تحلیلی بر دی۹۶

۱۳ تیر ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۹ کد : ۴۴۶۸ اصلی سیاسی
حوادث دی ۹۶ در کنار ابعاد مختلف داخلی خود دارای پیامدهایی در عرصه بین‌المللی نیز بود که در تحلیل رئیس جمهوری از اثرگذاری آن بر وضعیت امروز کشور مدنظر است.
تحلیلی بر دی۹۶

 روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: غلامرضا ظریفیان، استاد دانشگاه در روزنامه ایران نوشت :  رئیس جمهوری در سخنان دیروز خود سال‌های فعالیت دولت خود را به دو دوره تقسیم کرد که نقطه عطف آن در اعتراضات دی ماه 96 قرار داشت. به این اعتبار ایشان آن حوادث را سرسلسله رویدادهای دومینو واری دانست که به وضعیت فعلی کشور انجامیده است.
حوادث دی 96 در کنار ابعاد مختلف داخلی خود دارای پیامدهایی در عرصه بین‌المللی نیز بود که در تحلیل رئیس جمهوری از اثرگذاری آن بر وضعیت امروز کشور مدنظر است. واقعیت آن است که حوادث دی 96 از دیدگاه ناظران خارجی آن و بویژه کشورها و جریان‌های معاند نظام جمهوری اسلامی به معنای بوجود آمدن شکاف جدی میان دولت و ملت ایران بود. آنها براساس همین تحلیل سعی کردند روش‌های خودشان را در مواجهه با ملت ایران و نظام سیاسی حاکم تغییر دهند. زیرا آن تصور خیالی به محاق رفته که می‌شود جمهوری اسلامی را از درون به زانو درآورد یک بار دیگر در ذهن شان جان گرفته بود. اجرایی شدن تصمیم ترامپ درباره خروج از برجام و تشدید فشارهای اقتصادی بوسیله تحریم‌ها ناشی از همین تحلیل و تصور بود. زیرا آنها تصور می‌کردند که اگر کشور دچار بحران اقتصادی شود این شکاف عمیق‌تر خواهد شد و دستیابی به نیت شوم براندازی از درون مقدورتر.
با وجود آنکه جامعه ایران بلافاصله پس از درک این وضعیت راه را براستفاده بیگانگان و جریان‌های برانداز بست و به سمت فرونشاندن غائله حرکت کرد، اما نباید این حقیقت را نادیده گرفت که آن حوادث حکایت از وجود مسائل و آسیب‌هایی در جامعه ما داشت. از جمله آنکه این تصور در جامعه وجود دارد که دیوان سالاری موجود توان و اهتمام لازم را برای حل مشکلات در عرصه‌های مختلف ندارد. تنگناهای معیشتی، اختلاف طبقاتی، گسست میان زبان نسل‌های قدیم و جدید و تفاهم میان نسلی از جمله مسائلی بود که در وقایع 96 خودش را نشان داد و درسش برای مجموعه نظام ضرورت چاره‌اندیشی برای این مسائل بود. چاره‌اندیشی که مقدمه‌اش در پدید آوردن انسجام ملی، همدلی میان همه ارکان نظام و درک درست از ریشه‌های چنین حوادثی است.
وجه دیگر درس آموزی از حوادث دی 96 را باید در درک جریان‌های سیاسی نسبت به مختصات رقابت‌های درونی در شرایط مواجهه با تهدیدات خارجی و بی ارزش بودن کنش‌های منجر به تضعیف دولت در برابر مخاطرات امنیت ملی جست وجو کرد. این درس آموزی به نظر تا حدودی رخ داده است. با این حال همواره ذهن تاریخی جامعه ما در مظان نسیان و فراموشی است. به همین جهت برعهده رسانه‌ها و نخبگان اندیشه ورز کشور است که مدام ضرورت به‌کارگیری راهکارهای حل مسائل درونی و اجتناب از بحرانی کردن این مسائل را به جریان‌های سیاسی و صاحبان مسئولیت یادآوری کنند.

کلید واژه ها: دی96 حوادث در ماه دکتر حسن روحانی ظریفیان


نظر شما :