جنجال یک بازگشت؛ چنگ به صورت ورزش اول کشور

۰۷ مهر ۱۳۹۷ | ۲۳:۵۴ کد : ۴۴۰ ورزشی
سعید عبدولی در حالی عضو تیم ملی کشتی فرنگی در رقابت‌های جهانی مجارستان شد که حواشی زیادی پیرامون مسابقه انتخابی‌اش به وجود آمد.
جنجال یک بازگشت؛ چنگ به صورت ورزش اول کشور

✍️ حاتم شیرعلی‌زاده

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: کشتی ورزش پهلوانان است، اما ظاهراً برخی ورزشکاران اعتقادی به این مسئله ندارند و هر بار که فرصت پیدا می‌کنند، راه خود را از مسیر مربوط به منش پهلوانانه جدا می‌کنند.


روز شنبه مسابقه انتخابی وزن ۸۲ کیلوگرم کشتی فرنگی برای معرفی ورزشکار اعزامی به مسابقات جهانی در مجارستان برگزار شد و سعید عبدولی و یوسف قادریان مقابل هم قرار گرفتند.


جنجال‌های مسابقه انتخابی

 


سعید عبدولی دارنده مدال‌های طلای جهان و برنز المپیک در دومین مبارزه فینال وزن ۸۲ کیلوگرم انتخابی تیم ملی کشتی فرنگی برابر یوسف قادریان با نتیجه ۴ بر صفر به برتری رسید و به عنوان ملی پوش ایران در رقابت های جهانی مجارستان انتخاب شد.

عبدولی پس از پیروزی یک بر یک در مبارزه نخست فینال مقابل یوسف قادریان، اعلام کرد دیگر کشتی نمی گیرد و فقط آمده خود را به اثبات برساند اما سرانجام با تأخیر چند دقیقه‌ای به روی تشک آمد و مبارزه دوم را نیز به سود خود به پایان رساند.

قادریان پس از این شکست به سمت شورای فنی و کادر فنی آمد و به آنها اعتراض کرد. وی در دور اول نیز کیوان رضایی را ۲ بر صفر شکست داده بود.


عبدولی در جریان رقابت‌های انتخابی تیم ملی کشتی فرنگی که اردیبهشت ماه در سالن هفتم تیر تهران برگزار شد به علت درگیری از مسابقات اخراج و با محرومیت ۶ ماهه از کشتی روبرو شد اما پس از مدتی با عفو از سوی کمیته انضباطی بار دیگر این فرصت را پیدا کرد تا برای رسیدن به دوبنده تیم ملی در رقابت های جهانی کشتی بگیرد. قادریان هم در رقابت‌های انتخابی تیم ملی که اردیبهشت ماه برگزار شد به عنوان قهرمانی رسیده بود.


درگیری در ورزش اول کشور

 


این رقابت انتخابی با جنجال و درگیری زیادی همراه بود که این اتفاق باعث تأسف است. پس از دومین پیروزی عبدولی برابر قادریان در انتخابی تیم ملی کشتی فرنگی که به انتخاب سعید عبدولی به عنوان ملی پوش وزن ۸۲ کیلوگرم تیم ملی کشتی فرنگی در رقابت‌های جهانی مجارستان انجامید، ابتدا قادریان با تشویق اعضای شورای فنی و کادر فنی تیم ملی، اعتراض خود را به برگزاری دوباره رقابت‌های انتخابی تیم ملی نشان داد. پس از آن برادران گرایی، ملی‌پوشان تیم ملی کشتی فرنگی به همراه طرفداران قادریان با فریاد نسبت به اتفاقات رخ داده شدیداً اعتراض کردند. در ادامه درگیری میان طرفداران دو کشتی گیر اوج گرفت و به بیرون سالن کشیده شد که همراه با به‌کار بردن الفاظ رکیک بود. برخی افراد نیز سعی در آرام نگه داشتن عبدولی و خودداری وی از درگیری بودند و دو کشتی گیر به سالن خانه کشتی هدایت شدند. در نهایت این اتفاقات تلخ پس از چند دقیقه به پایان رسید.


انتقاد شدید سرمربی تیم ملی از رفتارها

 


علی اشکانی، سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی با انتقاد از این گونه رفتارها اظهار کرد: «ما از هر ۲ کشتی گیر این توقع را داشتیم که اخلاق را رعایت کنند، در این میان توقع‌مان از عبدولی به مراتب بیشتر از قادریان بود چرا که او عنوان‌دار جهان و المپیک است و تجربه بیش‌تری از قادریان دارد».


وی درباره احتمال خط خوردن هر ۲ کشتی‌گیر از تیم ملی و اینکه هیچ کشتی‌گیری در این وزن به رقابت‌های جهانی نرود، گفت: «هر احتمالی وجود دارد چرا که اعضای شورای فنی و کادر فنی تیم ملی شدیدا از اتفاقات رخ داده ناراحت هستند و در جاهایی ما نباید به هر قیمتی اخلاق را فدای نتیجه گرایی کنیم».


واکنش عضو شورای فنی کشتی فرنگی

 


بهرام مشتاقی، عضو شورای فنی کشتی فرنگی نیز در این باره گفت: «در مسابقه انتخابی این وزن از نظر فنی از قادریان چیزی ندیدیم و در کشتی دوم نیز مبتدی عمل کرد و عبد ولی با فن پیچ پیچک او را شکست داد. براساس تصمیم شورای فنی قرار بود برنده مسابقه انتخابی عازم پیکارهای جهانی شود، اما با اتفاقات پیش آمده و همچنین مشکلات مالی که فدراسیون برای اعزام تیم به رقابت های جهانی دارد، شاید تصمیم دیگری اتخاذ شود. به عنوان یک پیشکسوت کشتی وقتی اتفاقات امروز را دیدم، دلم آزرده شد و این در حالی است که عبد ولی و قادریان و سایر اعضای تیم ملی باید بیش از دیگران خویشتندار باشند. هر چند حاشیه های به وجود آمده بیشتر توسط طرفداران و تماشاگران بود اما این قهرمانان نباید تحت تاثیر فضای ایجاد شده قرار می‌گرفتند».


وی تصریح کرد: «وقتی دیدم قهرمان‌های ملی ما به این ترتیب با هم درگیری لفطی پیدا کردند، قلبم شکست. این رفتار‌ها در مرام کشتی ایران جایی ندارد و واقعا نمیدانم چه باید بگویم. چرا باید یک ورزشکار هرچی که از دهانش بیرون می‌آید را جلوی این همه آدم بگوید؟ این بچه‌ها هر روز با هم در اردو هستند و واقعا خیلی زشت است که شاهد این گونه رفتار‌ها باشیم. انسانیت و معرفت خیلی بالاتر از قهرمانی است، اما متاسفانه برخی کشتی‌گیر‌های ما به این اصل توجهی ندارند. یک قهرمان نباید آنقدر تند مزاج باشد که از کوره در برود و الفاظ ناپسند استفاده کند. واقعاً از این بابت ناراحت هستم و امیدوارم دیگر شاهد تکرار چنین اتفاقاتی نباشیم».


مشتاقی در پاسخ به این سوال که آیا چند دستگی ایجاد شده در تیم ملی کشتی فرنگی در آستانه رقابت‌های جهانی، نگران کننده نیست؟ تصریح کرد: «چند دستگی همیشه بوده، اما نباید به گونه ای باشد که تیم ملی متضرر شود، چرا که ملی پوشان کشتی باید بدانند که نماینده یک کشور هستند و تنها برای افتخار ایران باید تلاش کنند.»

 

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیهکشتی فرنگیسعید عبدولیعلی اشکانیفدراسیون کشتی


نظر شما :