روسیه: پهباد آمریکایی در آسمان ایران بود

۰۴ تیر ۱۳۹۸ | ۱۶:۳۷ کد : ۴۲۲۴ اصلی سیاسی
دبیر شورای امنیت روسیه ضمن اعلام اینکه پهپاد سرنگون‌شده آمریکایی در حریم هوایی ایران قرار داشت، اتهامات بی‌اساس علیه ایران درباره حمله به تانکرها در دریای عمان را غیرقابل قبول دانست و جمهوری اسلامی را شریک و متحد روسیه در منطقه نامید.
روسیه: پهباد آمریکایی در آسمان ایران بود

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  دبیر شورای امنیت روسیه در پایان مذاکراتش با "جان بولتون" مشاور رئیس جمهوری آمریکا در امور امنیت ملی و "میر بن‌ــ‌شابات" رئیس شورای امنیت اسرائیل در قدس (فلسطین اشغالی) اعلام کرد، بر اساس اطلاعات وزارت دفاع روسیه، پهپاد سرنگون‌شده آمریکایی در حریم هوایی ایران قرار داشت.

وی در پایان این مذاکرات در جمع خبرنگاران گفت: «بر اساس اطلاعاتی که من از در وزارت دفاع روسیه دریافت کرده‌ام، هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که چند روز پیش توسط ایران منهدم گردید، در حریم هوایی ایران قرار داشت. ما هیچ شواهد و دلایلی را که مخالف این مسئله باشد دریافت نکرده‌ایم».

پاتروشییف یادآور شد که او هنوز این مسئله را با همتایان خود در ایران در میان نگذاشته است.

دبیر شورای امنیت روسیه همچنین گفت: شواهدی که به‌نفع گزینه حمله اژدری یا توسط مین زیرآبی به تانکرهای نفت‌کش در دریای عمان به‌کار گرفته می‌شود، غیرحرفه‌ای و دارای کیفیت بسیار پایینی هستند. آن‌طور که ما تصور می‌کنیم اطلاعات در این باره کاملاً نامناسب است و لازم است تحقیقاتی دقیق و عینی درباره این مسئله انجام شود و قبل از روشن شدن نتیجه این تحقیقات نباید هیچ کسی را متهم به دست داشتن در این حمله کرده و درک این مسئله که واقعاً چه اتفاقی رخ داده دشوار است».

به‌گفته وی، اطلاعات به‌دست‌آمده اجازه نمی‌دهند که هیچ تصمیم‌گیری در این باره صورت ‌گیرد. در صورت حمله اژدری یا مین‌های ضدآبی عواقب چنین حمله‌ای کاملاً متفاوت از حادثه رخ‌داده می‌بود.

دبیر شورای امنیت روسیه همچنین تأکید کرد، مسکو تلاش برای معرفی کردن ایران به‌عنوان اصلی‌ترین تهدید امنیتی در منطقه خاورمیانه را قبول ندارد و از آمریکا و اسرائیل می‌خواهد تا خویشتنداری کرده و به‌سمت همکاری و تعامل روی آورند.

پاتروشییف گفت: «در چارچوب ارزیابی‌هایی که توسط شرکای ما در رابطه با یکی از قدرت‌های بزرگ منطقه‌ای یعنی ایران صورت گرفته، باید بگویم که ایران متحد و شریک ما بوده و هست و ما دارای روابط در حال توسعه و پیگیرانه هم به‌صورت دوجانبه و هم چندجانبه هستیم. در این رابطه هرگونه تلاش برای معرفی تهران به‌عنوان اصلی‌ترین تهدید امنیتی و قرار دادن این کشور کنار گروه تروریستی داعش، برای ما غیرقابل قبول است».

وی تأکید کرد: «ایران سهم بسیار زیادی در مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات در سوریه از جمله در چارچوب مذاکرات آستانه دارد. ما از شرکای خود می‌‌خواهیم تا به‌سمت خویشتنداری و اقدامات سازنده روی آورند که لازمه تداوم در حرکت به‌سمت کاهش تنش در روابط بین اسرائیل و ایران است».

کلید واژه ها: پهباد آمریکا


نظر شما :