مصری در گفتگو با وقایع اتفاقیه:

رانت های دولتی دلارها را شبانه خرید و فروش کرد

۱۰ مهر ۱۳۹۷ | ۱۶:۲۷ کد : ۴۵۳ تیتر یک اقــتــصــادی
روند کاهشی نرخ دلار در بازار همچنان ادامه دارد، اما برخی کارشناسان براین باروند که دولت از این افزایش و کاهش کسب درآمد کرده است، از این روی با عبدالرضا مصری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفتگو کردیم، او ضمن اینکه چنین برداشتی از افزایش وکاهش نرخ ارز را رد کرد به موضوع رانت اطلاعاتی و پاسخگو نبودن مسئولان اشاره کرد.
رانت های دولتی دلارها را شبانه خرید و فروش کرد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: عبدالرضا مصری که در دولت احمدی نژاد مسئولیت وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی را بر عهده داشت امروز از جایگاه نمایندگی روند کاهش نرخ دلار را ارزیابی و کسب درآمد دولت از بازار ارز را بررسی کرد و گفت: کارشناسان ادعا می کنند دولت از کاهش و افزایش نرخ دلار کسب درآمد کرده اند، بنده این اندازه بدبینانه به روند بازار و درآمد دولت نگاه نمی کنم.

 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس ادامه داد: به هر صورت دولت اگر بخواهد ارز را گران کند که دریافت ریال داشته باشد باید گفت که هزینه هایش پابرجار و ماندگاری می شود، پس هیچ دولتی علی القاعده نباید دنبال این باشد که نرخ را افزایش دهد، چرا که خریدار بسیاری از کالاها و خدمات در بازار دولت است. 

 

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس تاکید کرد :اعتقاد من این است که سیاست های غلط باعث افزایش نرخ دلار شده کم اینکه سیاست های غلط کنونی نیز به ما لطمه می زند، بزرگترین خیانتی که به کشور می شود تغییر قراردادهای صادراتی است.

 

وی توضیح داد: 12 سال قراردادهای صادراتی ریالی با کشورهای همجوار داشته ایم کالاهای مازاد در کشور از جمله کاشی و سیمان، چینی آلات بهداشتی، فرش ماشینی را  به عراق و افغانستان صادر کرده و ریال می گرفتیم، هر ایرانی هم که به این کشورها سفر می کرد می توانست با ریال خرید و هزینه هتل پرداخت کند.

 

این نماینده مجلس با انتقاد از این رویکرد دولت بیان داشت: الان گفته اند که قرارداد ریالی نباشد این حرف یعنی به کشورهای همسایه اعلام کردیم که ریال ایران را قبول نداریم، به دنبال این اقدام کارخانه های ما بسته می شود از سوی دیگر وقتی عراق می بینید ریال قبول نداریم در بازار خود ریال نمی پذیرد و  از فردا 5 میلیون زائرعتبات باید در صرافی ها دلار خریداری کند این حجم تقاضا اثر تورمی بر بازار خواهد داشت.

 

مصری تاکید کرد: این اقدامات ربطی به تحریم و درآمد دولت ندارد، دولتی ها تصمیمات اشتباهی می گیرند و بعد از سه ماه از نظر خود بر می گردند بدون اینکه لطمات تصمیمات جبران شود.

 

وزیر سابق کار، رفاه و تامین اجتماعی در خصوص رانت های اطلاعاتی که مورد استفاده نزدیکان دولتی ها قرار می گیرد، گفت: تا زمانی که سیستمی برای انجام کارها طراحی نشود راهکاری برای جلوگیری از این رانت ها وجود ندارد، کسی که 12 شب دلار خریدن و یک شب می فروشد از رانت اطلاعاتی برخوردار است دارد که از من نمایندگان زودتر مطلع می شود.

 

این نماینده در خصوص میزان خسارت بخش خصوصی از نوسانات ارز، بیان داشت: تنها بخش خصوصی متضرر نمی شود، ممکن است عده ای محدود سود کنند اما بخش دولتی، خصوصی و حیثیت کشور متضرر می شود، متاسفانه در طول 4 ماهه گذشته حدود 35 دستورالعمل و بخشنامه در رابطه به صادرات و واردات صادر شد، یک روز می گویم هر چقدر می خواهند ثبت سفارش کنند بعد برای ترخیص کالاهای وارداتی مابه التفاوت می گذاریم و سپس از ما به التفاوت عقب نشنی می کنیم.

 

وی گفت: متاسفانه در کشور ما تصمیم گیرنده مصون است، اگر خطایی وجوددارد برای مردم است و گرنه من خطا کار که یک شب به اندازه تمام مفاسد اقتصادی در فروش طلا و سکه پول بیت المال را به باد داده ام باید پاسخگو باشم تا مشخص شود چرا سکه را بی اساس فروخته ام که بیش از 14 هزار میلیارد تومان گیر عده ای افتاده است.

 

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: الان جامعه چوب تصمیم گیری های غلط را می خورد و به مردم هم توضیح نمی دهند، آیا دیده اید مسئولی توضیح دهد؟ وقتی قیمت دلار کاهش پیدا کند 50 نفر مصاحبه می کند اما تا قیمت دلار بالا می رود هیچ کس حرفی نمی زند.

کلید واژه ها: دلار مجلس شورای اسلامی عبدالرضا مصری وزیر کار


( ۱ )

نظر شما :