علی‌محمد نمازی در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

عدم سخت‌گیری بر اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس، باعث افزایش مشارکت می‌شود / ائتلاف با میانه‌روها سودی برای اصلاح‌طلبان ندارد

۱۵ تیر ۱۳۹۸ | ۱۸:۵۵ کد : ۴۵۲۲ اصلی تیتر یک
عضو شورای مرکزی حزب کارگزران معتقد است: اگر فضای سیاسی باز شود و با  اصلاح‌طلبان تائید صلاحیت شوند دیگر نیازی به ائتلاف با اصولگرایان نیست. تجربه ثابت کرده است اگر  با اعتدالیون وارد ائتلاف شویم آن‌ها گام مهمی برای اصلاح امور مردم بر نخواهند داشت. از این‌رو ائتلاف به میانه‌روها در انتخابات آینده مطلوب نیست.
عدم سخت‌گیری بر اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس، باعث افزایش مشارکت می‌شود / ائتلاف با میانه‌روها سودی برای اصلاح‌طلبان ندارد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: انتخابات مجلس یازدهم کلید خورده است. شورای عالی سیاست‌گذاری متشکل از نماینده احزاب و اشخاص حقیقی در گذشته توانسته  در انتخابات های مختلف نتایج مطلوبی را برای جریان اصلاحات به وجود آورد. با این‌وجود  برخی به عملکرد این شورا نقدهایی دارند و معتقدند اگر شورای عالی در معرض نقد و بررسی قرار نگیرد و نسبت به اصلاح ساختار تصمیم‌گیری این شورا اقدام نشود،  این شورا به قهقرا خواهد رفت. برای بررسی بیشتر این مسئله «وقایع اتفاقیه» با علی‌محمد نمازی عضو حزب کارگزاران سازندگی به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* انتخابات مجلس آغازی برای آینده بهتر


 انتخابات مجلس یازدهم تا چند ماه دیگر به ‌صورت رسمی آغاز خواهد شد اما فضایی سردی تا این لحظه برای این انتخابات قابل‌تصور است. دولت، احزاب و جریان‌های سیاسی وظیفه‌دارند ‌به صورت مداوم در جهت بهبود شرایط گام بردارند تا مردم خسته از شرایط سیاسی و اقتصادی را پای صندوق رأی آورند.  واقعیت آن است که  آینده بهتر برای مردم تنها و تنها از دریچه انتخابات عبور می کند.


* شورای عالی شورایی  موفق


  نظارت استصوابی در تمامی انتخابات بعد از سال 92 غیر از انتخابات شوراها، محدودیت‌هایی برای اصلاح طلبان ایجاد کرده است. اگر شرایط سخت شورا عالی اصلاحات برای آرایش مجلس  فعلی را در نظرگیریم، درمجموع باید نمره قابل قبولی به شورای عالی سیاست‌گذاری داد. با وجود این محدودیت‌ها، شورای عالی توانسته موفق عمل کند.


* شورای عالی نیاز به اصلاحات دارد


 هرچند شورای عالی سیاست‌گذاری موفق عمل کرده است اما به علت نقد زیادی  که به عملکرد این شورا وجود دارد اگر بدون  هر گونه اصلاحات در ساختار این شورا شاهد تصمیم‌گیری در انتخابات مجلس یازدهم باشیم، مشکلاتی برای  شوای عالی به وجود خواهد آمد و احتمالا پاسخ درخوری نیز دریافت نخواهد کرد. ترکیب شورا باید به‌گونه‌ای اصلاح شود که خروجی شورای عالی از مطلوبیت بیشتری برخوردار گردد.


* شورای  عالی نیازمند روش‌های جدید


اعضای شورای عالی اگر قصد دارد مانند گذشته منشأ موفقیت برای اصلاح‌طلبان باشد باید تحولات زیادی در ساختار شورا ایجاد و از هم‌اکنون برای ایجاد این تغییرات برنامه‌ریزی کنند و در حوزه‌های مختلف با کاندیداهای احتمالی وارد مذاکره شوند. شیوه‌هایی در این مسیر باید اتخاذ شود که افرادی موردحمایت قرار گیرند که به  اصلاحات اجتماعی و سیاسی اعتقاد دارند و حرکت به‌سوی تصمیمات مهم اقتصادی برای مردم را در نظر دارند.


* امید در مردم ایجاد کنیم، در انتخابات حاضر خواهند شد


بر اساس برخی شنیده‌ها میزان مشارکت مردم در انتخابات آتی چندان بالا نیست. از این‌رو حاکمیت و برگزارکنندگان انتخابات باید فضای باز تری را در انتخابات آینده تعریف کنند تا تمایل بیشتری برای حضور مردم در انتخابات ایجاد شود. مردم  زمانی که ببینند افراد خبره و کاردان در بین نامزدهای انتخاباتی حضور دارند، بدون شک در انتخابات حضور بیشتری خواهند داشت. اصلاح‌طلبان نیز با بر شمردن دلایل مختلف برای مجاب کردن مردم برای حضور در انتخابات تلاش خواهند کرد.


* ائتلاف  با میانه‌روها  مردود است


 همچنین اگر فضای سیاسی باز شود و با  اصلاح‌طلبان تائید صلاحیت شوند دیگر نیازی به ائتلاف با اصولگرایان نیست. تجربه ثابت کرده است اگر  با اعتدالیون وارد ائتلاف شویم آن‌ها گام مهمی برای اصلاح امور مردم بر نخواهند داشت. از این‌رو ائتلاف به میانه‌روها در انتخابات آینده مطلوب نیست.


مصاحبه گیرنده: احسان اسقایی


 

کلید واژه ها: انتخابات مجلس یازدهم نظرت استصوابی علی محمد نمازی ائتلاف با اصولگرایان حضور در انتخابات


نظر شما :