قانونگذاری در آمریکا برای بازگشت به برجام

۲۶ تیر ۱۳۹۸ | ۱۲:۴۶ کد : ۴۸۴۶ اصلی سیاسی
جمعی از قانونگذاران دموکرات آمریکا قطعنامه‌ای را برای پیوستن مجدد واشنگتن به توافق هسته‌ای ارائه کردند.
قانونگذاری در آمریکا برای بازگشت به برجام

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: همزمان که تنش‌های آمریکا با ایران افزایش یافته است چند تن از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، شامل باربارا لی، دیوید پرایس و جن شاکووسکی قطعنامه‌ای را ارائه کرده‌اند که از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا می خواهد مجدداً به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بپیوندد.

بنابر گزارش صفحه رسمی باربارا لی در پایگاه اینترنتی مجلس نمایندگان، این قطعنامه علاوه بر درخواست برای پیوستن به برجام از دولت ترامپ می‌خواهد تا هرچه فوری دست به اقداماتی برای کاهش تنش‌ها بزند و از دیپلماسی به عنوان ابزار رسیدگی به دیگر مسائل با ایران استفاده کند.

به گزارش ایسنا،باربارا لی در این باره گفت: سیاست ترامپ درقبال ایران دلیل این بحران کنونی خود ساخته است. به عنوان کسی که در جلب حمایت کنگره از برجام نقشی کلیدی داشتم، بسیار نا امید کننده است که می‌بینم ما تنها به دلیل تصمیم فاجعه‌بار دولت برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران در مه ۲۰۱۸ به شکل خطرناکی به درگیری نظامی با ایران نزدیک می‌شویم.

وی در ادامه خاطر نشان کرد که آمریکا نیازمند تعامل دیپلماتیک جدی و ماندگار برای جلوگیری از وقوع جنگ است.

همچنین دیوید پرایس تصریح کرد: اگر به وضعیت کنونی نگاه کنیم می‌بینیم که تصمیم عجولانه رئیس جمهور ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای ما را به آوردن ایران پای میز مذاکره نزدیک‌تر نکرده است، بلکه موجب تقویت تندروها در ایران و بازگشت این کشور به فعالیت‌های هسته‌ای‌اش شده و اعتبار و رهبری ما را نیز تهدید کرده است.

این قانونگذار دموکرات افزود: قطعنامه ما این پیام قوی را به دولت می‌فرستد که "ما باید به برجام و تعامل دیپلماتیک موثر، صلح و امنیت بازگردیم، چراکه اعتبار آمریکا در خطر است. "

جن شاکووسکی نیز با تاکید بر اینکه برجام به اهداف خود دست یافته بود، گفت: این تنها دیدگاه من نیست، بلکه جامعه اطلاعاتی آمریکا، وزارت امورخارجه و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تائید می‌کنند که ایران به توافق پایبند بوده است اما تصمیم بی ملاحظه رئیس جمهور ترامپ برای خروج از برجام به تنش‌ها در سراسر دنیا دامن زده و به اعتبار و ابزار فشار آمریکا آسیب زده است.

وی ادامه داد: ما در میان متحدان‌مان منزوی شده‌ایم و باعث شدیم ایران به توافق عمل نکند و دیگران نیز از مذاکره با آمریکا برای حصول توافق منصرف شوند. اکنون زمان بازگشت به برجام و همکاری با متحدان و شرکا در این زمینه است.

بنابر این گزارش، این قطعنامه همچنین مورد حمایت جمعی دیگر از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا، از جمله جان یارموث، پیتر ولچف ارل بلومنائر، لیود داگت، گری کونولی، اندی لوین، مارک پوکان و دونالد پاین، دب هالند و غیره قرار گرفته است.

کلید واژه ها: قانونگذاری آمریکا بازگشت آمریکا به برجام قانونگذاری برای بازگشت به برجامپ احیا برجام وقایع اتفاقیه


نظر شما :