تولید گاز در فار جنوبی اوج گرفت

۲۲ تیر ۱۳۹۸ | ۰۹:۵۵ کد : ۴۶۹۳ اصلی اقــتــصــادی
سومین سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی امروز شنبه (۲۲ تیرماه) با موفقیت در بلوک گازی این طرح نصب شد.
تولید گاز در فار جنوبی اوج گرفت

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: همزمان با بهره برداری از دو سکوی اصلی و اقماری بخش نخست طرح  توسعه فاز 14 پارس جنوبی با ظرفیت تولید روزانه 28 میلیون متر مکعب گاز غنی، سکوی 14B، توسط متخصصان ایرانی و با موفقیت در آب‌های خلیج فارس نصب شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا،محمد مهدی توسلی پور مجری طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی در جریان عملیات نصب سومین سکوی این طرح گفت: سازه عرشه این سکو توسط مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران در یارد ایزوایکو بندرعباس برای برداشت روزانه 14.2میلیون متر مکعب گاز غنی از میدان مشترک پارس جنوبی ساخته شده و به پایان مرحله نصب رسید.

وی با بیان اینکه عرشه 14B، توسط شناور تندگویان به بلوک مخزنی این طرح واقع در 105 کیلومتری ساحل عسلویه منتقل شده و شناور نصاب HL-5000 این ابر سازه 1450تنی را در موقعیت خود نصب کرد، درباره مشخصات و میزان پیشرفت ساخت سکوی 14B گفت: در این سکو 80 کیلومتر کابل کشی و 37 هزار اینچ قطر لوله کشی انجام شده و پیشرفت ساخت آن به 97 درصد رسیده است.

مجری طرح توسعه فاز14پارس جنوبی به پایان عملیات حفاری چاه‌های این سکو اشاره کرد و گفت: پس از پایان عملیات هوک آپ، راه‌اندازی و تکمیل خط لوله دریا، بهره برداری از این سکو از ابتدای آذر ماه سال جاری آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه با بهره برداری از سکوی14B ، علاوه بر تولید گاز شیرین، روزانه 20 هزار بشکه میعانات گازی و 100 تن گوگرد و سالانه 250 هزار تن گاز مایع و 250 هزار تن اتان فرآوری می شود، گفت: با احتساب سکوی14B، ظرفیت تولید گاز در بخش فراساحل فاز 14 پارس جنوبی به 42 میلیون مترمکعب گاز(معادل یک و نیم میلیارد فوت مکعب) در روز خواهد رسید.

توسلی‌پور همچنین خاطرنشان کرد: عرشه اقماری 14D، آخرین سکوی فاز14پارس جنوبی که هم اکنون با پیشرفت 92درصد در یارد شرکت صدرا در بوشهر مراحل پایانی ساخت را سپری می کند، تا پایان مهرماه امسال در این موقعیت نصب خواهد شد.

عملیات حفاری چاه‌های موقعیت این سکو توسط دکل حفاری درحال انجام است و مطابق برنامه تا اوایل مهرماه حفاری آن به پایان خواهد رسید.

به گزارش ایلنا، بخش فراساحل فاز ۱۴ شامل ۴سکو (دو سکوی اصلی و دو سکوی اقماری) هرکدام با ظرفیت برداشت ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز از مخزن پارس جنوبی است و سکوی 14B، دومین سکوی اصلی و سومین سکو از چهار عرشه تولیدی این طرح است.

کلید واژه ها: پارس جنوبی گاز افزایش تولید گاز وقایع اتفاقیه


نظر شما :