فریدون مجلسی در گفت‌وگو با وقایع اتفاقیه:

ترامپ با تحریم به دستاورهای مورد نیازش رسیده، به دنبال جنگ نیست / در جنگ احتمالی در منطقه تلاویو احتمالا از سلاح‌های ممنوعه استفاده خواهد کرد/  در ایران برخی از جنگ بدشان نمی‌آید اما اکثریت در انتخابات راه پیشرفت را انتخاب کرده‌اند

۰۹ تیر ۱۳۹۸ | ۱۸:۰۸ کد : ۴۳۵۵ اصلی تیتر یک سیاسی
مجلسی تاکید کرد: اقدام اخیر اتحادیه اروپا در آغاز به کار اینستکس از نظر سیاسی درجه آزمایشی از دو طرف است تا  هم دیگر را برای همکاری‌های منطقه‌ای و امنیتی در لایه‌های مختلف مورد آزمون قرار دهند.
ترامپ با تحریم به دستاورهای مورد نیازش رسیده، به دنبال جنگ نیست / در جنگ احتمالی در منطقه تلاویو احتمالا از سلاح‌های ممنوعه استفاده خواهد کرد/  در ایران برخی از جنگ بدشان نمی‌آید اما اکثریت در انتخابات راه پیشرفت را انتخاب کرده‌اند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه اتحادیه اروپا اعلام کرد که اولین تراکنش اینستکس با ایران انجام‌ شده است. رئیس‌کل بانک مرکزی ایران نیز تأکید کرده که اخیرا اروپایی‌ها شتاب بیشتری به انجام تعهداتشان در حوزه مالی داده‌اند و از سوی دیگر ایران نیز اعلام کرده اگر اتحادیه اروپا تعهداتش را انجام ندهد، در گام بعدی بخش دیگری از کاهش تعهدات برجامی خود را اجرایی خواهد کرد. برای بررسی بیشتر موضوعات فوق «وقایع اتفاقیه» با فریدون مجلسی به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* حل مسائل ایران و اروپا دوطرفه است


 فریدون مجلسی در ارتباط با راه‌اندازی اینستکس از سوی اروپایی‌ها گفت: اگر ایران بتواند نیازهای اروپایی‌ها را برآورد آن‌ها نیز تعجیل بیشتری درراه اندازی اینستکس خواهند داشت. اروپایی‌ها همه‌چیز را در ارتباط با ایران به برجام و مسائل مالی برجام گره نخواهند زد. اروپایی‌ها  به رفتار امنیتی ایران در منطقه نیز نگاه می‌کنند. رفتار ایران با برخی متعهدات اروپا در منطقه بر  قضایای ایران و اروپا اثر خواهد گذاشت.


* برخی به دنبال تشدید قضایای ایران و آمریکا 


 در ایران دو گروه وجود دارند که با دو دیدگاه متفاوت به مسائل ایران  با جهان می‌نگرند. عده‌ای  از  به وجود آمدن درگیری نظامی نگرانی ندارند چون قصد دارند قدرت ایران را به نمایش گذارند اما عده‌ای دیگر به رقم اینکه به استقلال کشورمان معتقدند، به رفاه  و آسایش و صلح و صلح‌خواهی اعتقاد دارند. 


*  آغاز به کار اینستکس  از نگاه سیاسی


 اقدام اخیر اتحادیه اروپا در آغاز به کار اینستکس از نظر سیاسی درجه آزمایشی از دو طرف است تا  هم دیگر را برای همکاری‌های منطقه‌ای و امنیتی در لایه‌های مختلف مورد آزمون قرار دهند.


*  مرحله دوم کاهش تعهدات ایران در برجام


 اگر در تفاهم برجام پیش‌بینی‌شده است که ایران در موارد خاص برای احقاق حقوق خود بخشی از تعهداتش را تعلیق کند،  رفتار بر اساس  این پیشنهاد‌ها حق ایران است. هرچند ممکن است در مقابل نیز پیش‌بینی رفتارهای متقابلی هم از سوی اروپایی‌ها وجود داشته باشد اما اگر این پیش‌بینی صورت نگرفته باشد، اقدام ایران برخلاف تعهدات  تلقی خواهد شد و احتمالا قطع‌نامه شورای امنیت به نفع ایران دچار تحولاتی خواهد شد. حتی احتمال محاصره ایران نیز وجود دارد.


* دو نگرش در ایران


 البته برخی در ایران از تشنج در حوزه روابط بین‌الملل بدشان  نمی‌آید اما مردم ایران در دو انتخابات ریاست جمهوری نشان داده‌اند که خواهان این رفتار نیستند و از جنگ اجتناب دارد. این دسته اعتقاد به ایرانی آباد و آزاد در تعامل با سایر کشورهای جهان دارند. 


* ترامپ جنگ را نمی‌خواهد


 اگر آنچه ترامپ اعلام کرده و احتمال حمله کوچک به  ایران وجود داشته باشد، چون ایران  پاسخی کوبنده خواهد داد، احتمال  عدم آرامش در منطقه  بعید نیست. تلاویو در منطقه ما مجهز به بمب اتمی است، کشور متجاوز و زورگویی که به اخلاق نیز اعتقاد ندارد و حتی از سلاح‌های  کشنده نیز استفاده می‌کند. بااین‌وجود بعید است ترامپ وارد چنین ماجرایی شود چون با فشار اقتصادی  درصدد آسیب بیشتر به ایران است. 

 مصاحبه گیرنده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: فریدون مجلسی اینستکس حمله به ایران کاهش تعهدات برجامی ایران جنگ ایران و آمریکا


نظر شما :