روسیه: کمیسیون برجام از اجرای طرح های تغییر کاربری فردو و اراک حمایت کرد

۰۸ تیر ۱۳۹۸ | ۱۳:۱۰ کد : ۴۳۱۵ اصلی آخرین اخبار
وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای به نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام در سطح مدیران سیاسی وزارتخانه های خارجه اشاره و اعلام کرد که در این نشست از اجرای طرح های تغییر کاربری سایت هسته ای فردو و راکتور آب سنگین اراک حمایت شد.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای به نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام در سطح مدیران سیاسی وزارتخانه های خارجه اشاره و اعلام کرد که در این نشست از اجرای طرح های تغییر کاربری سایت هسته ای فردو و راکتور آب سنگین اراک حمایت شد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه گفته شده است: نشست کمیسیون مشترک برجام با شرکت اعضای این توافق شامل روسیه، انگلیس، آلمان، ایران، چین و فرانسه برگزار شد و اتحادیه اروپا هماهنگ کننده این نشست بود و از طرف روسی سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه در آن شرکت داشت.

«شرکت کنندگان در برجام همه مسائلی که این توافق با توجه به سیاست غیرقانونی تحریمی فشار حداکثری واشنگتن بر تهران مواجه می شود و ایران را مجبور به توقف اجرای برخی تعهدات خود کرده است را مورد بررسی قرار دادند.»

در بیانیه آمده است: از طرف روسیه خاطرنشان شد که خروج آمریکا از برجام و گام های بعدی برای ایجاد اخلال در اجرای مناسب آن در نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ضربه جدی به امنیت منطقه ای و بین المللی وارد می کند.

«در جریان نشست کمیسیون مشترک تبادل نظر صریح درخصوص راههای ممکن برای تامین پایدار اجرای برجام بررسی شد. به تدابیر عملی برای حمایت از همکاریهای بین المللی با ایران در عرصه های اقتصادی و بازرگانی توجه خاص شد.»

وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرده است: در این رابطه شرکت کنندگان در برجام از راه اندازی اینستکس از سوی انگلیس، فرانسه و آلمان برای تامین مالی بازرگانی با ایران و نیز تصمیم برای گسترش بکارگیری آن از سوی دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین امکان استفاده کشورهای ثالث از آن استقبال کردند.

«کمیسیون مشترک به پیشرفت در اجرای طرح های هسته ای مورد توافق قرار گرفته در چارچوب برجام در وهله اول با مشارکت روسیه شامل تغییر کاربری سایت هسته ای فردو برای تولید ایزوتوپ های پایدار اشاره کرد. به مساله راکتور آب سنگین اراک نیز توجه خاص شد و شرکت کنندگان در کمیسیون تایید کردند که این طرح ها، اجزای اساسی برجام باقی می مانند و نیاز به حمایت های بیشتر دارند.»

در ادامه بیانیه گفته شده است: در رابطه با ابعاد هسته ای برجام، کارشناسان کشورهای عضو این توافق موظف شده اند تدابیر عملی اتخاذ کنند تا به ایران امکان دهد اورانیوم با غلظت پایین و آب سنگین خود را باوجود تحریم های آمریکا صادر کند.

«در این نشست بر نقش کلیدی آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها سازمان صاحب اختیار در راستی آزمایی اجرای تعهدات ایران تاکید شده است. بسیار مهم است که آژانس با دقت اجرای تعهدات ایران در برجام را تایید کند.»

وزارت خارجه روسیه خاطرنشان کرده است: توافق شده است که کمیسیون برجام بطور منظم به بررسی اجرای برجام بپردازد و در این رابطه دورنمای نشست کمیسیون برجام در سطح وزیران خارجه مورد بررسی قرار گرفت.

در پایان بیانیه به دیدار ریابکوف با عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و نیز برخی دیگر از مقام های کشورهای عضو برجام و ماسیمو آپارو معاون مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در حاشیه نشست کمیسیون مشترک برجام در وین اشاره شده است.

کلید واژه ها: کمیسیون برجام روسیه


نظر شما :