پارسایی در گفت‌وگو با وقایع اتفاقیه:

گرانی گوجه زیر سر دلار است

۰۴ مهر ۱۳۹۷ | ۱۶:۲۵ کد : ۴۲۹ تیتر یک برگزیده ها اقــتــصــادی
رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در گفتگو با روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه می گوید کاهش ارزش پول ملی بر افزایش همه کالاها حتی گوجه فرنگی تولید داخل تاثیر گذار است.
گرانی گوجه زیر سر دلار است

روزنامه آنلاین اتفاقیه: افزایش قمیت گوجه فرنگی را باید در کنار بحران پوشک در کنار هم دید، دو کالایی که ضروری نیست اما قربانی آشفته بازار و دلالی ها شده اند. بهرام پارسایی در گفت‌وگو با روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه، با اشاره به اینکه در هفته اخیر بحران افزایش قیمت گوجه فرنگی را تجربه کردیم و هفته های گذشته با بحران پوشک مواجه بودیم، گفت: شاهد هستیم که کالاهای نه چندان ضروری زندگی روزمره مردم با بحران گرانی مواجه می شود، بخشی از این گرانی ها به سودجویی افراد و دلالان بر می گردد.

نماینده مردم شیراز در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید کرد: در حالی قیمت گوجه در بازار افزایش یافته است که گوجه فرنگی را با نازل ترین قیمت از کشاورز خریداری می کنند اما سیستم دلالی که از دیرباز در کشور باب بوده است دراین مسائل دست دارد وعده ای از این آشفته بازار اقتصادی به دنبال سود جویی خود هستند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس از نحوه پیگیری این افزایش قمیت در مجلس گفت: از آنجایی که شکایتی در جریان گرانی ها به کمیسیون اصل 90  نیامده است  ما نمی توانیم به موضوع ورود کنیم اما دولت برای مدیریت بازار فعلا صادرات گوجه فرنگی را ممنوع کرده است.

وی ادامه داد: به نظر می رسد سیاست ممنوعیت صادرات موثر واقع شود چرا که صادر کننده اگر سال گذشته گوجه را یک دلار به ارزش 4 هزار تومان صادر می کرده امسال به ارزش 18 هزار تومان این کار صورت می گیرد و به منفعت بیشتری دست پیدا می کند.

این نماینده اصلاح طلب مجلس با بیان اینکه منفعت افراد در صادرات است، گفت: دولت در مدیریت بازار عملکرد کندی دارد، چرا که بعد از افزایش قمیت ها وزارت صمت مانع صادرات گوجه فرنگی شد و شاهد بودیم قیمت رب گوجه تا مرز 14 هزار تومان افزایش یافت.

عضو فراکسیون امید مجلس بیان داشت: افزایش قمیت رب گوجه تنها به دلیل گرانی گوجه نیست، بلکه بسته بندی و ظروف این محصول با دلار وارد کشور می شود به همین دلیل در این محصول افزایش قمیت ها رخ داد.

رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون اصل 90 مجلس با اشاره به کاهش ارزش پول ملی، تاکیدکرد: وقتی ارزش پول ملی کاهش پیدا می کند بر تمام کالاها سایه می اندازد و باعث افزایش همه چیز می شود الا حقوق کارمندان، کارگران و حقوق بگیران که باید با این گرانی ها بسازند.
 

کلید واژه ها: گوجه فرنگی بهرام پارسایی


نظر شما :