رادپور در گفت‌وگو با وقایع اتفاقیه:

کاهش نرخ ارز به دلیل دخالت بانک مرکزی در بازار است

۰۹ مهر ۱۳۹۷ | ۱۶:۳۴ کد : ۴۴۸ تیتر یک اقــتــصــادی
امروز بازار ارز با کاهش ناگهانی نرخ دلار مواجه شد و بسیاری از رسانه ها دلیل این موضوع را هجوم دلارهای خانگی می دانند، از این روی روزنامه وقایع اتفاقیه با کارشناسان ارز  به گفت‌وگو نشست تا دلیل اصلی ورود دلار به کانال ۱۵ هزار تومان مشخص شود.
کاهش نرخ ارز به دلیل دخالت بانک مرکزی در بازار است

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: میثم رادپور کارشناس ارز در واکنش به اخبار برخی رسانه ها که از ورود دلارهای خانگی به بازار خبر داده اند می گوید: باید دیدر بر چه اساسی می گویند دلار خانگی آمده است.

 

این کارشناس اقتصادی ادامه می دهد: آنچه روشن است این است که عددی که الان با آن روبرو هستیم عدد هفته گذشته است، هفته گذشته قیمت دلار 15هزار و 500 تومان است و چند روزی است که دلار وارد کانال 18 هزار تومان شده بود، به هر حال ممکن است جو تغییر کند و همانطور که روزی تصمیم گرفته اند دلار بخرند روزی هم تصمیم بگیرند بفروشند. اینکه می گویند دلار مردم روانه بازار شده مشخص نیست به چه میزان است از این رو نمی توان روی آن مانور داد. 

 

وی تاکید می کند: کسی که دلار 17 یا 18 تومانی می خرد امکان دارد زمانی که احساس نگرانی کرد آن را بفروشد. از این رو هنوز خبر چندان خوشایندی درباره بازار به دست نیامده است.

 

بانک مرکزی با اشتباه ها نگرانی را به بازار تزریق کرد

 

 رادپور با بیان اینکه دولت هنوز برنامه بلندمدت مشخصی ندارند، عنوان می کند: بانک مرکزی اشتباه کرده است از این رو بعید نیست که باز هم اشتباه کند. بانک مرکزی و دولت اگر بخواهد می تواند به آرامش بازار کمک کند اما طی دوره اخیر که گذشت نه تنها بانک مرکزی نخواست بلکه با اظهاراتی که مسئولان آن داشتند، نگرانی را به بازار تزریق کردند و خود را از بازار کنار کشید، مدیریت بازار کار سختی نیست اما اکنون به رقم بزرگی رسیدیم و وقتی به نرخ 18 هزار تومان رسیدیم تازه بخواهد دخالت کند.

 

این کارشناسان بیان دارد: خبری آمده است که بانک مرکزی می خواهد در بازار دخالت کند و از این روی مردم دلارهای خود را به بازار آورده اند. فروش ارز توسط مردم در دوره های اخیر بیشتر شده است اما اندازه آن را نمی دانیم.

 

رادپورمی گوید: دخالت بانک مرکزی باید بررسی شود ممکن است بازار در قیمت های پایین تر آرام بگیرد اما اگر مثل گذشته حرف هایی بزند و عاقبت بازار ارز مشخص نشود نمی توان روی این برنامه حساب کرد. بانک مرکزی تا حالا از خود نشان داده است که برنامه بلند مدت و حسابی نداشته است.

 

وی با بیان اینکه معتقد است مدیریت  و کنترل بازار کار سختی نیست، ادامه می دهد: به هر حال بازار به خاطر دارد که روزی دلار 18 تومان معامله شد. آنچه بانک مرکزی به عنوان بسته ضد التهاب اعلام کرده هرچند سیاست خاصی نیست، چند بند داشت که برخی از بندهای آن فایده ندارد، مشخص نیست چقدر این سیاست های اثربخشی داشته باشد. 

 

این کارشناس اقتصادی تاکید می کند: یکی از سیاست بانک مرزی حساب حوزه یورویی پایه ریال است اما مشخص نیست چقدر می توان روی آن حساب کرد.

کلید واژه ها: نرخ ارز میثم رادپور


نظر شما :