رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران:

مخالفان زیست شبانه ، همان مخافان سینما و تئاتر در اول انقلاب هستند / برنامه ریزی برای ساماندهی زیست شبانه وظیفه مدیریت شهری/ ایجاد امنیت یکی از مولفه های اصلی زیست شبانه

۱۶ تیر ۱۳۹۸ | ۱۶:۳۱ کد : ۴۵۵۷ اصلی تیتر یک
سالاری با تاکید بر برنامه ریزی برای پدیده های نوظهور جوامع شهری، گفت: ساماندهی زیست شبانه علاوه بر ایجاد نشاط اجتماعی به اقتصاد شهر کمک می کند.
مخالفان زیست شبانه ، همان مخافان سینما و تئاتر در اول انقلاب هستند / برنامه ریزی برای ساماندهی زیست شبانه وظیفه مدیریت شهری/ ایجاد امنیت یکی از مولفه های اصلی زیست شبانه

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  «محمد سالاری» با اشاره به نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران به خبرنگار شهری وقایع اتفاقیه گفت: صحبت های من در پاسخ به برخی از شبهات و متاسفانه تخریب هایی بود که درخصوص زیست شبانه توسط برخی افراد و بعضا تعداد اندکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شده بود.


  محمد سالاری به خبرنگار شهری وقایع اتفاقیه  رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران افزود: با نطقی که ارائه دادم و با تبیین ابعاد مختلف زیست شبانه و اینکه زیست شبانه یک پارادایم و واقعیت انکارناپذیر در جهان شهری شده و کلانشهری شده است و می توان گفت که ظهور پدیده حیات شبانه در دنیای امروز به علت تغییرات بنیادینی است که در مناسبات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوامع شهری رخ داده و اقتضائات امروز جامعه شهری از منظر زمان و فضا باعث شده که لاجرم خواسته یا ناخواسته حیاتی تحت عنوان زیست شبانه تجلی کند.


*برنامه ریزی برای ساماندهی زیست شبانه وظیفه مدیریت شهری


وی افزد: آن چیزی که رسالت مدیریت شهری و مبتنی بر مشارکت سایر ذینفعان و متولیان و دستگاه ها و نهادها است این است که برای ساماندهی زیست شبانه برنامه ریزی داشته باشد و به بیان دیگر چنانچه مدیریت شهری نسبت به برنامه ریزی صحیح و اصولی اقدام نکند این پدیده به صورت غیررسمی و بعضا زیرزمینی درسطح شهرهای کشور به ویژه کلانشهرها تجلی پیدا کرده و ادامه پیدا خواهد کرد.
سالاری تاکید کرد: انتقادات و نگرانی هایی که برخی دوستان و منتقدین محترم داشتند و فکر می کردند زیست شبانه باعث می شود که بستر لازم برای فعل حرام شکل بگیرد، یک برداشت و فهم بسیار سطحی و غیرکارشناسی و غیرعلمی است.


*ناامیدی، بی نشاطی و روزمرگی چالش های پیش روی کلانشهرها


عضو شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: بزرگ ترین مشکل جامعه شهری و نگرانی از وضعیت موجود جامعه شهری این است که به دلیل مشکلات و چالش های جدی معیشتی که مردم در کلانشهرها با آن مواجه هستند؛ ناامیدی، افسردگی، بی نشاطی و دور شدن مردم از هم و غرق شدن مردم در روزمرگی ها به شدت افزایش پیدا کرده و بخش قابل توجهی از مردم شهرها اندک فرصتی را که می توانند برای اوقات فراغت و تفریح و تفرج و حضور در فضاهای عمومی و در کنار سایر مردم داشته باشند؛ هنگام شب است.
وی ادامه داد: مسئولان، دستگاه ها و نهادها به ویژه مدیریت شهری وظیفه دارد که در راستای ایفای رسالت خود برنامه ریزی های لازم را برای ساماندهی بهتر ارائه این خدمات اعم از خدمات مربوط به نورپردازی ها، مناسب سازی فضاهای عمومی، ایجاد شبکه حمل و نقل شبانه و هدف گذاری برای اجرای زیست شبانه در محدوده هایی از شهر که به ارامش ساکنین و سکونت گاه ها لطمه ای نزند، مهیا کند.


تاثیر مثبت زیست شبانه در اقتصاد شهری و نشاط اجتماعی


سالاری خاطرنشان کرد: زیست شبانه علاوه بر اینکه موجب ایجاد نشاط روحی و روانی در بین جامعه شهری می شود به اقتصاد شهر و افزایش اشتغالزایی در جامعه شهری امروز به عنوان یکی از مهم ترین مشکلات و مطالبات مردم کمک می کند و شهروندان و جامعه شهری می توانند ساعات بیشتری را برای اخذ خدمات مختلف در فضاهای عمومی در اختیار داشته باشند.
وی در پاسخ به منتقدان ساماندهی زیست شبانه، گفت: دوستانی که با منطق خود به خطر افتادن دین را از ناحیه ایجاد زیست شبانه می دانند، اینها همان افرادی هستند که در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی فکر می کردند که مردم نباید سینما و تلویزیون را تماشا کنند و فکر می کردند تماشای برنامه های تلویزیون و سینما و برنامه های این چنینی نه تنها موجب به فساد کشانده شدن مردم و جوانان می شود بلکه با رویکردهای سلبی از بالا به پایین می شود مردم را به عدم تماشای سینما و تلویزیون کرد، در صورتیکه همان زمان بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، مبتنی بر فهم متعالی از نیازهای ذاتی انسان و به عنوان یکی از دین شناسان ممتاز قرن، فرمودند ما با سینما مخالف نیسیتم بلکه با فحشا و منکرات مخالفیم.

عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: موضع گیری راهبردی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی بود که امروز شاهد جلوه های بی بدیل سینمای انقلابی، سینمای فاخر و هنری هستیم.


زیست شبانه پدیده غربی نیست/ زیست شبانه را بومی سازی کنیم


وی با بیان اینکه زیست شبانه یک پدیده صرفا غربی نیست بلکه در کشورهای مسلمان به وفور این موضوع را داریم، افزود: این شکل تحقق و اجرایی کردن زیست شبانه یک ذات ثابت و لاتغیر ندارد بلکه مبتنی بر آداب و رسوم و فرهنگ و ارزش های شهروندان آن جامعه باید بومی سازی کنیم تا تضادها از بین برود و قطعا باید در تحقق آن به عقاید، باورها و مذهب شهروندان و جامعه شهری داشته باشیم.
سالاری با بیان اینکه در فرهنگ و تاریخ دیرینه کشور و شهرهایمان سابقه زیست شبانه را داشته ایم، ادامه داد: شب نشینی های خانوادگی، مراسم و آیین های ایرانی اسلامی نظیر شب های احیا و قدر که شاهد جلوه های 
اتفاقا با حضور انبوه جوانان هستیم. شب های یلدا به عنوان فرهنگی غنی که منجر به تعامل و همگرایی خانواده ها، اقوام و بستگان و جامعه شهری می شود.
عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه زیست شبانه تعاملات جدی اجتماعی و مذهبی را ایجاد می کند، افزود: آیا حسنی بهتر از انسجام اجتماعی و فرهنگی، محبت و انس در جامعه وجود دارد؟ 
ایجاد امنیت یکی از مولفه های اصلی زیست شبانه
وی تاکید کرد: بررسی ها نشان می دهد یکی از مولفه های اصلی زیست شبانه، ایجاد امنیت در شب ها است و همه کارشناسان حوزه امنیت نیز در جلسات تخصصی اعتقاد دارند که زیست شبانه امنیت شهر و شهروندان را به شدت افزایش می دهد و بسیاری از پدیده های زیست شبانه که به صورت زیرزمینی و غیررسمی در شهرها شکل گرفته یا در حال شکل گیری است به فضای عمومی می آورد.
سالاری ادامه داد: با ساماندهی زیست شبانه، نظارت همگانی را به عنوان دیده بان های شهری به صورت طبیعی و بدون اعمال رویکردهای بالا به پایین سلبی خواهیم داشت و شاهد آرامش و کاهش آسیب های اجتماعی خواهیم شد.
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: موضوع را از ابعاد مختلف تبیین کنم که زیست شبانه با توجه به بافت جمعیتی، فرهنگی و اقتصادی که در شهرهای ما وجود دارد؛ موجبات ایجاد فضاهای متنوع، آرامش و در کنار هم قرار گرفتن شهروندان ضمن حفظ کرامت انسانی آنها می شود، عرصه ای برای ارائه خوراک فرهنگی سالم و نشاط بخش.
سالاری خاطرنشان کرد: شورای اسلامی شهر تهران آمادگی لازم و کافی را دارد که پیشنهادات منتقدین را برای تحکیم بنیان خانواده وعدم لطمه دیدن باورهای اعتقادی و مذهبی مردم ارائه بدهند، بشنود و از آن استقبال می کند.
عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه از پیشنهادات ایجابی برای کاملتر کردن و برنامه ریزی و اجرایی کردن زیست شبانه استفاده می کنیم، تاکید کرد: قطعا ما صورت مساله را پاک کنیم و به این موضوع توجه نکنیم و با رویکرد سلبی به آن بپردازیم به صورت ظاهری مساله را حل کرده ایم و در باطن، آن اتفاقاتی که نباید بیفتد رخ می دهد.
سالاری با بیان اینکه وظیفه مدیریت شهری است که مبتنی بر اقتضائات جامعه شهری نسبت به ورود به این موضوعات اقدام کند، افزود: 73 درصد جمعیت کشور در شهرها و بخش عمده ای در کلانشهرهای کشور زندگی می کنند و باید برای این پدیده های نوظهور، برنامه ریزی کنیم.

کلید واژه ها: زیست شبانه محمد سالاری امنیت زیست شبانه مدیریت شهری روزنامه وقایع


نظر شما :