اشکان مجللی در گفت و گو با «وقایع اتفاقیه»:

اثرگذاری احتمالی ایران بر انتخابات آمریکا دور از ذهن نیست / ایجاد اجماع علیه تهران به ضرر دموکرات‌هاست / خاکستری ها نقش ویژه ای در شکشت یا پیروزی ترامپ دارند

۲۳ تیر ۱۳۹۸ | ۱۰:۲۴ کد : ۴۷۲۷ اصلی تیتر یک
 ضرب‌الاجل‌هایی که ایران در مقابل عدم اجرای تعهدات اروپا در قبال برجام تعریف می‌کند بر اساس حقوق حقه ایران است. احتمالا ساز وکاری که اینستکس  بر اساس همین فشارها کار افتاده است.
اثرگذاری احتمالی ایران بر انتخابات آمریکا دور از ذهن نیست / ایجاد اجماع علیه تهران به ضرر دموکرات‌هاست / خاکستری ها نقش ویژه ای در شکشت یا پیروزی ترامپ دارند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و نبرد برای نشستن بر سر کرسی ترامپ عملا آغازشده است. دموکرات‌ها در حال برگزاری مناظره‌های درون‌ حزبی هستند تا به یک یار واحد برای رقابت با ترامپ دست یابند. آخرین نظرسنجی‌ها از سقوط سناتور سندرز و اوج‌ گیری بایدن و البته شیپ مناسب و روبه رشد واران حکایت دارد. برای بررسی بیشتر صحنه انتخابات آمریکا و اثرگذاری تحرکات خاورمیانه بر محبوبیت ترامپ «وقایع اتفاقیه» با اشکان مجللی عضو حزب ندای ایرانیان به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* خاکستری‌های آمریکایی و آینده ترامپ


 بر اساس برخی نظرسنجی‌ها ترامپ بخشی از محبوبیت خود را از دست‌ داده است که جای بررسی دارد. ازنظر من مردم آمریکا به سه شیوه متفاوت به ترامپ می‌نگرند. دسته اول طرفدار افراطی ترامپ هستند. دوسته دوم نیز به‌ صورت شدیدی با ترامپ مسئله‌ دارند و دسته سوم نیز قشری خاکستری هستند که هنوز تصمیمی نگرفته‌اند که به ترامپ رأی بدهند یا خیر. سرنوشت انتخابات 2020 را این دسته مشخص خواهند کرد.


* سیاست خارجی ترامپ و انتخابات 2020


 البته ترامپ رفتاری‌هایی در سیاست خارجی آمریکا انجام می‌دهد مانند دیدار با رهبر کره شمالی یا ورود نمایشی به خاک این کشور که در عمل دست آوردی ندارد اما عکس یادگاری گرفتن‌های ترامپ با اون و برخی رفتارهای دیگر می‌تواند بر افکار عمومی آمریکا اثر گذارد. و خاکستری ها را به خود جذب کند.


* ایران و پشت دست به درخواست آمریکا


 مسئولین نظام ایران نیز احتمالا به‌ این ‌علت که ترامپ به دنبال بهره ‌برداری از مذاکره با ایران است به درخواست ترامپ جواب منفی می‌دهند. ایرانی‌ها به ترامپ باج نخواهند داد زیرا تصور می‌کنند که مذاکره با ترامپ عملا نفعی برای مردم نخواهد داشت اما عکس انداختن روحانی با ترامپ به نفع او در انتخابات 2020 است. در نتیجه با توجه به اینکه ترامپ از برجام خارج شده شاید مقامات تهران به درستی معتقدند که نباید امتیازی به ترامپ دهند.


* شاید ایرانی‌ها با دموکرات‌ها هماهنگ باشند


 البته این احتمال وجود دارد که دیدارهای ظریف با کری به ‌نوعی به این موضوع بازگردید که عدم مذاکره با ترامپ از سوی ایران به نفع دموکرات‌ها باشد. ترامپ نیز اعلام کرده که کری با ظریف صحبت کرده که ایرانی‌ها به ترامپ زنگ نزنند و چندین بار هم به این بهانه به کری و اوباما حمله کرده است. البته اینکه در ایران نوعی هماهنگی با دموکرات‌ها وجود دارد؛ تنها در سطح گمانه زنی است.


* ضرب‌الاجل‌های ایران به اروپا


 ضرب‌الاجل‌هایی که ایران در مقابل عدم اجرای تعهدات اروپا در قبال برجام تعریف می‌کند بر اساس حقوق حقه ایران است. احتمالا ساز و کاری که اینستکس  بر اساس همین فشارها کار افتاده. ایران براین اساس در مورد گام‌های آینده رفتار خواهد کرد که آیا اینستکس به تراکنش مالی خواهد انجامید یا خیر؟ اگر نظام سیاسی به این نتیجه برسد که اینستکس کارایی لازم را ندارد، در مراحل بعدی تعهدات خود را نسبت به برجام کمتر خواهد کرد.


* تعلیق در برجام و احتیاط ایران


 البته اگر ایران به‌ طور کامل از برجام خارج شود با توجه  احتمال بازگشت تحریم‌های آمریکا و ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت؛ باید هوشیار بود تا اروپا با آمریکا متحد نشود. حال باید دید استراتژی ایران ؟چیست در هر صورت اگر اجماع جهانی علیه ایران به وجود آید موضع دمکرات‌ها در برابر ترامپ ضعیف خواهد شد.

کلید واژه ها: اشکان مجللی وقایع اتفاقیه حزب ندای ایرانیان تحریم ایران مقاومت ایران اروپا آمریکا


نظر شما :