یک عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار وقایع اتفاقیه:

برای حل مساله کودکان زباله گرد باید از نگاه کلیشه‌ای فاصله بگیریم

۱۴ مهر ۱۳۹۷ | ۲۱:۰۴ کد : ۴۷۹ تیتر یک انتخاب سردبیر جامـــعه
یک عضو شورای شهر تهران در گفتگو با خبرنگار روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه معتقد است که مساله کودکان کار یک معضل شهری نیست و یک معضل سیاسی و اقتصادی است.
برای حل مساله کودکان زباله گرد باید از نگاه کلیشه‌ای فاصله بگیریم

روزنامه وقایع اتفاقیه: بعد از تصویب لایحه حمایت از کودک و نوجوان انتظار می‌رود که بهره کشی اقتصادی از کودکان کمتر مشاهده شود و تعداد کودکان کار کمتر شود. بسیاری از نمایندگان مجلس که در به تصویب رسیدن این لایحه نقش اساسی داشتند معتقدند که شهرداری و پیمانکاران آن در شهرداری کمتر تعامل می‌کنند و به فکر کم کردن نیروی کار در میان کودکان نیستند. ناهید خداکرمی یکی از اعضای شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار وقایع اتفاقیه توضیحاتی می‌دهد. 

 

این عضو شورای شهر تهران درباره این مساله معتقد است: کودک زباله گرد یک معضل شهری نیست. من آن را یک معضل اجتماعی٬ اقتصادی یا حتی سیاسی می‌دانم.  

 

وی ادامه داد: به تنهایی شهرداری نمی‌تواند کاری کند. زیرا تا زمانی که کودک به کار احتیاح دارد به هر طریقی شده آن را انجام می‌دهد اگر زباله گردی نکند به کارگاه‌های زیر زمینی و فعالیت در آن‌ها روی می‌آورد. 

 

این عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: این کارگاه‌ها چه بسا مشکلات زیادی برای کودکان چه از منظر روانی و چه از منظر سلامت جنسی و جسمی ایجاد کرده باشند. 

 

خداکرمی تصریح کرد: کارگروه‌های زیادی در کشور در راستای کمک به این کودکان تشکیل شده است که البته تمام افرادی که در این راستا تلاش می‌کنند خودشان مشکل ساز هستند. 

 

این عضو شورای شهر تهران درباره این تغییراتی که می‌تواند برای کودکان کار چاره ساز باشد توضیح داد: به نظر من باید نگاهمان را درباره این پدیده تغییر دهیم و از کلیشه‌ها خارج شویم. راهکارهای بگیر و ببند و مجازات کردن اصلا جواب نمی‌دهد. 

 

وی ادامه داد: ما فقط می‌خواهیم همه معضلات را جمع کنیم. اصلا چرا باید جمع کرد؟ همانطور که اشاره کردم هستند کودکانی که به این کار احتیاج دارند و باید برایشان بسترهای مناسب ایجاد کرد. 

 

خداکرمی در پایان تصریح کرد: ما برای کنترل این مساله نیاز به یک خرد جمعی و یک راهکار جمعی داریم تا تولید آسیب نکنیم ما فقط می‌خواهیم جمع کنیم و هیچوقت نخواستیم این مساله را ریشه‌ای بررسی کنیم. 


نظر شما :