روزنامه وقایع اتفاقیه بررسی می‌کند:

محدودیت و استثناهای قانون برای خروج زنان از کشور چیست؟

۱۲ مهر ۱۳۹۷ | ۱۸:۱۸ کد : ۴۶۹ تیتر یک انتخاب سردبیر جامـــعه
روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه محدودیت‌های خروج زنان از کشور بعد از ازدواج را در مطلب پیش رو بررسی کرده است که در ادامه می خوانید.
محدودیت و استثناهای قانون برای خروج زنان از کشور چیست؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: اگر این روزها گذرتان به سینما افتاده باشد احتمالا تیزر فیلم سینمایی «عرق سرد» را مشاهده کرده‌اید. فیلمی که به یک قانون مهم اشاره دارد. همان قانونی که البته این روزها برای سه گروه از زنان تغییر کرده است؛ قانون خروج از کشور برای زنان. به بهانه اکران این فیلم سینمایی و این قانون که دغدغه این روزهای بسیاری از زنان است روزنامه وقایع اتفاقیه در گزارشی به این مقوله پرداخته است. 

 

فیلم سینمایی عرق سرد با داستانی شبیه داستان زندگی نیلوفر اردلان ساخته شده است. داستان زندگی افروز اردستانی، کاپیتان تیم ملی فوتسال است که همسرش هنگام خروج از کشور برای بازی‌های تیم ملی او را ممنوع الخروج کرد.

 

فیلم تازه سهیل بیرقی که در هنگام اکران در جشنواره فیلم فجر هم حواشی زیادی به همراه داشت، انگ فیلم فمینیستی و ضد خانواده هم خورده بود، بسیاری از فعالین حقوق زن اما این فیلم را اتفاق مهمی می‌دانند و معتقدند که نشان دادن دغدغه‌های زنان و نمایاندن آن بر پرده سینما می‌تواند باعث اصلاح قوانین حاکم در سطح جامعه شود. البته این اتفاق هم افتاد و قانون چند ماه گذشته دراین باره نغییر کرد. 

 

اما قانون چه می‌گوید؟ 

 

بر اساس ماده ۱۸ قانون گذرنامه ایران، زن شوهردار حتی با سن کمتر از ۱۸ سال، تنها با موافقت کتبی شوهر یا اجازه د‌‌اد‌‌ستان شهرستان محل د‌‌رخواست گذرنامه، قادر به دریافت گذرنامه است.

 

بنابراین به فرض سوال که خانم جهت امضای قرارداد تجاری خواهان خروج از کشور است، نمی تواند از موارد اضطراری مندرج در این قانون، قلمداد شود.

 

اما در مواردی، قانون به دادستان اجازه داده است تا بتواند در صورت ضرورت و عدم اجازه شوهر جهت اخذ گذرنامه و خروج از کشور زن، بتواند اجازه صادر نماید. در عمل این اجازه پس از تودیع وثیقه و اثبات ضرورت در موارد بسایر خاص مانند بیماری صعب العلاج که به تایید پزشکان فقط در خارج از کشور قابل درمان باشد، صادر می شود.

 

همچنین ماده ۱۹ قانون گذرنامه در ایران می‌گوید: در صورتی که موانع صد‌‌ور گذرنامه بعد‌‌ از صدور آن حاد‌‌ث شود‌‌، از خروج د‌‌ارند‌‌ه گذرنامه جلوگیری و گذرنامه تا رفع مانع ضبط خواهد‌‌ شد.

 

قانون تازه چه تغییری کرده است؟ 

 

به تازگی اما کمیسیون امنیت ملی مجلس قانونی تصویب کرده است که به سه گروه از زنان اجازه خروج زنان از کشور بدون اذن همسر را می‌دهد. 

فاطمه ذوالقدر٬ عضو فراکسیون زنان مجلس گفت: تاکنون زنان ورزشکار، زنان هنرمند و بانوانی که در زمینه مسائل علمی فعالیت داشتند، برای خروج کشور و اعزام به مسابقات مشکلاتی داشتند. 

 

 وی گفت: تا به امروز حدود 50 ورزشکار به ما مراجعه کردند و اعلام کردند که شوهرانشان آن‌ها را ممنوع الخروج کرده‌اند.

 

 نایب رییس فراکسیون زنان ادامه داد: ما طرحی ارائه دادیم که طی آن ماده 17 قانون گذرنامه اصلاح شد. 

 

 این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که آیا این طرح فقط شامل زنان نخبه می‌شود یا نه اعلام کرد: این طرح شامل زنانی می‌شود که دولت برای ارتقای سطح فرهنگی، علمی و ورزشی آنها هزینه کرده است اما آنها بدلیل مشکلات خانوادگی ممنوع الخروج می‌شوند و نمی‌توانند به انواع مجامع علمی، ورزشی، هنری اعزام شوند.

 

ذوالقدر تاکید کرد: این افراد برای خروج از کشور باید سند رسمی و دعوت نامه خود را به مراجع رسمی ارائه دهند و طی آن دیگر همسرشان نمی‌تواند آنها را ممنوع الخروج کند.

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره اینکه این طرح چه تاریخی در صحن مطرح خواهد شد گفت: باید روی آن فوریت بیاید برای اینکه سریعتر در صحن مطرح شود.

 

نماینده مردم تهران در پایان اظهار کرد: اتفاقا یک مربی فوتبال اکنون برای اعزام به جاکارتا ممنوع الخروج شده است و احتمال دارد به همین بهانه فوریتی روی این طرح وارد شود.


نظر شما :