتوجه به اهمیت کمیسیون ماده 100 این موضوع در جلسه هم اندیشی با شهردار مورد بحث و بررسی قرار گیرد ولی باتوجه به کمبود وقت در دستور جلسه قرار گرفت و به تصویب رسید.

 

البته اینکه از بین افراد نام برده شده کدام نفرات به عنوان مشاور به کمیسیون ماده 100 راه یافتند نامشخص است زیرا رای گیری محرمانه بود.

 

اکنون که این مشاوران به کمیسیون ماده 100 اضافه شدند باید امیدوار بود که مشکلات مربوط به پروانه ساخت و تجهیز ساختمان‌ها از بین برود و مشکلات ناشی از درآمدهای نامتعارفی که در شهرداری مقدار آن به کرات مشاهده می‌شود کمتر شود.


نظر شما :