بیانیه مشترک ظریف و موگرینی: تأکید بر اقدامات ویژه برای تداوم صادرات نفت و میعانات گازی ایران

۰۳ مهر ۱۳۹۷ | ۰۹:۴۰ کد : ۴۲۳ تیتر یک
موگرینی که کنار ظریف بیانیه پایانی نشست ایران و ۱+۴ را قرائت می‌کرد اضافه کرد: گروه ۱+۴ بر تعهد خود در قبال توافق هسته‌ای، و بر اهمیت توسعه مکانیزم پرداختی که به تجارت با ایران در مقابله با اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا ادامه می‌دهد تأکید کردند.
بیانیه مشترک ظریف و موگرینی: تأکید بر اقدامات ویژه برای تداوم صادرات نفت و میعانات گازی ایران

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست گروه 1+4 و ایران در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به درک فوری و نیاز برای نتایج ملموس، شرکت‌کنندگان در این نشست از پیشنهادهای عملی برای حفظ و توسعه کانال‌های پرداخت به‌ویژه ابتکار ایجاد راهکاری به همین منظور برای تسهیل پرداخت‌های مرتبط با صادرات ایران از جمله نفت استقبال کردند.

 

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، وی که کنار ظریف بیانیه پایانی نشست ایران و 1+4 را قرائت می‌کرد اضافه کرد: گروه 1+4 بر تعهد خود در قبال توافق هسته‌ای، و بر اهمیت توسعه مکانیزم پرداختی که به تجارت با ایران در مقابله با اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا ادامه می‌دهد تأکید کردند.

 

وی افزود که تصمیم ایجاد این مکانیزم ویژه از قبل اتخاذ شده بود.

 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه کرد: شرکت‌کنندگان در این نشست تأکید کردند که همانند 12 گزارش قبلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران باید کاملاً و به‌صورت مؤثر تعهدات هسته‌ای خود را اجرا کند.

 

متن بیانیه مشترک وزیران خارجه دولت‌های عضو برجام که پس از نشست 2 مهرماه 1397 در مقر سازمان ملل متحد توسط محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی قرائت شد، به‌شرح زیر است:

 

1.نشست وزیران 1+4 (چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، انگلیس به‌اضافه نماینده عالی اتحادیه اروپا برای امور خارجی و امنیتی) و جمهوری اسلامی ایران، اعضای برنامه جامع اقدام مشترک، در 2 مهرماه 1397 در نیویورک برگزار شد. اعضا مسیرهای پیشِ‌رو برای تضمین اجرای کامل و مؤثر توافق هسته‌ای در تمامی ابعاد را بررسی کردند. آنها همچنین فرایند یافتن و عملیاتی کردن راهکارهای عملی برای مسایل ناشی از خروج یکجانبه ایالات متحده از این توافق و وضع مجدد تحریم‌هایی را که وفق برجام و پیوست شماره دو آن رفع شده بود ــ موضوعی که عمیقاً موجب تأسف است ــ مورد مداقه قرار دادند.

 

2. نشست به‌ریاست خانم فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپایی و با حضور اعضای برجام در سطح وزرای خارجه برگزار شد.

 

3. اعضای برجام مجدداً بر تعهد خود نسبت به اجرای کامل و مؤثر آن در کمال حسن نیت و در یک فضای سازنده تأکید کردند. آنها خاطرنشان کردند برجام یک عنصر کلیدی در ساختار جهانی عدم‌اشاعه بوده و یک دستاورد بسیار مهم در حوزه دیپلماسی چندجانبه می‌باشد که بر اساس قطعنامه 2231 با اتفاق آرا مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است.

 

4. اعضا تصدیق کردند همان‌طور که 12 گزارش پی‌درپی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید کرده است، ایران به اجرای کامل و مؤثر تعهدات هسته‌ای خود ادامه داده و بر ضرورت تداوم این عملکرد تأکید کردند. اعضا همچنان پروژه مدرن‌سازی رآکتور تحقیقاتی اراک به‌عنوان بخشی از برجام و طرح تبدیل تأسیسات فردو به یک مرکز هسته‌ای، فیزیک و فناوری را مورد حمایت قرار خواهند داد. اعضا همچنین مجدداً حمایت خود را از پروژه‌هایی که در حوزه همکاری هسته‌ای صلح‌آمیز در چارچوب پیوست شماره سه برجام قرار دارند اعلام کردند.

 

5. اعضا اذعان کردند که کنار اجرای تعهدات هسته‌ای از سوی ایران، رفع تحریم‌ها و از جمله برخورداری ایران از منافع اقتصادی حاصله از آن، یک بخش حیاتی از برجام است.

 

6. اعضا بر اراده خود برای حمایت از آزادی فعالان اقتصادی در تعقیب کسب‌وکار مشروع با ایران، در تطابق کامل با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، تأکید کردند.

 

7. اعضا همچنین فعالیت‌های فشرده و پیشرفت‌های ماهوی که تاکنون صورت گرفته است، تشدید گفت‌وگوهای فنی، تلاش‌هایی که برای حفظ و تقویت روابط دوجانبه اقتصادی انجام می‌شود، بسیج منابع قابل توجه توسط همه اعضا، از جمله با کشورهای ثالث علاقمند برای حمایت از برجام و پیگیری به‌موقع و مؤثر عادی‌سازی روابط تجاری و بازرگانی با ایران را مورد توجه و تأکید قرار دادند.

 

8. در این زمینه، اعضا از به‌روزسانی «قانون انسداد» اتحادیه اروپا، و اعطای مجوز به بانک سرمایه‌گذاری اروپا برای اینکه ایران نیز واجد شرایط برای دریافت وام‌های خارجی محسوب شود و اینکه این به‌روزسانی در 16 مرداد اجرایی شده است، استقبال کردند.

 

9. اعضا تداوم تعهد خود به اهداف مندرج در بیانیه وزرای جلسه کمیسیون مشترک در 15 تیرماه 1397، به‌ویژه پیگیری اقدامات مشخص و مؤثر برای تضمین کانال‌های پرداخت با ایران و تداوم صادرات نفت و میعانات گازی، محصولات نفتی و پتروشیمی را مجدداً مورد تأیید قرار دادند.

 

10. نظر به فوریت و ضرورت حصول به نتایج ملموس، اعضا از پیشنهادات عملی برای حفظ و توسعه کانال‌های پرداخت و به‌طور مشخص ابتکار تأسیس یک «سازوکار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های مربوط به صادرات (شامل نفت) و واردات ایران که فعالان اقتصادی را در تعقیب تجارت مشروع با ایران مساعدت کرده و به آنها اطمینان مجدد می‌دهد، استقبال کردند. اعضا مجدداً بر اراده قوی خود برای حمایت از فعالیت بیشتر برای عملیاتی کردن این «سازوکار ویژه‌» کنار تداوم تعامل با شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی تصریح کردند.

 

11. اعضا بر تصمیم خود برای حمایت از راهکارهای عملیاتی درخصوص موارد فوق تأکید و توافق کردند پیشرفت‌های حاصله را به‌دقت زیر نظر داشته باشند و جلسه کمیسیون مشترک را، از جمله در سطح وزیران، به‌نحو مقتضی برای پیشبرد تلاش‌های مشترک تشکیل دهند.

 

12. اعضای برجام خاطرنشان کردند این ابتکارها با هدف حفظ برجام صورت می‌گیرد که در جهت منافع بین‌المللی است.

کلید واژه ها: بیاینه مشترک نیویورک ایران و 4+1 وزرای خارجه موگرینی


نظر شما :