حسن بهشتی پور در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

اورانیوم و آب سنگین را خلاف تعهدشان نخریدند، ذخایر ایران افزوده شد / با خروج از بحران اقتصادی  می توان آمریکا را مجاب به بازگشت به برجام کرد

۱۲ تیر ۱۳۹۸ | ۲۰:۱۱ کد : ۴۴۵۷ اصلی تیتر یک
این کارشناس مسائل هسته ای اعلام کرد:طبق ماده ۳۶ برجام، ایران حق دارد در صورت تصویب تحریم‌های هسته‌ای جدیدی، تمام یابخشی از تعهدات برجامی خود را کنار گذارد. این آمریکایی‌ها بودند که اعلام کردند، سایر کشورها حق خرید اورانیوم غنی‌شده ایران را ندارند همچنین حق ندارد در این زمینه در برابر اورانیوم ایران کیک زرد به ایران بفروشند. در نتیجه ایران نقض برجان نکرده است.
اورانیوم و آب سنگین را خلاف تعهدشان نخریدند، ذخایر ایران افزوده شد / با خروج از بحران اقتصادی  می توان آمریکا را مجاب به بازگشت به برجام کرد

 روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: اقدام اخیر ایران در عبور از سقف 300 کیلوگرمی در تولید اورانیوم و احتمال ورود ایران به مرحله دوم تعلیق هسته‌ای موجب و واکنش‌های زیادی در رسانه‌ها شده است. برای بررسی ابعاد مختلف اقدام ایران و تصمیم احتمالی اروپا و آمریکا در مقابل تهران، «وقایع اتفاقیه» با حسن بهشتی پور، کارشناس مسائل هسته‌ای به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* اقدامات هسته‌ای ایران، غیرقانونی نیست


طبق ماده 36 برجام، ایران حق دارد در صورت تصویب تحریم‌های هسته‌ای جدیدی، تمام یابخشی از تعهدات برجامی خود را کنار گذارد. این آمریکایی‌ها بودند که اعلام کردند، سایر کشورها حق خرید اورانیوم غنی‌شده ایران را ندارند همچنین حق ندارد در این زمینه در برابر اورانیوم ایران کیک زرد به ایران بفروشند. در نتیجه ایران نقض برجان نکرده است.


* آمریکا نقشه پیچیده کشیده است


 نقشه ایالات‌متحده آمریکا این است که با توسل به تهدید کشورها به عدم خرید اورانیوم از ایران غنی‌سازی اورانیوم در ایران متوقف کنند زیرا اگر از ایران اورانیوم خریداری نشود، به‌طور طبیعی ذخایرش بالای 300 کیلوگرم خواهد شد. درحالی‌که درگذشته مازاد اورانیوم غنی‌شده ایان را می خریدند و یا در برابر آن اورانیوم غنی‌شده دریافت می‌کرد. درنتیجه آمریکا با این مکانیزه قصد توقف غنی‌سازی اورانیوم در ایران را داشت.


* عدم توقف غنی‌سازی و تولید آب‌سنگین


 ایران غنی‌سازی را متوقف نکرد اما آمریکایی‌ها حتی از خرید آب‌سنگین از ایران نیز جلوگیری کرد. درحالی‌که ایران درنهایت باید در سال 130 تن آب‌سنگین ذخیره داشته باشد. طبیعتا اگر آب‌سنگین از ایران خریداری نشود، باید تولید آب‌سنگین را متوقف شود که هیچ‌گاه برای مسئولین قابل‌پذیرش نیست.


* 16 تیر و فرصت آخر


 در مرحله بعد یعنی بعد از 16 تیر اگر اقدامی از سوی اروپایی‌ها صورت نگیرد، سیاست ایران به اقدام در برابر اقدام تبدیل خواهد شد. ازجمله اینکه غنی سازی اورانیوم را محدود به 97/3 درصد محدود نکرده و خلوص آن را به 20 درصد افزایش خواهد داد و احتمالاً بازسازی آب‌سنگین که متوقف‌شده است توسط ایرانی‌ها با حضور یا بدون مشارکت چینی‌ها آغاز خواهد شد. مگر اینکه آن‌ها به برجام بازگردند در این صورت ایران نیز تعهدات خود را اجرایی خواهد کرد


* چه باید کرد


البته با این اقدام توسط ایران، آمریکایی‌ها به عقب‌نشینی وادار نخواهند شد متهدان آمریکا نیز در برجام ثابت کرده‌اند بدون اجازه آمریکا کاری نخواهند کرد. ازاین‌رو طرف آمریکایی است که باید تجدیدنظر کند. درحالی‌که آمریکایی‌ها می‌خواهند که ایران از برجام خارج شود تا سایر اعضای برجام به نظر آمریکا نزدیک شوند. ازاین‌رو ایران باید به اقداماتی دست بند که عملاً تحریم‌های آمریکا اثری بر روی ایران نداشته باشد و با افزایش رشد اقتصادی و ایجاد تولید و اشتغال نشان دهد که اقدامات آمریکا بی‌فایده بوده تا آمریکایی‌ها بدانند که سلاح تحریم کارساز نیست. از این رو ایران باید به اقداماتی دست زند که نقش بازدارندگی داشته باشد.

مصاحبه گیرنده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: وقایع بهشتی پور غنی سازی 300 کیلویی آب سنگین تله برای ایران عدم خروج از برجام اقدام متقابل ایران


نظر شما :