ابراهیم اصغر زده در گفت‌وگو با وقایع اتفاقیه:

نظام به دنبال مشارکت حداکثریست، اصلاح طلبان کنار نکشند / شرایط بوجود آمده برای برجام مشروعیت مردمی اصلاح طلبان را تهدید می کند

۱۷ تیر ۱۳۹۸ | ۱۵:۴۶ کد : ۴۵۹۱ اصلی تیتر یک
ابراهیم اصغرزاده معتقد است:مشکل اصلاح‌طلبان این است که تخم مرغ های خود را در سبد دولت گذاشتند و تنها به دستاورد دیپلماتیک  دولت در سیاست خارجی دل خوش کردند.
نظام به دنبال مشارکت حداکثریست، اصلاح طلبان کنار نکشند /  شرایط بوجود آمده برای برجام مشروعیت مردمی  اصلاح طلبان را تهدید می کند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  غبار عملکرد دولت در حوزه اقتصادی بر چهره اصلاح‌طلبان سایه افکنده است. این جریان سیاسی هرچند تنها، حامی دولت روحانی بوده است و آبی از دولت به دست اصلاح‌طلبان نداده‌اند اما اکنون گویا اصلاح‌طلبان هستند که باید پاسخگوی عملکرد دولت باشند. برای بررسی شرایط اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات مجلس «وقایع اتفاقیه» با ابراهیم اصغر زاده به گفت و گو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


*نقدی بر استراتژی غلط اصلاح‌طلبان در انتخابات


واقعیت تلخ آن است که اصلاح‌طلبان از حقوق محذوفین جناح خود دفاع نمی‌کنند. حتی آنان را نادیده ‏می‌گیرند و سراغ نیروهای رده های پایین تر خود میروند تا بتوانند به هر طریق سهمی از قدرت داشته باشند. نتیجه چنین سیاستی معلوم است. از سیاست سلبی و سیاست ‏صرفاً انتخاباتی، منفعت اساسی را محافظه کارترین اصلاح‌طلبان، منفعت‌طلب‌ترین و ‏غیراصلاح‌طلب‌ترین های این جبهه می‌برند. 


*اردوگاه اصلاح‌طلبان  و انتخابات مجلس


در جبهه اصلاح‌طلبان اختلاف نظر بر سر هر موضوعی زیاد است. با آمدن فصل انتخابات این اختلاف نظرها حتی تشدید و رنج آور میشود. عده ای که نظام را اصلاح ناپذیر میدانند سیاست ورزی را بلاموضوع میخوانند، عده ای هم معتقدند که اصلاح‌طلبان برغم تار و مار شدن به حیات نباتی خود در سیاست ادامه دهند. گروهی به نظاره گری مشغولند و گروهی در پی برداشتن سهم خود از سفره انقلابند. اصلاح‌طلبان ناچارند هم بدنه هوادار را راضی نگهدارند هم منتقدان و معترضان را قانع و توجیه کنند.

*شکست برجام، شکست اصلاحات


مشکل اصلاح‌طلبان این است که تخم مرغ های خود را در سبد دولت گذاشتند و تنها به دستاورد دیپلماتیک  دولت در سیاست خارجی دل خوش کردند. حالا که شوک خروج از برجام و فشار حداکثری امریکا نه تنها آن مهم‌ترین دستاورد دولت در دیپلماسی را بخطر افکنده و بی اثر کرده که ناکارآمدی، سوء مدیریت و بحران فزاینده اقتصادی، مشروعیت اصلاح‌طلبان بعنوان حامی و هم پیمان دولت را در موقعیت افول و سقوط قرار داده است.


*استراتژی افزایش مشارکت در انتخابات و بهره اصلاح‌طلبانه


نظام جهت بازسازی و بازتولید مشروعیت خود در داخل و خارج به انتخابات پرشور نیازمند است بنابراین با تمام توان برای کشاندن مردم پای صندوق رای بسیج خواهد شد این همان نقطه ای است که اصلاح‌طلبان میتوانند از آن بهره برداری کنند. حال باید دید که آیا اصلاح‌طلبان در فرصت باقی مانده قادر به بازنویسی بازسازی سیاست ابتکاری در انتخابات پیش رو خواهند شد و خواهند توانست مجددا جامعه را قطبی نمایند.

مصاحبه گیرنده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: اصغر زاده اصلاحات وقایع اتفاقیه رد صلاحیت شورای نگهبان عدم تحریم انتخابات حضور اصلاحطلبان در انتخابات استراتژی اصلاحات احسان اسقایی


نظر شما :