تهدیدها و اتهام زنی ها در مجمع عمومی سازمان ملل

ترامپ در مقابل جهان، روحانی در مقابل ترامپ

۰۶ مهر ۱۳۹۷ | ۱۲:۴۳ کد : ۴۳۴ انتخاب سردبیر دیپلماسی
رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل همه ارزش های نظام جهانی چندجانبه را به استهزا گرفت و از یکجانبه گرایی های دولت خود، همچون تصمیم به خروج از توافق هسته ای ایران حمایت کرد. اما روحانی هم توهین ها و اتهامات ترامپ را بی پاسخ نگذاشت و در سخنرانی از مجمع از برجام دفاع و خروج آمریکا از آن را نشانه کم هوشی ترامپ توصیف کرد.
ترامپ در مقابل جهان، روحانی در مقابل ترامپ

نویسندگان: استیو هولاند و پریسا حافظی

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: دونالد ترامپ  و حسن روحانی روسای جمهوری آمریکا و ایران در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به تهدید و انتقاد از یکدیگر پرداختند. روحانی به اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران وعده داد و روحانی اظهار داشت که همتای آمریکایی او از «کم هوشی» رنج می برد.

 

ترامپ از سخنرانی خود در مجمع برای حمله به ایران استفاده و از مردی که سال پیش هدف حملات خود قرار داده بود (رهبر کره شمالی) تجلیل کرد و در بازگشتی به عقب گفت که جهانی سازی را رد و از منافع ایالات متحده محافظت می کند.

 

اما بخش زیادی از سخنرانی 35 دقیقه ای او به ایران اختصاص داشت. ایالات متحده ایران را به انتشار امیال و آرزوهای هسته ای و ایجاد بی ثباتی در خاورمیانه از طریق حمایت از گروه های شبه نظامی در سوریه، لبنان و یمن متهم می کند. ترامپ گفت: «رهبران ایران هرج و مرج، مرگ و تخریب به بار می آورند.» او افزود: «آنها به همسایگان یا مرزها و حق تمامیت ارزی کشورها احترام نمی گذارند.»

 

روحانی بعدتر خطاب به مجمع رهبران جهانی به شدت از تصمیم ترامپ به خروج از توافق بین المللی هسته ای ایران انتقاد کرد و گفت که نیازی به فرصت برای گرفتن عکس دو نفره با ترامپ ندارد و گفت عقب نشینی رئیس جمهوری آمریکا  از نهادهای بین المللی نشانه ضعف شخصیتی اوست. روحانی گفت: «مقابله با چندجانبه گرایی نشانه قدرت نیست. بلکه نشانه کم هوشی است - نشانه ناتوانی در درک جهانی پیچیده و متصل است.»

 

سخنرانی ترامپ با سکوت حضاری مواجه شد که عمدتا از دیدگاه های یک جانبه گرایی رئیس جمهوری آمریکا که روابط کشورش با متحدان دیرینه در سراسر جهان را به آشوب کشیده، احساس راحتی نمی کردند. سخنرانی او با همان شیوه قدیمی چیزی بیش از ابراز مجدد سیاست های «اول آمریکا» نبود. او با خارج کردن ایالات متحده از توافق هسته ای ایران و توافق تغییرات آب و هوایی پاریس، نظم جهانی را بر هم زده و کشورهای ناتو را تهدید کرده است سهم متداول آمریکا برای دفاع جمعی را پرداخت نخواهد کرد.

 

دیدگاه روحانی هم در سخنرانی او کاملا مشهود بود: «آنچه ایران می گوید شفاف است: جنگی نباشد، تحریمی نباشد، تهدیدی نباشد، قلدربازی نباشد؛ عملکرد بر مبنای قوانین و تعهدات بین المللی صورت بگیرد.»

 

دیدگاه ماکرون

امانوئل ماکرن، رئیس جمهوری فرانسه، هم در زمان سخنرانی خود در مجمع گفت قانون بقای حمایت گرایی و انزواطلبی فقط به تشدید بیشتر تنش های می انجامد. او در اشاره به سخنرانی ترامپ و در دفاع از چندجانبه گرایی و اقدامات جمعی افزود ملی گرایی منجر به شکست می شود و اگر کشورها دفاع از اصول اساسی را متوقف کنند، جنگ های جهانی باز خواهند گشت.

 

مکرون با اشاره به مثال ایران ،گفت که این فشار یکجانبه به طور مستقیم به درگیری خواهد انجامید.

 

منبع: گلوب اند میل / مترجم: طلا تسلیمی

 

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیهتوافق هسته ای ایرانخروج آمریکا از برجاممجمع عمومی سازمان مللسخنرانی روحانیسخنرانی ترامپ


نظر شما :