نسل دوم و باید های گام دوم

۰۵ تیر ۱۳۹۸ | ۱۰:۲۱ کد : ۴۲۲۸ اصلی سیاسی
بهنام مرادی در یادداشتی می نویسد: نکته مهم در تغییر نسل مدیریت در نظام اسلامی، آغاز این فرایند است.این سوالی بسیار حیاتی است که چگونه می توان ضمن در نظر گرفتن اصل شایسته سالاری و وجود مقاومت در بین بدنه مدیریت فعلی به این امر مهم دست یافت. بی تردید آغاز این حرکت می بایست از خود نسل دوم انقلاب صورت گرید و اینکه این نسل از کشور انتظار خالی شدن فرصت ها را داشته باشد اشتباه کرده است.
نسل دوم و باید های گام دوم

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: بی شک می توان نامه رهبر معظم انقلاب در22 بهمن سال گذشته را یکی از مهمترین اتفاقات بعد از انقلاب دانست.
ایشان معتقدند که فصل دوم انقلاب فرصتی طلایی برای به ثمر رسیدن همه تلاش های گذشته است.به باور رهبری انقلاب ، به لحاظ اینکه نسل دوم انقلاب به طور کامل پرورش یافته مکتب نظام اسلامی است صلاحیت و شرایط تحویل گرفتن این میراث الهی را دارد و بسیار بهتر از گام نخست با بحران ها و فرصت ها و همین طور قابلیت ها و ضعف ها اشناست و علاوه بر این مورد ،خلا نبود تجربه برای  نسل اول انقلاب ، در این برهه زمان و میراث داران فعلی نظام تکرار نخواهد شد.
نکته مهم در تغییر نسل مدیریت در نظام اسلامی، آغاز این فرایند است.این سوالی بسیار حیاتی است که چگونه می توان ضمن در نظر گرفتن اصل شایسته سالاری و وجود مقاومت در بین بدنه مدیریت فعلی به این امر مهم دست یافت.
بی تردید آغاز این حرکت می بایست از خود نسل دوم انقلاب صورت گرید و اینکه این نسل از کشور انتظار  خالی شدن فرصت ها را داشته باشد اشتباه کرده است.
با یک نگاه اجمالی می توان دریافت که انتخابات بهترین مسیر برای این تغییر است و نسل دوم انقلاب در چنین بستری می توانند به خواست خود دست یابند.
از سوی دیگر ایجاد چنین تغییری قطعا به تصمیم گیری کلی و پر سمبه نیاز دارد و مجلس و راس دولت بهترین معبر این انتقال است.
تقریبا قابل پیش بینی است که اگر جوانان بتوانند با کنار گذاشتن اختلاف سلائق در روش های اجرا و همچنین به در نظر نگرفتن  اختلاف های سنتی بزرگانشان دست یابند  ،قطعا شاهد موفقیت های قابل توجهی خواهند بود.
بنظر می رسد این تغییر نسل در نظام سیاسی و مدیریتی کشور منجر به جایجایی خطوط سیاسی رایج کشور خواهد شد و شاهد گفتمان متفاوتی از سوی جریان هایی جدید و یا تغییر یافته احزاب فعلی خواهیم بود.
موضوع مهم دیگر که تقریبا از سوی همه گروه های سیاسی مورد تایید است،ناراضی بودن مردم از جریانات معمول سیاسی کشور است و همین امر نشاط انتخاباتی را در معرض خطر قرار می دهد و موجب کاهش مشارکت سیاسی می شود.اما تغییر نسل مدیریتی در کشور که منجر به جابجا شدن خطوط سیاسی می شود و همچین عامل بوجود اوردن گفتمان هایی جدید خواهد بود سبب نزدیک شدن شعارها و برنامه ها به دغدغه های جامعه می شود و پارامتری است که منجر به افزایش مشارکت سیاسی خواهد شد.
حال باید دید که جریانات فعلی سیاسی کشور در مواجه با این پدیده چه خواهند کرد و چگونه می توانند با این تغییر خود را همراه سازند و به نظر می رسد ان جریاناتی که بدنبال مصادره این تغییر نباشند و اساسا از این حضور و تغییر نسل استقبال نمایند و علاوه بر این برای اجرای این موضوع دارای برنامه و پلان مشخص هستند و  ضمن بهرمندی از این تغییر  یارای جبران  تجربه کم نسل دوم انقلاب را داشته باشند  ، از ادغام این دو پتانسیل ترکیبی کارا بوجود خواهند اورد.
به قطع این جریانات سیاسی نقش مهمی در این انتقال ایفا خواهند کرد و کاتالیزگری هستند که از اتلاف زمان و تجربه دوباره موارد ازمایش شده جلوگیری می کنند.
در این بین گروه ها ی سیاسی یا فعالیت های را اغاز کرده اند و با اینکه شانس قرار گرفتن در این جریان انتقال را دارند.
اصول گرایان نگاه ویژه ای به این موضوع داشته اند و دارند و می توان با تکیه بر گرینه هایی مثل جلیلی -باقری و یا قالیباف و حتی باهنر و چمران و افرادی دیگر بدنبال مطرح کردن خود در بین فعالین سیاسی نسل دوم باشند و یا اینکه بستر به صحنه امدن جوانان را در این دو انتخابات فراهم نمایند.
لاریجانی و جلالی نیز با تکیه بر تجربه ارزشمند چندین ساله در مجلس و سیاست فعال کردن افراد منفعل خارج از دو جریان معمول کشور، و همچنین عملکردشان در قبال برجام و حمایت از دولت فعلی مورد نظر کنشگران سیاسی قرار گرفته اند.
احمدی نژاد هم با دوری از رفتارهای سال های بعد از ریاست جمهوری، تمرکزی ویژه بر این اصل دارد و در بین یارانش بذرپاش برای انتخابات مجلس پلن خاصی را دنبال می کنند.
در دولت نیز آذری جهرمی چندی است که بر سر زبان ها افتاده و اگر روحانی و اطرافیانش قائل به فعالیت سیاسی مشخص در انتخابات های پیش رو باشند از این نام نباید غافل شوند .ضمن اینکه شریعتمداری نیز در رفتار خود رگه هایی از این موضوع را نشان داده.
اما نکته قابل توجه بلاتکلیفی اصلاح طلبان است.بخوبی اختلاف بین نسل دوم اصلاح طلب را با شورای عالی اصلاح طلبان و عارف را می توان حس کرد و باید نشست و دید ایا انها با وجود داشتن جمعیتی قابل توجه به لحاظ کمی و کیفی از جوانان ،چه برنامه ای را خواهند داشت.
با همه این اوصاف باید نشست و دید که ایا نسل دوم انقلاب توان فکری  و اجرایی لازم را در خود میابد و یا اینکه بازهم پلی خواهند بود برای قرار گرفتن نسل اول انقلاب در جایگاه های مختلف مجلس و دولت.

نویسنده: بهنام مرادی

کلید واژه ها: گام دوم جوانگرایی سیاست اصلاحات اصولگرایی وقایع اتفاقیه


نظر شما :