واعظِی: تعدادی وزرای جدید به مجلس معرفی می‌شوند

روحانی چه کسانی را از قطار دولت پیاده می‌کند؟

۱۳ مهر ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۹ کد : ۴۷۱ تیتر یک سیاسی
رئیس دفتر رئیس‌جمهور از معرفی تعدادی وزرای جدید به مجلس در هفته آینده خبر داد،‌احتمالا دولت این هفته ترکیب دستخوش تغییراتی گسترده شود‌، تغییراتی که به نظر می‌رسد دامنه آن به وزارتخانه‌هایی غیر از کار و اقتصاد هم می‌رسد.
روحانی چه کسانی را از قطار دولت پیاده می‌کند؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه؛ «ترمیم کابینه» کلیدواژه‌ای که در دولت نخست حسن روحانی بر زبان‌ها افتاد،‌ در آن مقطع وزیران ارشاد،‌ ورزش و آموزش و پرورش با حکم روحانی از وزارت خود عزل شدند. رسانه‌ها می‌گفتند تغییر، اما دولت نام آن را ترمیم می‌گذاشت،  حالا بازهم موضوع تغییر و یا همان ترمیم بر سر زبان‌ها افتاده است.

 

پس از نوسانات بازار ارز بسیاری از کارشناسان و چهر‌های مطرح سیاسی خواستار تغییرات در کابینه روحانی شدند،‌ هر مقدار که قیمت دلار و سکه و طلا در ایران بالا می‌رفت، فشارها برای تغییرات در دولت شدت می‌گرفت، حتی برخی از نمایندگان جبهه پایداری در مجلس پیگیری طرح عدم کفایت رئیس‌جمهور شدند. اما روحانی تسلیم نشد و هیچ تغییری در دولت انجام نداد.

 

تنها تغیر دولت رفتن سیف از بانک مرکزی بود،  آن هم در حالی صورت گرفت که سیف مدت 5 ساله‌اش تمام شده بود و روحانی تنها یک ماه زودتر از موعد و شاید مقداری برای کاهش فشار رسانه‌ها همتی را به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی معرفی کرد.

 

اما این پایان کار نبود،  مجلس شورای اسلامی پس از بی‌توجهی روحانی به درخواست کارشناسان و نمایندگان برای تقویت کابینه،  دست به کار شد و دو وزیر اقتصادی دولت را برکنار کرد،‌ با تصمیم نمایندگان مجلس کرباسیان و علی ربیعی از قطار دولت پیاده شدند.

 

عزم مجلس برای استیضاح سایر چهره‌های اقتصادی از جمله محمد شریعتمداری و عباس آخوندی ادامه داشت تا اینکه به گفته برخی از نمایندگان مجلس حسن روحانی قبل از سفرش به نیویورک از علی لاریجانی خواسته است روند استیضاح‌ها را متوقف کند تا خودش تغییراتی را در دولت انجام دهد.

 

حالا چند روزی است که برخی اخبار بین محافل خبری در جریان است که رئیس‌جمهور تصمیم دارد تغیراتی گسترده در دولت انجام دهد. به نظر می‌رسد رئیس‌جمهور علاوه بر معرفی دو وزیر اقتصاد و کار برای برخی دیگر از وزارتخانه‌ها برنامه‌هایی دارد. موضوعی که محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور روز گذشته در میان خبرنگاران به آن اشاره کرد. او در پاسخ به این سوال که آیا قرار است تغییراتی در دولت رخ دهد گفت:‌ بله هفته آینده رئیس‌جمهور تعدادی وزرای جدید به مجلس معرفی خواهند کرد.

 

اینکه واعظی در پاسخ به این سوال از لفظ تعدادی وزرای جدید استفاده می‌کند قابل توجه بوده و شاید هم نشان می‌دهد اعمال تغییراتی بیشتر از دو وزارتخانه در روزهای آتی از سوی رئیس‌جمهور دور از انتظار نیست.

 

محمد شریعتمداری وزیر سمت و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی از محتمل‌ترین‌ گزینه‌ها برای تغییرات آتی در دولت هستند موضوعی که منابع نزدیک به دولت نیز آن راتایید می‌کنند.

 

حالا باید منتظر ماند و دید رئیس‌جمهور روحانی برای هفته آینده چه تغییراتی در دولت اعمال خواهد کرد. آیا هفته آینده ترکیب کابینه تغییر خواهد کرد و دولت صاحب وزیر و سخنگو خواهد شد؟

 

کلید واژه ها: روحانی هیات دولت محمود واعظی دولت محمد شریعتمداری آخوندی


نظر شما :