تاثیر تحریم‌ها بر بخش انرژی روسیه

۲۶ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۵:۵۷ کد : ۴۵ اصلی اقــتــصــادی
با وجود تحریم ها تولید نفت روسیه همچنان به رشد خود ادامه داده و صادرات گاز روسیه به اروپا نیز بدون تغییر باقی ماند. در سال ۲۰۱۶ رشد تولید نفت روسیه در بالاترین میزان خود طی ۱۱ سال رسید و صادرات گاز این کشور به اروپا در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ رکورد زنی کرد.
تاثیر تحریم‌ها بر بخش انرژی روسیه

وقایع اتفاقیه: شورای آتلانتیک در مطلبی می نویسد: زمانی که آمریکا و اتحادیه اروپا به اعمال تحریم ها علیه روسیه از آغاز مارس ۲۰۱۴ مبادرت ورزیدند قیمت جهانی نفت به طور میانگین ۱۰۴ دلار در هر بشکه بود. تحریم ها تولید آتی و نه کنونی نفت را هدف قرار داده بود تا مانع از رکود اقتصادی به دلیل کاهش تولید نفت روسیه شود. همچنین تحریم ها تولید و توسعه تولید گاز طبیعی روسیه را شامل نمی شد تا مانع از بحران انرژی در اروپا به دلیل قطع صادرات گاز طبیعی روسیه شود.

با وجود تحریم ها تولید نفت روسیه همچنان به رشد خود ادامه داده و صادرات گاز روسیه به اروپا نیز بدون تغییر باقی ماند. در سال ۲۰۱۶ رشد تولید نفت روسیه در بالاترین میزان خود طی ۱۱ سال رسید و صادرات گاز این کشور به اروپا در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ رکورد زنی کرد. تحریم های طراحی و اعمال شده توسط آمریکا و اتحادیه اروپا پروژه های طولانی مدت به ویژه آنهایی که نیازمند تامین مالی، مدیریت و مهارت های فنی شرکت های نفتی بین المللی است را هدف قرار داده بود که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد: اکتشاف نفت فراساحل و توسعه در شمال، توسعه نفت در آبهای عمیق و پروژه استخراج نفت شل. اگر چه تحریم ها علیه روسیه با هدف تاخیر و آسیب رسامدن به توانایی روسیه در توسعه چنین پروژه هایی است اما می توان این استدلال را انجام داد که تحریم ها باعث خواهد شد تا مسکو به تاخیر پروژه هایی بپردازد که اجرای آنها برایش هزینه زیادی به همراه دارد.

میانگین قیمت هر بشکه نفت در ژانویه ۲۰۱۵ به زیر ۵۰ دلار در هر بشکه رسید و در ژانویه ۲۰۱۶ حتی به زیر ۳۰ دلار در هر بشکه رسید و در سال ۲۰۱۷ بین ۴۰ تا ۶۵ دلار در نوسان بوده است.

در واقع قیمت پایین نفت به درآمدهای بخش انرژی روسیه بیش از تحریم ها ضربه زده است. اگر چه نمیتوان گفت که تحریم ها هیچگونه تاثیری نداشته است.

برای مشاهده فایل کامل این گزارش اینجا را کلیک کنید.

کلید واژه ها: تحریم امریکا انرژی روسیه امریکا و روسیه


نظر شما :