سقوط شدید لیر در پی تنش‌‌های واشنگتن-آنکارا

۲۲ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۶:۴۲ کد : ۴۴ دیپلماسی
این کاهش ارزش لیر بر بازارهای نوظهور نیز تاثیر گذاشت و سبب شد سرمایه ‌گذاران به خارج کردن سرمایه‌ های خود از این کشورها و خرید دارایی ‌های ایمن‌ تر همچون اوراق قرضه امریکا روی آورند.
سقوط شدید لیر در پی تنش‌‌های واشنگتن-آنکارا

وقایع اتفاقیه: پس از شکست مذاکرات هیئت اعزامی ترکیه به واشنگتن که قرار بود یافتن راه ‌حلی برای تنش‌‌های بین دو کشور را بررسی کنند، تصمیم "دونالد ترامپ" رئیس ‌جمهوری آمریکا به افزایش دو برابری تعرفه ‌ها بر واردات فولاد و آلومینیوم از ترکیه مناقشات بین دو کشور را تشدید کرد و به سقوط بیش از 18 درصدی ارزش لیر در برابر دلار در معاملات روز شنبه 11 اوت منجر شد. این کاهش ارزش لیر بر بازارهای نوظهور نیز تاثیر گذاشت و سبب شد سرمایه ‌گذاران به خارج کردن سرمایه‌ های خود از این کشورها و خرید دارایی ‌های ایمن‌ تر همچون اوراق قرضه امریکا روی آورند. اما آشفتگی‌ بازارها در همین جا به پایان نرسید و شاخص ‌های سهام اروپایی و وال استریت هم میزانی از ارزش خود را از دست دادند.

تنش‌‌های اخیر در روابط دو کشور به درخواست ایالات متحده مبنی بر آزادی "اندرو برانسون" کشیش آمریکایی مربوط می‌ شود که در سال 2016 در ترکیه دستگیر شده و اکنون در حبس خانگی به سر می‌ برد. دولت ترکیه برانسون را با کودتای نافرجام جولای ۲۰۱۶ مرتبط می ‌داند؛ اما او و وکیلش هر دو این اتهام را تکذیب کرده ‌اند. پافشاری دو کشور بر مواضع خود، با اعمال تحریم‌ های متقابل همراه بود. ترامپ بامداد جمعه به وقت محلی از دو برابر شدن تعرفه‌ ها بر واردات فولاد و آلومینیوم از ترکیه خبر داد و اردوغان هم اعلام کرد اقدامات یک‌ جانبه واشنگتن را تلافی می‌ کند.

البته برانسون تنها یکی از موضوعات اختلاف واشنگتن و آنکاراست. دو کشور بر سر اعمال مجدد تحریم ‌های آمریکا علیه ایران نیز درگیر هستند و مذاکرات مقامات بلندپایه برای مستثنی شدن ترکیه از این تحریم‌ ها همچنان ادامه دارد. آنکارا اعلام کرده است که به رغم تحریم ها همچنان به خرید گاز از ایران ادامه خواهد داد. ایالات متحده همچنین با وضع عوارض گمرکی بر واردات فولاد و آلومینیوم به صادرات ترکیه صدمه شدیدی وارد کرده است. حجم صادرات ترکیه به آمریکا تاکنون یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده است. به علاوه، تنش در مناسبات دیپلماتیک دو کشور، از اعتماد سرمایه ‌گذاران به بازارهای ترکیه کاسته است.

در همین حال، اردوغان در مقاله ای در نیویورک تایمز تهدید کرده در صورتی که ترامپ به سیاست های خصمانه علیه ترکیه ادامه دهد، این کشور از شریک دیرینه در ناتو روی بر می گرداند و به دنبال متحدان و دوستان جدید می گردد. رئیس جمهوری ترکیه نوشت اگر آمریکا به حاکمیت ترکیه احترام نگذارد و ثابت نکند که مخاطرات پیش روی ملت ترکیه را درک می‌کند،‌ شراکت دو کشور به خطر خواهد افتاد. اگر آنکارا شاهد احترام متقابل واشنگتن نباشد، به دنبال دوستان و متحدان جدید خواهد گشت.

ترامپ جمعه در توییتی از امضای حکم افزایش تعرفه های واردات از ترکیه خبر داد و با ابراز خرسندی از سقوط لیر نوشت: «دلار ما بسیار قدرتمند است... روابط ما با ترکیه هم اکنون وضعیت خوبی ندارد.» اردوغان هم این تصمیم آمریکا را بخشی از کمپین نیروهای بیگانه علیه کشورش خواند و تهدید کرد به آن پاسخ خواهد داد.

در واکنش به این تنش‌های لفظی لیر نزدیک به 20 درصد از ارزش خود را از دست داد. این مساله با افزایش قیمت اوراق قرضه دولت آلمان و وزارت خزانه داری آمریکا و بالا رفتن ارزش ین و در مقابل افت ارزش سهام در بازارهای نوظهور، اروپایی و حتی وال استریت همراه شد.

فایننشال‌تایمز روز جمعه از نگرانی بانک مرکزی اروپا از آسیب پذیری بانک های منطقه یورو در برابر بحران اقتصادی ترکیه خبر داده بود که این مساله به افت شدید ارزش سهام بسیاری از بانک های بزرگ منطقه در معاملات روز شنبه انجامید. سهام بانک‌های «ب.‌ان.‌پی پریباس» فرانسه، «یونی‌کردیت» ایتالیا و «بی‌.بی.‌وی.‌ای» اسپانیا بیشتر از دیگر بانک ها تحت تاثیر این تحولات قرار گرفتند.

کلید واژه ها: امریکا دلار ترکیه


نظر شما :