بررسی عملکرد فراکسیون امید در انتخابات هیئت‌رئیسه کمیسیون‌‏ها

۰۷ تیر ۱۳۹۸ | ۲۰:۱۴ کد : ۴۲۹۷ اصلی تیتر یک
از ابتدای تشکیل مجلس دهم مشخص بود که فراکسیون امید ریاست مجلس را واگذار می کند اما با این وجود باید برای کسب قدرت در کمیسیون ها و سایر صندلی های هیئت رئیسه با سایر فراکسیون ها وارد رایزنی می شدند و مذاکره و معامله می کردند. آنها باید چنین راه و روشی را در پیش می گرفتند اما متاسفانه این همت و تدبیر در میان اعضای فراکسیون امید و رئیس آن وجود نداشت.
بررسی عملکرد فراکسیون امید در انتخابات هیئت‌رئیسه کمیسیون‌‏ها

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: در روزهای اخیر انتخابات کمیسیون های مجلس شورای اسلامی برگزار شد. در این رابطه دیدیم که فراکسیون امید در برخی کمیسیون ها جایگاه خود را حفظ کرد اما نتوانست کرسی های بیشتری از صندلی های هیئت رئیسه سایر کمیسیون ها کسب کند. حتی فراکسیون امید در کمیسیون فرهنگی که عملکرد آن همواره قابل توجه افکار عمومی است، تمام انتخابات را واگذار کرد. درحالی که هیئت رئیسه این کمیسیون در یک سال اخیر در اختیار اعضای فراکسیون امید بود اما در سال پایانی مجلس دهم، این کرسی ها را از دست داد.

واقعیت این است که همه گروه ها و جناح های سیاسی برای کسب قدرت بیشتر در کشور باید افراد بیشتری در رأس نهادها و مرکزهای تصمیم گیری داشته باشند. هرچند که در مجلس دهم سه گروه اقلیتی وجود دارد اما بیشترین اقلیت مربوط به فراکسیون امید است. با این حال با بررسی عملکرد سه ساله اعضای این فراکسیون می بینیم آنها همیشه خواستند برای همه پست های موجود در مجلس کاندیدا داشته باشند درحالی که بهتر بود از ابتدا توجه تشکیلاتی خود را روی کسب چند کرسی مهم متمرکز می کردند و برای آنها اقدام موثری انجام می دادند.

از ابتدای تشکیل مجلس دهم مشخص بود که فراکسیون امید ریاست مجلس را واگذار می کند اما با این وجود باید برای کسب قدرت در کمیسیون ها و سایر صندلی های هیئت رئیسه با سایر فراکسیون ها وارد رایزنی می شدند و مذاکره و معامله می کردند. آنها باید چنین راه و روشی را در پیش می گرفتند اما متاسفانه این همت و تدبیر در میان اعضای فراکسیون امید و رئیس آن وجود نداشت. در چنین شرایطی ممکن است اصلاح طلبان نتوانند در سایر کمیسیون ها هم جایگاه های مورد نظر خود را به دست آورند و مسئولیت این شکست ها قطعا بر عهده فراکسیون امید است. بر همین اساس تا وقتی این گونه تصمیم گرفته شود و گوش شنوایی به انتقادات وجود نداشته باشد، شاهد نارضایتی عمومی مردم از عملکرد نمایندگان امید در مجلس خواهیم بود.البته با وجود همه این تفاسیر و با توجه به برگزاری انتخابات مجلس در سال جاری، می توان گفت باز هم اگر احزاب و سران اصلاحات دور هم جمع شوند و تصمیم درستی بگیرند می توانند صاحب اکثر کرسی های مجلس شوند.

البته برای این موضوع نیازمند تغییر رویکرد هستیم. قبل از هر چیز باید اتحاد و همدلی میان همه احزاب اصلاح طلب شکل بگیرد. اگر از هم جدا شوند و با هم کنار نیایند همان چیزی را که دارند هم از دست می دهند. اما مردم با دیدن اصلاح طلبان همچنان به آنها اقبال خواهند داشت چرا که مردم جز صندوق رأی چاره دیگری برای اصلاح امور خود ندارند و تجربه سال های گذشته ثابت کرده باید برای تعیین سرنوشت خود حتما در انتخابات حضور پیدا کنند و این بهترین مسیر است.

واقعیت این است که اگر مردم در انتخابات شرکت نکنند باز هم اصولگرایان روی کار می آیند اما مردم به این آگاهی رسیده اند و اگر بنای انتخاب داشته باشند قطعا اصلاحات همچنان می تواند برگ برنده ای داشته باشد.

منبع: سازندگی

کلید واژه ها: لیست امید فراکسیون امید محمد رضا عارف مجلس شورای اسلامی وقایع اتفاقیه


نظر شما :