روحانی چه تصمیمی برای سخنگویی دولت می گیرد

۶۰ روز بی سخنگو و بی وزیر

۰۸ مهر ۱۳۹۷ | ۱۷:۵۰ کد : ۴۴۲ تیتر یک برگزیده ها سیاسی
۶۰ روز از استعفای محمدباقر نوبخت از سخنگویی دولت می گذرد و مشخص نیست رئیس دولت با چه هدفی تاکنون سخنگوی جدیدی انتخاب نکرده است.
۶۰ روز بی سخنگو و بی وزیر

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: نهم مرداد ماه سال جاری محمدباقر نوبخت از سخنگویی دولت کناره‌گیری کرد؛ استعفایی که به گفته نوبخت از هر دو مسئولیت سخنگویی و ریاست سازمان برنامه و بودجه بوده اما رئیس جمهور در نهایت با کناره گیری وی از سخنگویی دولت موافقت کرد.

 

بلافاصله پس از این استعفا و در حاشیه جلسه هیئت دولت، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور از انتخاب فوری سخنگوی جدید در روزهای آینده خبر داد. اما از آن فوریت مورد اشاره آقای رئیس دفتر 60 روز گذشته و سخنگویی برای دولت معرفی نشده است.

 

 

گزینه های سخنگویی

 

خبرگزاری تسنیم 10 مرداد یعنی یک روز پس از استعفای نوبخت از احتمال معرفی رحمانی فضلی وزیر کشور برای این مسئولیت خبر داد. علاوه بر رحمانی فضلی از اسحاق جهانگیری و محمود واعظی نیز به عنوان گزینه های سخنگویی یاد می شد.

 

این روزها و پس از استیضاح علی ربیعی از وزارت کار، نام ربیعی هم به عنوان یکی از گزینه ها مطرح بود اما تاکنون نه از بین این اسامی و نه از بین سایر اسامی فردی برای این مسئولیت انتخاب نشده است.

 

جلال پور: احتمالا سخنگویی دولت تشریفاتی و بی‌اهمیت محسوب می‌شود

 

بسیاری از کارشناسان از تعلل رئیس جمهور در انتخاب سخنگوی دولت انتقاد دارند و آن را اتفاق نامبارک تلقی می کنند، در همین راستا محسن جلال پور، تحلیل‌گر مسائل اقتصادی و سیاسی در کانال تلگرامی خود نوشته بود: احتمالا سخنگویی دولت تشریفاتی و بی‌اهمیت محسوب می‌شود که از چند ماه پیش هیچ فردی برای تصدی این پست انتخاب نشده است.

 

هرچند افکار عمومی و حامیان و منتقدین دولت خواستار معرفی سخنگوی جدید هستند، اما به نظر می رسد رئیس جمهور در این خصوص عجله ای ندارد و مشخص نیست آیا تصمیمی برای معرفی سخنگوی دولت گرفته است یا خیر؟

 

از سوی دیگر، تعلل و بی اعتنایی به نظر کارشناسان باعث شده تا اینگونه به نظر برسد که از نگاه رئیس جمهور، سخنگویی دولت یک جایگاه تشریفاتی و صرفا محملی برای برگزاری جلسات هفتگی منظم با خبرنگاران است و ضرورتی ندارد که این روزها فردی را برای این مسئولیت انتخاب کند.

 

یا شاید در نگاهی دیگر نیز اینگونه تلقی شود که اساساً دولت در این روزها دستاورد و یا تصمیمی برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم نداشته و از این حیث نیز نیازی به انتخاب سخگو نیست.

 

رهبرانقلاب: اعضای کابینه اختلافات‌شان را رسانه‌ای نکنند

 

دولت سخنگو ندارد، آن‌هم دولتی که تیم اقتصادی هماهنگی هم نداشته و به نوعی درگیر جنگ سیاسی علیه یکدیگر هستند و هریک سعی می‌کنند مشکلات را به گردن دیگری بیندازند. موضوعی که مورد اشاره رهبر انقلاب نیز قرار گرفته بود و ایشان در جلسه اخیر با اعضای هیئت دولت به موضوع اختلاف وزرا با یکدیگر اشاره کردند و توصیه کردند که اعضای کابینه اختلافات‌شان را رسانه‌ای نکنند.


در غیاب سخنگو، رسانه‌ها مجبور هستند برنامه های دولت را در مصاحبه با دیگر دولتمردان رفع کنند؛ موضوعی که در آن اشکالات بسیاری وجود دارد و ابهام‌آمیز سخن گفتن از جمله آسیب‌های این روند است. هرچند که بسیاری از رسانه‌ها و سیاسیون نیز عقیده داشتند کار ویژه سخنگویی در دولت روحانی از بین رفته است چرا که همه وزرا و کابینه روحانی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی حضوری فعال دارند. به‌طور مثال در فضای سیاسی کشور خیلی‌ها حسام‌الدین آشنا را مهم‌ترین سخنگوی دولت می‌دانند‌. او در توییت‌های خود ایده‌پردازی می‌کند؛ هشدار می‌دهد،‌ تهدید می‌کند، سرزنش می‌کند، تکذیب می‌کند، تأیید هم می‌کند.

 

حالا 62 روز از آخرین نشست سخنگوی دولت در طبقه هشتم ساختمان کوثر گذشته و باید دید دولت بالاخره کی و چه کسی را برای پاسخ به این سؤالات معرفی می‌کند.

کلید واژه ها: رئیس جمهور محمود واعظی دولت نوبخت


نظر شما :