نخبگان به خودروسازی می روند

۲۲ تیر ۱۳۹۸ | ۱۰:۱۴ کد : ۴۶۹۷ اصلی جامـــعه
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر لزوم استفاده صنعت خودروسازی از نخبگان تاکید کرد.
نخبگان به خودروسازی می روند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: منصور غلامی (وزیر علوم، تحقیقات و فناوری) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره لزوم بهره‌مندی  خودروسازان از نخبگان دانشگاهی گفت: به طور حتم صنعت خودروسازی باید از نخبگان استفاده کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا صنعت خودروسازی در این زمینه اعلام نیاز کرده است؟ گفت: من شخصا نمی‌دانم، اما ممکن است به واحد پژوهشی یا دانشگاه‌ها اعلام کرده باشند، اما آنچه که در حال حاضر رخ می‎دهد، اغلب مربوط به شرکت‌های صنعتی و حتی شرکت‌های کوچکی است که قطعه‌سازی خودروها را به عهده دارند که در این زمینه فعال هستند و به برخی از دانشگاه‌ها و اساتید مراجعه کرده و با آنها برای ساخت قطعاتی که مورد نیازشان است، قرارهایی گذاشته‌اند.

وزیر علوم با اشاره به نقش پارک‌های علم و فناوری برای رفع نیازهای صنایع گفت: در نمایشگاه پارک علم و فناوری که در تبریز برگزار شد، تعداد زیادی از نیازهای حوزه خودروسازی به دانشگاه‌ها مطرح و حتی منجر به انعقاد قرارداد نیز شده است. در واقع این نمایشگاه روندی است که در آذرماه سال گذشته در هفته پژوهش و فناوری شکل گرفت و هدف از آن، این بود که بخش‌های صنعتی نیازهای خودشان را در نمایشگاه عرضه کنند و سپس اساتید دانشگاه، دانشگاهیان و صاحبان فناوری آن را تولید کنند.

غلامی تصریح کرد: این اقدام یک رویکرد جدید است که به تازگی شکل گرفته و من حتما از صاحبان صنایع دعوت می‌کنم، در هر سطحی که هستند و هر نوع نیازی که دارند و گمان می‌کنند دانشگاهیان می‌توانند آن را طراحی یا به ساخت آن کمک کنند، ورود کنند و در  زمینه تولیدات صنعتی و ساخت قطعات با دانشگاهیان مشورت کنند.

وی درباره ‌آینده نامعلوم فارغ‌التحصیلان و آمار نگران‌کننده بیکاری در ایران گفت: بیکاری دانش‌آموخته‌های دانشگاهی بحث جدیدی نیست، زیرا به تدریج اتفاق افتاده، ضمن اینکه ما در جامعه زمینه‌های پذیرش فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را آنطور که  باب انتظارشان بوده، نداشته‌ایم. طبیعی هم هست که هیچ جامعه‌ای همه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی‌اش را در سیستم اداری و دولتی جهت اشتغال نمی‌پذیرد. این انتظار از قدیم شکل گرفته بود که طبعیتا در فضای چند سال اخیر کشور مورد تغییر قرار گرفته است.

غلامی افزود: زمانی که دولت و دستگاه‌های دولتی ظرفیت پذیرش این همه فارغ التحصیل را ندارد، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها به بخش خصوصی راه می‌یابند که البته ظرفیت بخش خصوصی فعال محدود است. یک موضوع دیگر این است که فارغ‌التحصیلان ما کارآفرین باشند و بر اساس دانش و تخصص‌شان، هم برای خود و هم برای تعداد دیگری شغل ایجاد کنند.

او با تاکید بر کارآفرینی دانشجویان گفت: طی دو سال گذشته تلاش کردیم مهارت لازم را در کارگاه‌های مختلف به فارغ‌التحصیلان آموزش بدهیم تا به کارآفرینی فکر کنند و به سمت کارآفرین بودن بروند، خوشبختانه آمارها در این زمینه بسیار خوب است.

وزیر علوم, تحقیقات و فناوری در پایان اظهار داشت: در این میان مراکز رشد از کسانی که ایده‌های جدیدی داشته باشند، حمایت خواهند کرد. همچنین پارک‌های علم و فناوری شرکت‌های موفق و فعالی هستند که در این زمینه می‎توانند کمک کنند. البته صندوق شکوفایی و نوآوری از دوره‌های فناوری و کارآفرینی با جدیت حمایت می‌کند، لذا فضای خوبی شکل گرفته تا آن تصور اشتغال در بنگاه‌های دولتی از ذهن فارغ‌التحصیلان ما بیرون برود. طبیعی است در رویکردی که داوطلبان برای تحصیل دارند، آثار آن را بینیم.

کلید واژه ها: نخبگان اشتغال برای نخبگان خودرو سازی روزنامه وقایع


نظر شما :