جرمی هانت: روزنه کوچکی برای حفظ برجام وجود دارد

۲۴ تیر ۱۳۹۸ | ۱۶:۲۳ کد : ۴۷۹۲ اصلی آخرین اخبار
وزیر امورخارجه انگلیس با تاکید بر اینکه برجام از بین نرفته است، گفت: هنوز روزنه بسیار کوچکی برای حفظ توافق هسته‌ای وجود دارد.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه جرمی هانت، وزیر امورخارجه انگلیس در اظهارت امروز خود پیش از آغاز نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل تاکید کرد که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هنوز از بین نرفته است.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: ما همچنان به‌طور کامل متعهد به حفظ خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای هستیم. اگر ایران به تسلیحات هسته‌ای دست یابد دیگر کشورهای منطقه نیز خواهان آن خواهند بود و چنین وضعیتی بسیار بسیار خطرناک است.

هانت همچنین گفت: به همین دلیل ما به دنبال راه‌هایی برای حفظ توافق هسته‌ای هستیم که بهترین راه برای حفظ خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای به شمار می‌آید.

وزیر امورخارجه انگلیس با اشاره به اینکه ایران هنوز تا دستیابی به سلاح هسته‌ای فاصله دارد، خاطر نشان کرد: هنوز یک روزنه کوچک برای حفظ برجام وجود دارد و امروز درباره آن رایزنی خواهیم کرد.

هانت در پاسخ به سوالی درباره پاسخ احتمالی به عبور ایران از محدودیت‌های تعیین شده در برجام گفت: ما به زودی به این موضوع را از طریق کمیسیون مشترک برجام که برای رسیدگی به مسائل مرتبط با نقض توافق از سوی هر یک از طرف‌ها تعریف شده است، بررسی می‌کنیم.

وی افزود: ما به دنبال راهی برای برون رفت ایران از این وضعیت هستیم تا آنها به پایبندی کامل به تعهداتشان در توافق بازگردند زیرا ما به‌طور صریح گفته‌ایم که لازم است مفاد توافق اجرا شود.

این مقام ارشد انگلیس در پاسخ به سوالی درباره ایمیل افشا شده سفیر لندن در واشنگتن که در آن خطاب به نخست وزیر انگلیس نوشته بود " رئیس جمهور ترامپ از لج اوباما از برجام خارج شد" به طرح ادعاهای تکراری و واهی غرب و آمریکا علیه کشورمان پرداخت و گفت که لندن همچون واشنگتن نگران رفتارهای بی‌ثبات کننده ایران در کشورهای خاورمیانه، شامل یمن، سوریه، عراق و لبنان است.

وی افزود: این ریشه مشکلات است اما ما درباره چگونگی حفظ خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای اختلاف نظر داریم. راه‌هایی برای رایزنی در این باره وجود دارد و من روز گذشته در همین راستا، با وزیر خارجه پمپئو و همچنین وزیر خارجه ظریف گفت‌وگو کردم.

هانت در پاسخ به سوالی درباره اختلاف لندن و واشنگتن بر سر توافق هسته‌ای تاکید کرد که دوستی و اتحاد میان انگلیس و آمریکا قدیمی بوده و در طول دهه‌های گذشته اساس برقراری صلح و ثبات در جهان بوده است اما حتی دوستان نیز می‌توانند اختلاف نظر داشته باشند.

وی تصریح کرد: این یکی از معدود مواردی است که ما با یکدیگر اختلاف نظر داریم اما این، بدان معنی نیست که با یکدیگر برای حفظ صلح و آرامش همکاری نزدیک نداریم.

انتهای پیام

کلید واژه ها: جرمی هانت خروج ترامپ از برجام جنگ حفظ برجام


نظر شما :