بهانه از دولت گرفته شد؛

ترمیم کابینه اقتصادی کلید می خورد

۱۱ مهر ۱۳۹۷ | ۱۵:۵۳ کد : ۴۶۳ تیتر یک اقــتــصــادی
با وجود اینکه مجلس بر جراحی و ترمیم کابینه اقتصادی دولت تاکید دارد و در این مسیر دو وزیر وزارتخانه های اقتصاد و کار را برکنار کرد؛ دولت به بهانه های مختلف از زیر بار ترمیم کابینه و معرفی وزرا شانه خالی می کرد که امروز مجلس برای همیشه پرونده بهانه جویی دولتی ها را بست.
ترمیم کابینه اقتصادی کلید می خورد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: در شرایطی که تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران اعمال و به دنبال آن بازار آشفته شده است یکی از وزارتخانه های مهم دراین برهه زمانی بدون سکاندار اداره می شود، از بهم ریختگی بازار و تعطیلی کارخانه ها، میزان بیکاری در کشور افزایش یافته است، با وجود تمام این شرایط دولت به روی مبارک نمی آورد و قصد دارد همچنان در شرایط بحران اقتصادی بدون قطار قوه مجریه را بدون وزیر اقتصاد و کار در مسیر حرکت خود هدایت کند.

 

دولتی ها این اواخر برای عدم معرفی وزیر اقتصاد و کار بهانه تراشی های متعدد داشتند و از مهمترین بهانه های دولت درخواست تفکیک سه وزارتخانه بوده است، دولت بر این باور است که در شرایط کنونی باید وزارتخانه های راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و کار، رفاه و تامین اجتماعی به وزارتخانه های کوچکتر تقسیم شود تا بتواند کشور را از گردنه اقتصادی عبور دهد.

 

از این روی معرفی وزرای بی وزیر را به تاخیر انداخت تا مجلسی ها را برای تفکیک سه وزارتخانه همراه کند و در یک بسته وزرای مورد نیاز خود را معرفی کند، اما مجلس که یکبار با تفکیک وزارتخانه ها مخالفت کرده بود، امروز در حاشیه نشست غیر علنی در رای استمزاجی مجدد مخالفت خود را با این تفکیک ها اعلام کرد.

 

نمایندگان بر این باروند که تفکیک وزارتخانه ها در شرایط کنونی و بحران اقتصادی از دولت زمان می برد و تمرکز قوه مجریه به جای مدیریت فضای اقتصادی به سمت و سوی تفکیک و ایجاد وزارتخانه هامنحرف می شود، در کل مجلسی ها نیز با کوچک شدن این وزارتخانه ها موافق هستند اما زمان طرح این پیشنهاد و پیگیری ش را مناسب نمی دانند.

 

 بهروز نعمتی سخنگوی هیات رئیسه مجلس در حاشیه نشست علنی امروز مجلس با حضور در جمع خبرنگاران بیان داشت: هفته آینده مجلس نشست علنی داشته و هفته پس از آن نمایندگان برای سرکشی به حوزه های انتخابیه می روند، بنابراین اگر دولت همین امروز وزرای پیشنهادی برای دو وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت را معرفی کند هیات رئیسه از نمایندگان درخواست می کند که دو روز از هفته سرکشی را در اختیار مجلس قرار دهند تا موضوع مهم رأی اعتماد به وزرا معطل نماند در غیر این صورت دولت می تواند از زمان خود استفاده کند.

 

وی در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال جا به جایی چند وزیر تصریح کرد: تاکنون چنین موضوعی مطرح نشده است البته رئیس جمهور اختیار دارد که افراد مدنظر خود را معرفی کند اما تاکنون بحث جابه جایی عنوان نشده است.

 

 

استیضاح 4 وزیر در دستورکار مجلس

 

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در خصوص استیضاح های مطرح در مجلس، تصریح کرد: استیضاح حق نمایندگان است و به عنوان ابزاری بوده که در اختیار نمایندگان قرار دارد که اگر تعداد تقاضاکنندگان استیضاح بیشتر از 10 نفر باشد این استیضاح ها تقدیم هیات رئیسه شده و به کمیسیون مربوطه ارجاع می شود اما موضوع استیضاح وزیر کشور هنوز به کمیسیون مربوطه ارجاع نشده است بنابراین اگر این استیضاح نیز مدنظر قرار گیرد استیضاح وزیر کشور، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت فعلا در دستورکار مجلس قرار دارد.

 

به نظر می رسد نمایندگان بر ترمیم کابینه اقتصادی دولت اصرار دارند و بهانه دولت برای به تاخیر انداختن معرفی وزیر اقتصاد و کار که تفکیک وزارتخانه ها بود را از بین برد و طبق قانون حسن روحانی باید برای کسب رای اعتماد وزرای اقتصاد و کار، رفاه وتامین اجتماعی هفته آینده به صحن علنی بیاید.

 

دولت باید قبول کند که اداره کردن دو وزارتخانه مهم و تاثیر گذار بر شرایط اقتصادی با سرپرست اقدام درستی نیست و باید طبق قانون دو وزیر قدر را انتخاب و معرفی کند.
 

کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی ترمیم کابینه وزارت اقتصاد وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی


نظر شما :