وقایع اتفاقیه بررسی کرد؛

لابیمن دولت؛ از استیضاح تا استعفا

۱۵ مهر ۱۳۹۷ | ۱۶:۴۱ کد : ۴۸۶ تیتر یک برگزیده ها اقــتــصــادی
لابیمن دولت این روزها بر سرزبان ها افتاده است، از یک سو خبر استیضاحش در کمیسیون عمران مخابره می شود از یک سو نمایندگان مجلس از استعفای آن خبر داده اند، هر چند که آخوندی به روش همیشگی و لابی کردن روند استیضاحش را به تاخیر انداخت اما حرف و حدیث هایی از استعفای وزیر راه و شهرسازی به گوش می رسد.
لابیمن دولت؛ از استیضاح تا استعفا

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: عباس آخوندی از جمله وزرای دو دولت روحانی است که بارها برای سوال و استیضاح به صحن علنی مجلس آمده است و کرسی وزارت او از سوی نمایندگان تهدید نشد و حتی یک بار هم کارت زرد نگرفت. از این روی می توان گفت او لابیمن ترین مردم کابینه دولت اعتدال است و هر سه استیضاحش را به راحتی از سر گذراند.

 

اولین استیضاح آخوندی که سومین استیضاح وزراء دولت یازدهم جمهوری اسلامی بود در سال 94 در مجلس شورای اسلامی برگزار شد و نهایتا استیضاح وزیر راه و شهرسازی با ۷۲ رأی موافق، ۱۷۵ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۵۲ رأی مأخوذه، رأی نیاورده و عباس آخوندی به عنوان وزیر راه و شهرسازی ابقاء شد.

 

اسفند ۱۳۹۵ و یک سال بعد از روی کار آمدن مجلس دهم آخوندی مجدداً استیضاح و به مجلس فراخوانده شد، اما مجدداً استیضاح با ۷۴ رأی موافق، ۱۷۶ رأی مخالف و ۵ ممتنع استیضاح از مجموع ۲۵۷ نماینده حاضر در مجلس رای نیاورده و آخوندی در وزارت راه و شهرسازی ماندنی شد.

 

سومین استیضاح وزیر راه و شهرسازی در دولت دوم روحانی و اسفندماه سال 96 انجام شد، لابیمن دولت بدون هیچ نگرانی با حضور در صحن علنی از مانع استیضاح پرید و مجدد سکاندار وزارتخانه عریض و طویل راه و شهرسازی شد.

 

اما در آشفته بازار اقتصادی و زمانی که نمایندگان تیغ جراحی به دست گرفته اند تا کابینه اقتصادی دولت را کالبد شکافی کنند، مجدد استیضاح آخوندی مطرح شد و قرار بود امروز در نشست کمیسیون عمران استیضاح کنندگان از دلایل خود دفاع کنند، اما به دلیل تداخل برنامه های آخوندی به جای حضور در نشست این کمیسیون و دفاع از عملکرد خود به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی رفت، به نظر می رسد برای لابیمن استیضاح اهمیتی ندارد ومجلسی ها خیلی هم برای ترمیم کابینه با دستان خود اصراری ندارند.

 

در این بین علی کرد نماینده خاش، نصرت آباد، میرجاوه، کورین در مجلس ناگهان در روز بررسی استیضاح وزیر راه و شهرسازی از استعفای عباس آخوندی خبر داد، می گویند موضوع استعفای آخوندی به یک ماه گذشته بر می گردد، اما فرج الله رجبی که میانه خوبی با آخوندی ندارد می گوید: حتما خبری بوده است که امروز جلسه بررسی استیضاح وزیر برگزار نشده است. او استعفای آخوندی را نه رد می کند نه تایید.

 

از سوی دیگر مهدی فرشادان طراح استیضاح وزیر راه و شهرسازی گفته است شنیده ها حاکی از آن است که استعفای آخوندی صحت دارد به همین استیضاح او در کمیسیون بررسی نمی شود.

 

با این حال روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی از اساسی استعفای آخوندی را تکذیب می کند و وزیر با حضور در جمع خبرنگاران حاضر زیر  بار به پاسخگویی دراین زمینه نمی رود. 

 

نمایندگان در لابی های مجلس از جابجایی آخوندی می گویند و به نظر می رسد دولت در نظر دارد وزارت راه و شهرسازی را به فرد دیگری بسپارد، نباید فراموش کرد که دو هفته پیش با نزدیک شدن به بررسی استیضاح شریعتمداری در کمیسیون صنایع و معادن دولت خبر استعفای این وزیر را رسانه ای کرد تا استیضاح وزیر به تعویق بیافتد، به نظر می رسد دولت برای آنکه وزرای برای استیضاح به مجلس نرودن از حربه استعفا و تکذیب استفاده می کند تا کمی زمان بخرد.

کلید واژه ها: استیضاح مجلس شورای اسلامی وزیر راه و شهرسازی عباس آخوندی


نظر شما :